Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie V LO w Kaliszu na święcie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Uczniowie V LO w Kaliszu na święcie 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej
Uczniowie V LO w Kaliszu na święcie 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej
Reprezentacja klas mundurowych z V LO w Kaliszu była z gościnną wizytą w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Kaliscy uczniowie jako jedyni z Wielkopolski uczestniczyli w dorocznym święcie brygady.

- W tym roku nasza wizyta przebiegała dwutorowo. Otóż pierwsza faza to nocleg na terenie koszar, zapoznanie młodych adeptów wojskowości z przepisami na terenie kompanii, codziennym życiem żołnierskim. Ośmioosobowe sale żołnierskie, koszarowe korytarze z bardzo dobrą akustyką, capstrzyk oraz pobudka, a także dość ograniczona swoboda poruszania się po terenie kompanii. Druga faza to uczestnictwo w uroczystym apelu z okazji święta brygady - mówi Piotr Kempiński, nauczyciel V LO w Kaliszu.

Obecność uczniów na placu braniewskich koszar nie była przypadkowa. Łączy się ona ze współpracą z tamtejszą brygadą. Została ona nawiązana w 2015 roku w kaliskim ratuszu podczas obchodów 95. rocznicy przysięgi wojskowej 203. Ochotniczego Pułku Ułanów. Wtedy to kompania reprezentacyjna 9 BkPanc gościła w Kaliszu, a u jej boku maszerowali uczniowie klas mundurowych V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej jest spadkobierczynią tradycji tego 203. pułku, stąd pomimo odległości 400 km, obecność kaliszan przy granicy z Obwodem Kalinigradzkim.

Jednakże samo uczestnictwo na uroczystym apelu to jedno, a udział w defiladzie na równi z poszczególnymi batalionami to już niesamowite wyróżnienie dla naszej młodzieży. W rytm „warszawianki” szli jak równy z równym. Młodzi adepci oraz ich starsi koledzy – żołnierze zawodowi. Moment wzruszający i pokazujący, że przy odrobinie chęci można owocnie współpracować z wojskiem dodaje Piotr Kempiński.

Dodatkowo grupa reprezentacyjna Sobieskiego miała swoje 5 minut podczas pokazu musztry paradnej przed dowództwem dywizji oraz brygady, a także przed zaproszonymi gośćmi. Program pobytu obejmował również zapoznanie młodzieży z wyposażeniem brygady – od czołgów PT-91 Twardy, poprzez haubicę Krab, słynne Goździki, a także sprzęt zabezpieczenia logistycznego. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska „latającego czołgu” - Mi 24.

- Zachwytom wojskowych na trybunie honorowej nie było końca i już teraz wiemy, że za rok tam pojedziemy, bo warto pokazywać młodzieży historię jednostek związanych niegdyś z Kaliszem. Wyjazd był możliwy dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Stowarzyszeniu Strzeleckiemu Bellona z prezesem Grzegorzem Namysłem na czele - podkreśla Piotr Kempiński.

Zobacz jaka będzie pogoda w najbliższych dniach

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto