MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wystawili Dziady. ZDJĘCIA

AND
Wieczorową porą i w nietypowej scenerii, bo na skwerze przy kaliskim pubie BeKa uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu pod kierunkiem Katarzyny Galant – Kowalskiej wystawili w minioną niedzielę II część ,,Dziadów''. Przedstawienie obejrzało sporo odbiorców ciekawych interpretacji romantycznej klasyki.

Przestrzeń sceniczną tworzyły mroczne „zabudowania”, stół biesiadny dla dusz błąkających się, wokół którego zgromadził się chór wieśniaków oraz trumna. Metafizycznemu spotkaniu z nieszczęśnikami niemogącymi zaznać po śmierci spokoju przewodniczył Guślarz (w tej roli wystąpiła Karolina Olek), za nim podążał Starzec (Magdalena Balcerzak). Duszyczkami proszącymi o dwa ziarnka gorczycy były Aniołki Józio i Rózia (Ola Nowakowska, Ola Juszczak). Przerażające Widmo Złego Pana (Jakub Radzion) i towarzyszące mu Ptaki Nocne (Sara Jarczewska, Justyna Nogaj) miały dla zebranych ważną, uniwersalną przestrogę. Zosia (Honorata Paprot), która nie zaznała za życia miłości, nie mogła, choć bardzo chciała, poigrać z młodzieńcami. Na uwagę zasługuje chór wieśniaków, który powtarzał magiczne formuły za przybywającymi na metafizyczną biesiadę duchami: Nicola Kasprzak, Daria Jakóbek, Karina Płonka, Jakub Pałaś, Michał Paprocki, Marcin Danielewski oraz Łukasz Szuleta. Przewidywalność obrzędu zakłóciło pojawienie się wychodzącego z trumny Widma, w tej roli podziwialiśmy Kamila Ignasiaka.

Mocną stroną przedstawienia jest ścieżka dźwiękowa z nagranymi kwestiami, wzbogacona ciężkim brzmieniem muzycznym, „odgłosami nocy”. Nagranie można traktować jako audiobook. Autorką montażu dźwiękowego jest Karolina Olek. Na 3 godziny przed wystawieniem Dziadów kilka osób przebranych za mroczne widma wędrowało po kaliskim rynku zachęcając przechodniów do przybycia na przedstawienie.

- Młodzież nie przyjmuje ot tak autorytetów, odrzuca to, co jest jej siłą proponowane. Także to, co stawia przed nimi szkoła. Nastolatkowie muszą pewne kwestie „przerobić w sobie”, aby dostrzec wartość. A niewątpliwie takie poznawanie literatury, konfrontacja z samym sobą, wchodzenie w role, interpretowanie za pomocą współczesnych środków wyrazu, pozwala dostrzec uniwersalność sztuki, aktualność XIX wiecznego tekstu we współczesnym, zmaterializowanym świecie – mówi opiekunka grupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto