Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogi w Kaliszu i powiecie kaliskim zablokowane. Tak protestowali rolnicy w Kaliszu i w Marchwaczu. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Strajk generalny rolników odbył się w całej Polsce w piątek, 9 lutego. Rolnicy zablokowali też drogi w Kaliszu i powiecie kaliskim. Jakie są ich postulaty?

Protesty rolników w powiecie kaliskim

Ponad 160 ciągników wyjechało o godzinie 10.00 wyjechali z Plewni w gminie Ceków Kolonia w stronę Kalisza. Kolumna ciągników z flagami i banerami przemieszczała się al. Wojska Polskiego aż do ronda Westerplatte, gdzie rolnicy zawrócili i udali się w drogę powrotną, blokując na tym odcinku drogi. W ten sposób włączyli się w wielki ogólnopolski protest.

- Głównym naszym postulatem tak jak w całej Polsce i Europie jest zmiana polityki rolnej w stosunku do Unii Europejskiej, założenia „Zielonego Ładu” – nic nie może być ustalane o nas, bez nas. Unia Europejska nakłada na nas obostrzenia, wszelkie wymagania, a tak naprawdę otwiera się rynek dla towarów i żywności, które mogą być produkowane bez nich, a są dla nas wielką konkurencją. Próbujemy stworzyć w Europie „zielone okienko”, a wpuszczamy żywność, która nie spełnia tych wymogów. Oczywiście chodzi też o niekontrolowany wpływ żywności z Ukrainy i państw nie będących w UE – tłumaczył Mikołaj Stasiak, jeden z organizatorów blokady dróg na trasie Kalisz – Plewnia.

- Zjeżdżają produkty z Ukrainy, które są pryskane nie wiadomo czym, jaką ilością środków, które u nas są zakazane. Ceny naszych produktów spadły, dokładamy do tego interesu. Dotacje nie pomagają w takim stopniu jak powinny, a większość gospodarstw ma maszyny na kredytach, które musi spłacić, pasza zdrożały, a produkty nie są tak drogie, żeby to się zwróciło – mówił Kacper, jeden ze strajkujących rolników.

Kolumna, która przejechała przez Kalisz spowodowała poważne utrudnienia na trasie, w mieście tworzyły się korki.

- Mieli jechać, powoli, ale jechać, a nie stać, a my też mamy swoje zobowiązania, pracę. Wszystko rozumiemy, każdy ma prawo walczyć o swoje, ale nie utrudniając innym. Ale stoimy, jakie mamy wyjście – mówił jeden z kierowców.

- Ja mogę stać, mnie nie przeszkadza ten strajk. Solidaryzuje się z nimi, bo bez nich ja też nie mam pracy, bo wożę nawozy dla rolników – mówił inny.

W ogólnopolski protest włączyli się również rolnicy z gminy Szczytniki i okolic, którzy zablokowali DK nr 12 w Marchwaczu. Kolumna ciągników przemieszczała się powoli w stronę Opatówka, żeby zawrócić na rondzie.

- Rolnicy walczą o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich gospodarstw rolnych. Farm rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych, produkujących najlepszą żywność w Europie – podkreślali rolnicy z Michałowa Drugiego.

Przed wyruszeniem w drogę, rolnikom w Marchwaczu udzielili wsparcia burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki i wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht.

Strajk rolników odbywa się w całej Polsce

Uchwałę o strajku generalnym jednogłośnie podjął Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – czytamy w oświadczeniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”

ZOBACZ TAKŻE:

Więzienie w Kaliszu. W Dniu Służby Więziennej wspominamy był...

Kaliska Rada Seniorów zaprosiła na kolejną zabawę. Tym razem imprezie towarzyszył pokaz mody

Kaliska Rada Seniorów zaprosiła na kolejną zabawę. Tym razem...

AWS Energa Szczypiorno Kalisz - KGHM Zagłębie Lubin

Kibice piłkarek ręcznych AWS Energa Szczypiorno Kalisz podcz...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto