Niebieski marsz w Kaliszu na finał akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Niebieski marsz w Kaliszu na finał akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu
Niebieski marsz w Kaliszu na finał akcji z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu Bartłomiej Hypki
Udostępnij:
Blisko 100 uczniów z niebieskimi balonami w rękach przemaszerowało w środę, 15 grudnia, na Główny Rynek w Kaliszu. Było to zwieńczenie projektu "Jestem. Rozumiem. Pomagam" zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

W pierwszym tygodniu grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Głównym celem wydarzenia jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób nim dotkniętych, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób związanych ze spektrum autyzmu.

Z inicjatywy Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" we współpracy z V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, Zespołem Szkół Nr 9, SP nr 17 z oddziałami integracyjnymi, SP nr 7 oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym Nr 1 im. J. Korczaka w Kaliszu zorganizowano specjalny projekt "Jestem. Rozumiem. Pomagam". Polegał ona na przeprowadzeniu cyklu działań wśród młodzieży liceum, szkół podstawowych oraz w obecności podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. J. Korczaka w Kaliszu.

- Projekt składał się z wielu działań. Były to warsztaty szkoleniowe dla młodzieży z liceów i ośrodków specjalnych o tematyce autyzmu, cukrzycy, spotkanie z osobą niewidomą - wymieniała Dorota Madejka, wiceprezes fundacji "Nowa Nadzieja". - Odbyła się również wycieczka do Fabryki Bombek oraz do Muzeum Świec w ramach wyjazdu integracyjnego. Na zwieńczenie projektu został zaplanowany marsz z niebieskimi balonami. Kolor niebieski jest symbolem autyzmu.

Jesteśmy tacy sami

Młodzież V LO podczas projektu spotkała się m.in. z Sebastianem Grzywaczem, współzałożycielem fundacji "Ponad Słowami". Jest on również przewodnikiem po "Niewidzialnej wystawie" w Warszawie i przewodniczącym rady fundacji "Centrum Edukacji Niewidzialna". Od wielu lat aktywnie walczący o prawo osób z niepełnosprawnościami do dostępności przestrzeni publicznej, kultury i edukacji.

- Jesteśmy tacy sami, jak wszyscy inni ludzie. Mimo tego, że jestem osoba ociemniałą, mam podobnie jak inni swoje zainteresowania, pasje, uprawiam sport, pracuję, mam wspaniała rodzinę. Angażuję się w życie społeczne i pracuję, aby pokazać, że niepełnosprawność nie jest barierą w życiu. Mam dwa wspaniałe psy rasy chesapeake bay retriver, które są moimi oddanymi przewodnikami - mówi Sebastian Grzywacz, który wzrok stracił jako dorosły mężczyzna w wyniku urazu po wypadku komunikacyjnym. - Ile widzę? Mój wzrok reaguje na światło. Mogę odróżnić dzień od nocy, ale to mnie absolutnie nie ogranicza. Paradoksalnie pomaga w życiu wykorzystuję pozostałe zmysły i dzięki nim świetnie sobie radzę. Straciłem wzrok, ale przez to widzę znacznie więcej niż wcześniej spostrzegałem. Jedyne, co nas naprawdę ogranicza, to nasza wewnętrzna siła i odwaga do zmierzenia się z własnymi słabościami - dodaje.

Gość zwracał uwagę na zachowanie się wobec osób niewidomych. Przytaczał przykłady, że nie zawsze i nie we wszystkich sytuacjach, chęć pomocy może zostać odczytania pozytywnie przez osobę niewidomą.

Marsz wieńczący projekt

Zwieńczeniem wydarzenia był zorganizowany w środę, 15 grudnia, przemarsz na Główny Rynek, gdzie młodzież spotkała się z prezydentem Kalisza, który objął projekt swoim patronatem.

- Łączy nas tolerancja, akceptacja odmienności, otwartość na wszystkich. Cieszę, że pamiętacie o osobach, które są wśród nas i potrzebują pomocy, zrozumienia. Dobrze, że fundacja realizuje takie projekty i dąży do integracji młodzieży z kaliskich szkół z osobami z niepełnosprawnościami. To bardzo ważne - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Zobacz także:

Piękne świąteczne iluminacje w Kaliszu. Nasze miasto bierze udział w ogólnopolskim plebiscycie

Piękne świąteczne iluminacje w Kaliszu. Miasto bierze udział...

Najlepsze restauracje w Kaliszu według Trip Advisor. Kliknij w zdjęcie i przejdź dalej

Restauracje w Kaliszu. To zestawienie najlepszych 10 według ...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie