Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet w Kaliszu. Marsz ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

Andrzej Kurzyński
Strajk Kobiet w Kaliszu
Strajk Kobiet w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Międzynarodowy Strajk Kobiet odbył się w środę w Kaliszu. Pod hasłem "Solidarność nasza bronią" ulicami miasta przeszedł marsz, w którym udział wzięło kilkaset osób. Akcja jest kontynuacją słynnego Czarnego Poniedziałku, który odbył się 3 października ubiegłego roku.

Strajk Kobiet w Kaliszu rozpoczęło spotkanie przed Villą Calisia, gdzie uczestniczki protestu przedstawiły swoje postulaty. Następnie odbył się marsz ulicami miasta. Uczestnicy przeszli aleją Wolności, ulicami Śródmiejską i Zamkową pod basztę Dorotkę.

- Protestujemy przeciw temu co rząd nam gotuje prawie codziennie. Nawet tabletka "dzień po" ma być ograniczana. Nas to już nie dotyczy, ale mamy w rodzinie młode kobiety, które są w ten sposób ubezwłasnowolnione. To odbieranie kobietom prawa do tego o czym chcą same decydować - mówiła nam jedna z uczestniczek protestu.

- Nie pozwolimy, aby mężczyźni decydowali o naszym życiu, o naszych ciałach, o naszym zdrowiu. 8 marca, to bardzo dobry moment na taki protest. To taki dzień, w którym może ktoś nas wreszcie posłucha - do daje kolejna z uczestniczek Strajku Kobiet w Kaliszu.

Do Strajku Kobiet przyłączyła się m.in. prof. Magdalena Pisarska-Krawczyk, rektorka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Jej zdaniem, to smutne, że kobiety muszą wciąż walczyć o swoje prawa.

- Ciągle musimy zabiegać o to, abyśmy miały poczucie godności, czyli prawo do równości, prawo do samostanowienia, żebyśmy dobrze się czuli w miejscu zamieszkania, w pracy w swoim kraju - mówiła Magdalena Pisarska-Krawczyk. - To jest o tyle smutne, bo wydawało się, że będziemy żyły z przekonaniem, że jesteśmy docenione, że nikt nie będzie nam ubliżał. Jeżeli nie będziemy zabiegać o swoje prawa, to może dojść do sytuacji, w której będziemy ubezwłasnowolnione. Nie wiem, czy wiecie, że w naszym kraju co roku 150 kobiet ginie zakatowana na śmierć, na ogól przez partnerów. Część z tych sytuacji jest zamiatana pod dywan.

Zdaniem pani profesor, to niesprawiedliwe, że kobietom ogranicza się dostęp do antykoncepcji w sytuacji, gdy środki "pobudzające" dla mężczyzn są dostępne bez ograniczeń.

Uczestniczki Strajku Kobiet domagały się także m.in. wdrożenia i stosowania w Polsce konwencji antyprzemocowej oraz realnego przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Do swoich postulatów dokładają także żądanie "nowoczesnej opieki zdrowotnej zgodnej z wiedzą medyczną i nieskażonej światopoglądowymi uprzedzeniami, rzetelnej, obiektywnej edukacji seksualnej, uwzględniającej wiedzę o metodach antykoncepcji", a także "zniesienia dyskryminacji ekonomicznej kobiet".

Strajk Kobiet w Kaliszu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto