Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia o architekturze, historii i miastach w Akademii Kaliskiej

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Unikatowe studia podyplomowe o architekturze, historii i miastach w Akademii Kaliskiej
Unikatowe studia podyplomowe o architekturze, historii i miastach w Akademii Kaliskiej Arch. Bartłomiej Hypki
Akademia Kaliska otwiera pierwsze w Kaliszu studia historyczne. W marcu 2023 roku ruszają kierunki podyplomowe: Regionalne badania historyczne oraz Historia architektury i budowy miast.

Oba kierunki prowadzone będą przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych we współpracy ze specjalistami z całej Polski. Program łączy wątki humanistyczne, historyczne, społeczne, jak i wiedzę konserwatorów, planistów, specjalistów od rewitalizacji, genealogów, badaczy dziejów miast i małych ojczyzn. Jak twierdzą władze uczelni, to pierwsze tego typu studia w Kaliszu i w regionie, a pod wieloma względami - zupełnie unikatowe i niepowtarzalne w krajowej ofercie edukacji wyższej.

- Oba kierunki łączy interdyscyplinarność - stwierdza dr Makary Górzyński. - Architektura jest wszechobecna w naszym życiu i stanowi jeden z fundamentów ludzkiej tożsamości, bowiem to poprzez budynki kształtujemy swoją codzienność, jesteśmy ciągle pod ich wpływem. Czy to brzmi prosto? Być może. Ale zastanówmy się, czy rzeczywiście wiemy, jak budynki "działają" na nas, nasze życie, środowisko i historię? Jak je lepiej projektować, uwzględniając wiedzę humanistyczną? A z drugiej strony, pamiętajmy, że prowadzenie badań historycznych i przedstawianie ich wyników, popularyzacja i komercjalizacja są zawsze oparte o konkretny czas i miejsce, w tym także o perspektywę regionalną.

- Rozmawiamy na Głównym Rynku w Kaliszu, w cieniu ratuszowej wieży, gdy wokół trwa rewitalizacja - dodaje bibliolog i historyk prof. Walczak. - Jesteśmy w sercu jednego ze starszych miast w Polsce, w zabytkowym centrum zbudowanym na nowo po zniszczeniach I wojny światowej. Bez wiedzy o historii Kalisza i architektury europejskiej nadanie miastu odnowionej tożsamości nie byłoby możliwe. Jest to szczególnie ważne także i dzisiaj, w warunkach kryzysowych, trudnych, a dla naszych ukraińskich sąsiadów wojennych. Ale też trzeba pamiętać, że nie ma rewitalizacji bez umiejętnego wykorzystania historii i lokalnych walorów, a tu podstawowa wiedza nie wystarczy. Historia i zabytki są wartościami, które należy chronić, ale które powiększają kapitał: ludzki, społeczny, kulturowy. Chcemy dać narzędzia, by robić to umiejętnie i samodzielnie.

- Łączymy wiedzę i pasje historyków, bibliotekarzy i bibliologów, archiwistów, muzealników, wydawców książek, ludzi z wieloletnim doświadczeniem - przekonuje dr Górzyński.

We współczesnym świecie branża turystyczna i sektor kultury to najwięksi pracodawcy i ogromne rynki usługowe.

- Kalisz ma wszelkie warunki, by tworzyć nowe jakości w badaniach humanistycznych, jesteśmy już liczącym się ośrodkiem historii architektury i miast, jak i historii regionalnej - dodaje prof. Walczak. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynkowym i zapraszamy do podniesienia swoich kwalifikacji nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, pracowników domów kultury, bibliotek, lokalnych stowarzyszeń, grup aktywności, badaczy historii amatorsko i profesjonalnie.

Dr Górzyński twierdzi, że nowe kierunki zainteresują m.in. architektów, pracowników firm konserwatorskich.

- Obserwujemy, że osoby, które ukończyły studia z historii sztuki, historii czy architektury - mają ogólną, szeroką wiedzę, ale niekoniecznie umiejętności, by ją samodzielnie zdobywać, rozwijać i twórczo przekazywać innym. Każdy przecież ceni sobie dobry przewodnik turystyczny, grę miejską, spacer po zabytkach - a tu potrzeba głębokiej wiedzy, jak i kreatywności. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, dając narzędzia specjalistyczne. Bez nich nie ma popularyzacji, tylko konsumpcja dawniejszej wiedzy - mówi naukowiec.

Dr Makary Górzyński zaznacza, że przetwarzanie i umiejętne prezentowanie informacji to dziś klucz do sukcesu i powodzenia na rynku pracy. Warto zatem przyjrzeć się organizacji studiów podyplomowych, które rozpoczną się w marcu 2023 roku i będą trwały dwa semestry.

- Każdy pierwszy i ostatni zjazd będzie w Kaliszu - wyjaśnia dr Górzyński – a większość pozostałych planujemy w formule edukacji zdalnej. Jednak zajęcia praktyczne, w tym wizyty w muzeach czy zabytkach odbędą się oczywiście na miejscu. Łącznie przygotowaliśmy 230 godzin (45-minutowych) wykładów, ćwiczeń, zajęć terenowych i seminariów. Będzie okazja do pozyskania nowej wiedzy, ale też pisania - projektów badań, esejów, konspektów badawczych, wygłaszania wystąpień publicznych. Każdy ze studiujących kończy cykl kształcenia egzaminem dyplomowym. Tu jesteśmy elastyczni, mamy np. w ofercie publikację artykułu naukowego jako pracę dyplomową.

Semestr kosztuje 1300 złotych. Rekrutacja ruszy w styczniu 2023 roku i odbędzie się online. Limit miejsc jest ograniczony.

Zobacz także:

Polska Miss i Polska Miss Nastolatek zostały wybrane! Wśród nagrodzonych są Wielkopolanki!

Polska Miss i Polska Miss Nastolatek zostały wybrane! Wśród ...

Koźminek. Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Koźminku uczcili 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopol...

Kaliszanie uczcili 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Kaliszanie uczcili 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego ZDJĘCIA

Kaliskie osiedla KSMLW

Od "Kalińca" po "Asnyka". Kaliskie osiedla na starych fotogr...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto