Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Solary i panele fotowoltaiczne nie dla wszystkich kaliszan. Miasto nie wykorzystało szansy?

Daria Kubiak
Solary i fotowoltaika nie dla wszystkich
Solary i fotowoltaika nie dla wszystkich Daria Kubiak
Solary i panele fotowoltaiczne, które służą wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych (OZE) trafią do wąskiego grona kaliszan. Powody? Nie do wszystkich dotarła informacja. Zastrzeżenia ma konserwator zabytków

Projekt „ Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii” finansowany jest z funduszy unijnych a jego uczestnicy , którzy zdecydują się na solary i panele fotowoltaiczne mogą uzyskać dofinansowanie do ich montażu w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Na całą Wielkopolskę przeznaczono 90 mln zł.

Informacja o takiej możliwości ukazała się na stronie internetowej miasta 12 lipca wraz z zaproszeniem prezydenta na spotkanie informacyjne do ratusza w dniu 18 lipca, skierowanym do osób zainteresowanych OZE. Nabór zgłoszeń trwał od 12 -21 lipca. 10 dni jak na szczyt sezonu urlopowego to stanowczo za mało!

Podobnego zdania są przedstawiciele PO, którzy uważają, że miasto nie wykorzystało swojej szansy. W ubiegłym tygodniu miasto opublikowało listę 371 potencjalnych uczestników projektu. Przedstawiciele PO uważają, że mogło ich być znacznie więcej.

Zdaniem radnego Sławomira Chrzanowskiego jeśli chodzi o wysokość kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektu to jesteśmy jako region pionierami. Tym bardziej miasto mogło się bardzo dobrze do tego przygotować. Tymczasem władze miasta niewiele zrobiły w tej materii.

- Mam sygnały od mieszkańców Chmielnika i Winiar, że nie zdążyli dosłać swoich wniosków. Powstał problem, są zgłaszane reklamacje- mówi radny Sławomir Chrzanowski.

Marzena Wodzińska członkini zarządu województwa wielkopolskiego dowodzi, że inne samorządy przygotowały się do składania wniosków o dofinansowanie unijne znacznie lepiej.

- Nie chciałabym,aby z przyczyn formalnych lub innych wniosek dotyczący mieszkańców został odrzucony. Dlatego należy go bardzo dobrze przygotować. Nie możemy zmarnować tej szansy- mówi Marzena Wodzińska.

Mało czasu na złożenie wniosku to nie jedyny problem kaliszan. Okazuje się, że nie każdy wnioskodawca będzie mógł zainstalować u siebie solary i panele fotowoltaiczne. Jeśli mieszka na osiedlu objętym ochroną konserwatorską to konserwator zabytków może postawić pewne warunki, o czym przekonali się mieszkańcy Ogrodów.
Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu ,,Ziemi Kaliskiej” .

Zobacz także

Poznański Sanepid o zagrożeniu sinicami w jeziorach

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto