Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak prawidłowo wieszać flagę państwową

AND
Andrzej Kurzyński ©
Wydawać by się mogło, że wieszanie flagi państwowej to rzecz banalna. Jak się okazuje nie dla wszystkich.

Na budynku przedszkola przy ulicy Legionów w Kaliszu, jak widać, zawisła flaga… Monako. Wieszanie flagi nie jest jednak skomplikowane. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Możliwość umieszczania flag na budynkach i obiektach, a także w innych miejscach, dla podkreślenia podniosłego charakteru uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych została przewidziana w art. 7 ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000, z późn. zm.).

Flaga zawieszona poziomo ma zawsze biały pas na górze. W pionowym układzie flagi narodowej polskiej kolor biały jest zawsze po stronie masztu. Jeśli wywieszane są dwie flagi, to polską umieszczamy po prawej stronie, patrząc od strony budynku. Flagi muszą mieć taki sam wymiar, a maszty muszą mieć taką samą wysokość. W żadnym wypadku nie wolno wywieszać flagi na dachu. Tylko instytucje rządowe mają taki przywilej, np. Urząd Wojewódzki . Flagi z herbem Polski są przewidziane dla niektórych urzędów czy instytucji , m.in. portów lotniczych czy morskich.

Właściciele prywatnych posesji oraz inne, niewymienione w przepisie, podmioty mogą (ale nie muszą)wywieszać flagi państwowe z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Flagi mogą być wywieszane od rana do zmroku, przy dłuższej ekspozycji powinny być oświetlone. Flagi powinny być zawsze czyste, o czytelnych barwach i wzorze, nie pomięte i nie postrzępione. Nie należy wywieszać flag w dni deszczowe i przy silnym wietrze. Flaga nie powinna dotykać podstawy masztu (ziemi, podłogi).

Jednocześnie przypominamy, że znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski to występek zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto