Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Głównego Rynku w Kaliszu. Co udało się odkryć na starówce? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Rewitalizacja Głównego Rynku w Kaliszu. Co udało się odkryć na starówce?
Rewitalizacja Głównego Rynku w Kaliszu. Co udało się odkryć na starówce? Bartłomiej Hypki
Remont Głównego Rynku w Kaliszu trwa od trzech miesięcy. W wykopie można zobaczyć fragmenty starych fundamentów. Ratusz jednak nie informuje o znaleziskach. Historyk Maciej Błachowicz domaga się od władz miasta rzetelnego informowania mieszkańców o odkryciach.

Historyk i regionalista Maciej Błachowicz jest zaskoczony jednym z odkryć na Głównym Rynku.

- W wykopie, zaraz za dwoma studniami, widać potężny kamienno-ceglany mur, konstrukcję o zupełnie nieznanym przeznaczeniu. Widzimy też mury XIX-wiecznej kamienicy. Widać też, że była tu dwupoziomowa piwniczka. To niebywała okazja do poznania historii miasta i zainteresowania mieszkańców - mówi Maciej Błachowicz. - Powinna być informacja o tym, co tu zostało odkryte, jakie zabytki ruchome i nieruchome.

Apeluje zatem do prezydenta i władz miasta, aby zaczęli informować społeczeństwo o tym, co zostało odnalezione podczas prac związanych z rewaloryzacją Głównego Rynku.

- Zawsze było tak, że kiedy prowadzono badania archeologiczne to informacji o nich było sporo. Mówiono o tym co odkryto, jakie zabytki ruchome zostały znalezione. Teraz jest cisza. Rozumiem traumę po "dziurelli", że temat chce się wyciszyć - uważa historyk.

Jak zaznacza historyk, okazja do zbadania tego, co znajduje się pod płytą Głównego Rynku może nadarzyć się dopiero za 200 lat. Błachowicz skierował zatem pismo do prezydenta o udostępnienie rzetelnej i szczegółowej informacji o tym, co zostało odkryte na kaliskim rynku.

- Opracowanie sprawozdania z przeprowadzonych prac archeologicznych wraz z przekazaniem na rzecz zamawiającego autorskich praw majątkowych nastąpi dopiero po zrealizowaniu robót ziemnych - odpowiada mu prezydent Krystian Kinastowski.

Dodaje, że z uwagi na charakter i miejsce prowadzonej inwestycji urząd ściśle współpracuje z konserwatorem zabytków.

- Wydaliśmy pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych, prowadzimy z urzędu nadzór konserwatorski nad tymi badaniami, wymagaliśmy również badań architektonicznych, natomiast inwestorem jest Miasto Kalisz, które zatrudnia archeologa. Ja nie mogę Miastu zabronić wypowiadania się na temat własnej inwestycji - mówi Beata Matusiak, kierownik Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Dodaje, że jeśli tylko kaliska delegatura Urzędu Ochrony Zabytków będzie posiadać wyniki badań, z chęcią się nimi podzieli. Beata Matusiak przewiduje, że mogłoby to nastąpić w przeciągu miesiąca.

Poproszone o komentarz biuro prasowe ratusza przysłało zaś zdawkową informację.

- Podczas prac prowadzonych w ramach przebudowy Głównego Rynku odkryto, według wstępnych ustaleń, relikt murowanej zabudowy śródrynkowej z XIX wieku - czytamy. - Archeolog pracuje nad inwentaryzacją odkrytych elementów na zlecenie Miasta. Trwa opracowywanie materiałów.

Urzędnicy informują, że aktualnie Wydział Rozbudowy Miasta UM Kalisza pracuje nad uzupełnieniem dokumentacji, której wymaga konserwator zabytków.

ZOBACZ TAKŻE:

Remont Głównego Rynku w Kaliszu. Archeolodzy napotkali na znaleziska

Remont Głównego Rynku w Kaliszu. Archeolodzy napotkali na ko...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto