Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Powiatu Kaliskiego. Wręczono najważniejsze odznaczenia i nagrody. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Święto Powiatu Kaliskiego
Święto Powiatu Kaliskiego Andrzej Kurzyński
Święto Powiatu Kaliskiego odbyło się w sobotę, 25 lutego. Uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono najważniejsze powiatowe wyróżnienia, zostało zorganizowane w hotelu Krostoff w Łaszkowie w podkaliskiej gminie Blizanów. Wydarzenie uświetniły występy między innymi artystów z Ukrainy.

Święto Powiatu Kaliskiego zainaugurowało obchody 25-lecia odrodzonego polskiego samorządu.

- Bezsprzeczne jest, że silny samorząd, to silne państwo. Ktoś powiedział, że to w samorządzie tkwi esencja demokracji. I to jest prawda. Przez te 25 lat my Polacy zbudowaliśmy naprawdę sprawnie i skutecznie działające organizmy samorządowe, które w nadaniach opinii publicznej cieszą się największym zaufaniem społecznym. Pozostaje nam tylko tego nie popsuć - mówił Jan Adam Kłysz, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Święto Powiatu Kaliskiego zbiegło się z pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. I t właśnie kwestia wojny za naszą wschodnią granicą zdominowała świąteczny wieczór. Gośćmi specjalnymi były delegacje z Ukrainy, które przyjechały do Powiatu Kaliskiego - burmistrza Baranówki miasta partnerskiego Oleksandra Migei wraz z dyrektorką Baranowskiej Szkoły Artystycznej Julia Migei oraz 25 osobową grupa dzieci wraz z opiekunami z Lwowskiej Szkoły Muzycznej nr 2.

Jak podkreślił starosta powiatu kaliskiego Krzysztof Nosal, Święto Powiatu Kaliskiego, to także podziękowanie wszystkim tym, którzy nieśli i nadal niosą bezinteresowną pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

- Zwłaszcza tych, którzy otworzyli swoje serca, swoje domy, swoje portfele. Czasami też z narażeniem własnego życia i zdrowia pomagali naszym przyjaciołom w Ukrainie. To święto jest dedykowane tym wszystkim cichym bohaterom. Cieszymy się ogromnie, że są z nami nasi partnerzy ze Lwowa, a także z obwodu żytomierskiego. Życzę, abyśmy pomimo tego trudnego czasu cieszyli się tym dniem, ale tak naprawdę, żebyśmy mieli jedno pragnienie. Aby wróciła normalność, aby wrócił pokój i abyśmy mogli cieszyć się pełnią życia - podkreślał starosta Krzysztof Nosal.

Głównym wydarzeniem wieczoru było wręczenie najważniejszych nagród i odznaczeń przyznawanych przez samorząd powiatu kaliskiego.

Rada Powiatu Kaliskiego nadała Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”:
Marii Krawiec - od 17 lat (2006) pełni funkcję Wójt Gminy Lisków. Wcześniej w latach 1998 – 2006 była Radną Rady Powiatu Kaliskiego, a w latach 2002 – 2006 pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Kaliskiego. Wspiera lokalny folklor i tradycje naszego regionu, dzięki czemu funkcjonują zespoły tańca towarzyskiego, Kapela i Zespół Ludowy „Liskowianie” oraz Orkiestra Dęta. Była również inicjatorką utworzenia w 2017 roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Liskowie oraz Regionalnej Izby Pamięci Gminy Lisków „Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej” i Publicznego Żłobka w Liskowie.
Jolancie Tomczyk - przez 11 lat była nauczycielem w Szkole Podstawowej w Dzierzbinie w gminie Mycielin. Od 1997r. pełniła funkcję najpierw dyrektora Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Dzierzbinie, a potem dyrektorem Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dzierzbinie – Kolonii. Była również Radną Rady Powiatu Kaliskiego Pracowała w Komisji rozwoju, strategii, promocji i współpracy międzynarodowej, w której objęła funkcję wiceprzewodniczącej oraz w Komisji oświaty i zdrowia.
Janinie Kubiak - swoje życie zawodowe związała ze Wojewódzkim Zakładem Opieki Psychiatrycznej w Sokołówce, działającym tak złożonej sferze jak ochrona zdrowia psychicznego i terapia uzależnień. Kierowana przez nią od 45 lat jednostka była liderem w zakresie działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przy przekształceniu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2022 roku Pani Janina Kubiak otrzymała Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” podczas otwarcia oddziału uzależnień. Obecnie przebywa na emeryturze.
Orkiestrze Dętej OSP Blizanów - w 2023 roku obchodzi swoje 120-lecie: Pierwsze zapiski dotyczące powstania orkiestry dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Blizanowie sięgają 1903 roku. Na kartach kroniki zapisano „...Z chwilą powstania straży zorganizowano prawie równocześnie orkiestrę dętą, która początkowo miała 16 instrumentów muzycznych, zakupionych za fundusze pochodzące ze składek wszystkich członków OSP świadcząc po 20 rubli. Do zakupu tych instrumentów dopomogła w dużej mierze rada parafialna na czele z księdzem Choroszyńskim ..." Pierwszym kapelmistrzem nowo powstałej orkiestry był wg kroniki Pan Reszke. Obecnie orkiestra kieruje Alicja Sobczak
Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Rychnowie - w 2023 roku obchodzi swój jubileusz 130- lecia działalności dla rozwoju kultury gminy Blizanów i powiatu kaliskiego. Zgodnie z pierwszymi zapisami w kronice wyłoniła się z działającej od 1909r. Orkiestry Dętej OSP w Rychnowie. Za datę jej odmłodzenia przyjmuje się 1 lutego 1993 r., kiedy to ogłoszono nabór do orkiestry z inicjatywy Mariana Wąsiewicza, przy współudziale Krzysztofa Chenczke, Andrzeja Michalaka ze Społecznego Komitetu Pomocy Szkole. Orkiestra może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi na przeglądach wojewódzkich, powiatowych, krajowych i zagranicznych. Koncertowała kilkakrotnie w Niemczech i na Łotwie. Aktualnie zespół liczy 35 członków kapelmistrzem od listopada 2018r. jest Jacek Konopczyński.

Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Tytuł Honorowy „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego”:

  • Kołu Gospodyń Wiejskich „Okupniczanki” (gmina Szczytniki)
  • ks. kanonikowi Pawłowi Jabłońskiemu (gmina Szczytniki)
  • Henrykowi Kubikowi (gmina Ceków Kolonia)
  • Małgorzacie Miklas (gmina Godziesze Wielkie)
  • Dorocie Ostojski (Braunschweig - Niemcy),
  • Patrycji i Adamowi Synowiec (gmina Stawiszyn)
  • Jackowi Wolniaczykowi (gmina Koźminek)
  • Zespołowi Dynamitki (gmina Blizanów)
  • Szkole Muzycznej nr 2 we Lwowie (Ukraina)

Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Honorowy Tytułu „Osobowość Powiatu”:

  • Marzenie Marczyk (gmina Brzeziny)
  • Marzenie Ugornej (gmina Ceków Kolonia),
  • Łukaszowi Durajskiemu (gmina Stawiszyn),
  • Romanowi Frątczakowi (gmina Blizanów),
  • Marianowi Grabowskiemu (gmina Brzeziny),
  • Stefanowi Kobierskiemu (gmina Opatówek),
  • Tadeuszowi Rzeźniczakowi (gmina Brzeziny)

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto