MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z Teresą Nietykszą już w sobotę w Opatówku

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Spotkanie autorskie z Teresą Nietykszą już w sobotę w Opatówku
Spotkanie autorskie z Teresą Nietykszą już w sobotę w Opatówku Organizatorzy
W sobotę, 21 sierpnia o godz. 17 w opatóweckiej bibliotece odbędzie się spotkanie z Teresą Nietykszą, poświęcone postaci jej ojca - Józefa Szweda, kierownika Szkoły Podstawowej w Żelazkowie w okresie powojennym.

Teresa Nietyksza opowie o Wołyniu, kolejach życia swego ojca, dzieciństwie na wsi po Kaliszem, burzliwych losach wojennych i wreszcie jego pracy w Szkole w Żelazkowie. Zaprezentowana zostanie także książka "Odcinek" Teresy Nietykszy, poświęcona losom jej rodziny.

Teresa Nietyksza urodziła się w Białej Podlaskiej i na Podlasiu spędziła wczesne dzieciństwo. Od 1945 roku mieszkała z rodzicami w Kaliskiem i tutaj ukończyła szkołę średnią (III Liceum im. Anny Jagiellonki w Kaliszu). Debiutowała wierszem, jako Teresa Szwed (nazwisko panieńskie) w 1959 r. podczas studiów w Krakowie (1956 -1960). Od 1960 r. mieszka w Opolu, po wyjściu za mąż za dziennikarza Zbigniewa Nietykszę. W pracy związana była z edytorstwem. Obecnie na emeryturze.

Jest autorką następujących zbiorów zwartych: Cień z oczu (Opole 1991), Powietrzem i miłością (Opole 2004), Podróż Penelopy (Opole 2005), Sonety opolskie (Opole 2006), Lustro i czas (Opole 2009), Małe opowiadania (Opole 2011), Wróżę z dłoni kobiecej wybór i przekład wierszy Tatiany Olejnikowej, z języka rosyjskiego (Opole 2012), Sto dwadzieścia sześć haiku (Kraków 2013), Mimo ulotności (Kraków 2014), Stacja węzłowa (Kraków 2016).

Wiersze Teresy Nietykszy były tłumaczone na język rosyjski i czeski. W 2016 roku otrzymała od Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, za twórcze i wydawnicze mosty współpracy, Medal Mickiewicz – Puszkin. Należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Opolu, któremu prezesowała ostatnie dwie kadencje, tj. do kwietnia 2019 roku. Jest też członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZO Opolskiego ZNP oraz Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka w Kaliszu i Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie. Związana z kaliskim Stowarzyszeniem Łyżka Mleka.

Na spotkanie zapraszają starosta kaliski Krzysztof Nosal, dyrektor biblioteki w Opatówku Małgorzata Matysiak oraz prezes Stowarzyszenia Nasze Kaliskie Alicja Łuczak.

Zobacz także:

Powrót kaliskiej pieszej pielgrzymki z Jasnej Góry

Kaliska piesza pielgrzymka wróciła z Jasnej Góry. Pątnicy po...

Budynek banku przy ulicy Śródmiejskiej w Kaliszu grozi zawaleniem

Budynek przy ulicy Śródmiejskiej w Kaliszu grozi zawaleniem ZDJĘCIA

Zdjęcia z poprzedniej, 60. edycji KST

Największe gwiazdy teatru już we wrześniu zjadą do Kalisza. ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto