Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Literacka gra miejska w Kaliszu. Wanda Karczewska „Powrót do Kalińca”. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Poetka i pisarka Wanda Karczewska, a także Władysław Kościelniak oraz Halina Sutarzewicz byłli bohaterami literackiej gry miejskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu.

W przygotowaniu gry uczestniczyli działacze Stowarzyszenia i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 oraz uczniowie będący wykonawcami ról na poszczególnych punktach we współpracy z MBP im. Adama Asnyka, Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, Młodzieżowym Domem Kultury oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.

W grze uczestniczyło ponad 60 osób z kaliskich szkół podstawowych nr 4, 8, 10 i 21, I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu, SOSW nr 1 w Kaliszu oraz SP w Rychnowie. Na starcie każdy z uczestników otrzymał bogato ilustrowaną kartę gry zawierającą trasę do przebycia i zadania do wykonania na poszczególnych jej punktach. Uczestnicy spotkali się na schodach cmentarza ewangelickiego, skąd dobrze widoczne były budynki obecnej szkoły Sióstr Nazaretanek, którą w roku 1931 ukończyła Wanda Karczewska i zapoznali się z ówczesnymi warunkami nauki w zrujnowanym po pierwszej wojnie światowej Kaliszu. Mogli także zapoznać się ze świadectwem maturalnym bohaterki gry i obliczyć uzyskaną przez nią średnią ocen.

Następnie przez ulicę Nowy Świat udali się na róg ul. Legionów, gdzie pod kamienicą należącą niegdyś do Karczewskich wysłuchali opowieści Wandy o jej ojcu, zdolnym rzemieślniku, prowadzącym zakład ślusarsko-mechaniczny. Stąd ruszyli do budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28-30, gdzie na parterze znajduje się tablica upamiętniająca Halinę Sutarzewicz, patronkę Stowarzyszenia. Odbyły się tam spotkania grup uczestników z Anetą Kolańczyk, członkiem Stowarzyszenia, która opowiedziała o Halinie Sutarzewicz i jej prelekcji wygłoszonej w latach 80-tychubiegłego wieku w Izbie Muzealnej im. Marii Konopnickiej w Kaliszu na temat zbioru opowiadań Karczewskiej „Czarne konie”. Dalsza droga poprowadziła na skwer Rozmarek, gdzie uczestnicy wysłuchali recytacji fragmentów utworu „Powrót do Kalińca”. Kolejnym punktem gry była siedziba Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego współzałożycielką była Karczewska. Uczestnicy dowiedzieli się tam o nagrodzie literackiej i Honorowym Obywatelstwie Miasta Kalisza przyznanym pisarce w roku 1988.

Ostatnie zadanie uczestnicy wykonywali w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Alei Wolności 27. Tam obejrzeli wystawkę książek bohaterki gry ze zbiorów biblioteki oraz spotkali się z dr Joanną Montelatic, członkiem Stowarzyszenia, która jest autorką książki o twórczości prozatorskiej Wandy Karczewskiej. Poznali też ekslibris wykonany dla pisarki przez kaliskiego artystę-grafika Władysława Kościelniaka oraz związaną z nim anegdotę.

Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Teatralnej 3 organizatorzy i wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a uczestnicy otrzymali nagrody indywidualne oraz nagrody dla szkoły. W ocenie uczestników była to ciekawa lekcja języka polskiego połączona z zabawą.

ZOBACZ TAKŻE:

Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej ze wsparciem od marszałka. Na co zostaną wykorzystane pieniądze?

Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej ze wsparcie...

Święto ulicy Kościelnej w Opatówku. Można było przenieść się...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto