Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Kaliszu. Tak kaliszanie uczcili najważniejsze święto patriotyczne. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu
Narodowe Święto Niepodległości w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W Kaliszu uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Główne uroczystości związane ze 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na Głównym Rynku. Podczas ceremonii zaprezentowano mieszkańcom zrekonstruowany sztandar inspirowany oryginalną chorągwią 29. pułku Strzelców Kaniowskich.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową przy ul. Kazimierzowskiej, następnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie na Głównym Rynku podsumowany został Marsz Wolności, organizowany przez PTTK Oddział w Kaliszu, a władze miasta i delegacje kaliskich organizacji złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową ofiar I i II wojny światowej umieszczoną na ścianie ratusza.

- Narodowe Święto Niepodległości, to najważniejsze i najbardziej radosne święto patriotyczne w kalendarzu. 103 lata temu Ojczyzna odzyskała wolność, o którą wcześniej tak długo walczyła. Bardzo się cieszę, że tak licznie zgromadziliśmy się na Głównym Rynku, by wspólnie świętować. Dziś w sposób szczególny wyrażamy szacunek wszystkich, którzy się do tego przyczynili dzięki swojej odwadze i miłości do Ojczyzny – mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - Bądźmy wdzięczni bohaterom tamtych dni za to, że możemy się tutaj spotkać i świętować wolność. Za to, że możemy bez obaw mówić po polsku, za to, że nasze dzieci chodzą do polskich szkół. Za to, że z dumą i w poczuciu wolności możemy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Prezydent Kalisza przypominał, że wolność wywalczona przez Polaków ponad wiek temu jest powodem do dumy, ale jednocześnie powinniśmy być świadomi, że zagrożenia wciąż istnieją, o czym świadczą wydarzenia polsko-białoruskiej granicy.

- To ważne, aby w tym wyjątkowym dniu, gdy świętujemy odzyskanie niepodległości pamiętać o tym, że są sprawy, o których musimy mówić jednym głosem ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy dziś z żołnierzami i funkcjonariuszami, którzy bronią granicy polskiej, Unii Europejskiej i NATO – dodał Krystian Kinastowski.

CZYTAJ TAKŻE:

Podczas uroczystości na Głównym Rynku w Kaliszu grupa rekonstrukcyjna Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej w mundurach z epoki zaprezentowała sztandar 29. pułku Strzelców Kaniowskich. W tym roku, w setną rocznicę uroczystości wręczenia sztandaru na Łęgu Majkowskim, grupa miłośników historii 29. pułku Strzelców Kaniowskich zorganizowała zbiórkę pieniężną, której celem była rekonstrukcja sztandaru pułkowego. Udało się zainteresować tą inicjatywą władze miasta Kalisza, które projekt rekonstrukcji sfinalizowało. Nie jest to, z braku dostatecznych materiałów źródłowych, wierna kopia sztandaru. Jest to jednak sztandar, inspirowany oryginalną chorągwią pułkową. W zamierzeniu inicjatorów wykonania tej chorągwi, wśród których należy wymienić Wojciecha Millera, Damiana Zalewskiego, Artura Fijałkowskiego, Artura Kijewskiego oraz wszystkich darczyńców, skupionych w fejsbukowej grupie, poświęconej 29. pułkowi Strzelców Kaniowskich: Ela EN, Alicja Senatorska, Ewa Jóźwiak, Agnieszka Fraj, Mariusz Chojnacki, Andrzej Jagodzinski, Artur Fijałkowski, Marek Wrocławski, Paweł Woźniakowski, Jacek Miller, Damian Damian i Damian Zalewski, było przekazanie sztandaru miastu. W Kaliszu nie ma już wojska i nie ma koszar, dlatego sztandar tej słynnej i bitnej, kaliskiej jednostki piechoty będzie eksponowany w Ratuszu, w miejscu dostępnym szerokiej rzeszy kaliszan i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie przypominał barwną i pełną chwały historię wojska w Kaliszu oraz przyczyniać się do szerzenia wiedzy historycznej o regionie.

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kaliszu, odbędzie się uroczystość pośmiertnego mianowania na wyższy stopień wojskowy majora Bolesława Wodeckiego, dowódcy III batalionu 29 pułku Strzelców Kaniowskich.

Obchody zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny w kaliskiej katedrze.

ZOBACZ TAKŻE:

[g]8542195[g]

Por. Juliusz Ulrych (w środku) ze współpracownikami. Z lewej Edward Sztark

11 listopada 1918 roku kaliszanie wzięli sprawy w swoje ręce...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto