Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Kaliszu i obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Święto Wojska Polskiego w Kaliszu i obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Święto Wojska Polskiego w Kaliszu i obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej Andrzej Kurzyński
Na cmentarzu wojskowym na Majkowie w Kaliszu odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wcześniej w Kościele Garnizonowym obyła się msza święta.

Na cmentarzu na Majkowie wiązanki kwiatów i znicze złożono w kaplicy majora Stefana Waltera, jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele władz miasta, parlamentu, organizacje społeczne i kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych.

- Dzisiaj obchodzimy Święto Wojska Polskiego. To wyraz podziękowania dla żołnierzy, którzy w przeszłości bronili granic naszego kraju lub walczyli o jego niepodległość, a dzisiaj są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Zwycięstw polskiego oręża było wiele, ale za największe zwycięstwo uważa się to, które odniosło wojsko dopiero co odrodzonego państwa w sierpniu 1920 roku. Bitwa Warszawska, cud nad Wisłą. Na pamiątkę tego wydarzenia Święto Wojska Polskiego obchodzone jest właśnie 15 sierpnia - przypomniał Krystian Kinastowski prezydent Kalisza.

Jak podkreślił prezydent miasta, Bitwa Warszawska miała ogromny wymiar nie tylko kształtowania się po okresie rozbiorów państwa polskiego, ale też dla całej Europy Zachodniej.

- Polacy powstrzymali marsz Armii Czerwonej, powtrzymali komunistyczną rewolucję, która mogła rozlać się aż po Atlantyk. Chwała tamtym bohaterom. Dzisiaj spotykamy się przy miejscu pochówki jednego z nich. Major Stefan Walter był dowódcą 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. Został ciężko ranny podczas walk w obronie przedmieścia warszawskiego. W wyniku poniesionych ran zmarł 4 października 1920 roku. 29 Pułk Strzelców Kaniowskich, który od 1921 roku wchodził w skład 25 Dywizji Piechoty wpisał się w historię Polski oraz miasta złotymi zgłoskami. Miał duży udział w walkach o odzyskanie niepodległości, Bitwie Warszawskiej, życiu społecznym i kulturalnym Kalisza oraz w wojnie obronnej 1939 roku - dodał Krystian Kinastowski.

ZOBACZ TAKŻ:E

Kaliszanie czyszczą wojskowe mogiły na cmentarzu na Majkowie

Kaliszanie czyszczą wojskowe mogiły na cmentarzu na Majkowie. ZDJĘCIA

Dożynki w Żelazkowie

Dożynki w Żelazkowie. Huczne obchody parafialno-gminnego świ...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto