Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Więcej osób skorzysta z Kaliskiej Karty Mieszkańca, a tym samym z bezpłatnych przejazdów autobusem

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Kaliscy radni zdecydowali o rozszerzeniu katalogu osób uprawnionych do uzyskania Kaliskiej Karty Mieszkańca. Kartę będzie mógł otrzymać każdy, kto mieszka w Kaliszu i rozlicza się w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kaliszu. Dzięki temu więcej osób skorzysta z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Uchwała poszerzająca grono osób, które będą mogły posiadać Kaliską Kartę Mieszkańca została przegłosowana podczas Rady Miasta Kalisza w czwartek, 28 września.

- Od samego początku zakładaliśmy, że w pierwszej kolejności uprawnieni do bezpłatnych przejazdów będą osoby zameldowane w Kaliszu, m.in. po to, aby te osoby, które nie są zameldowane w Kaliszu, a mogą to zrobić zameldowały się. W tym momencie po krótkim czasie obowiązywania tej uchwały wchodzi kolejna, która dopuszcza te osoby, które z różnego względu nie są w stanie zameldować się w Kaliszu, bo chociażby nie są właścicielami lokalu i nie mają zgody takiego właściciela na tymczasowy meldunek – wyjaśnia Krystian Kinasttowski, prezydent Kalisza.

Wcześniej projekty uchwał w tej sprawie składali również radni Polska 2050.

- Bardzo się cieszymy, że w końcu dzieci i opiekunowie z pieczy zastępczej, które mieszkają poza Kaliszem, ale podlegają pod kaliski MOPS będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacyjnych, bo to ich po prostu wykluczało. Podobnie z osobami, które płacą podatek dochodowy w Kaliszu, a nie są zameldowane na pobyt stały. W pierwszej uchwale prezydent ich wykluczył. W lutym nie zgodził się na naszą poprawkę, a teraz to wraca. Bardzo dobrze, bo najważniejsze dla miasta jest to, żeby mieszkańcy odprowadzali tu podatki i to powinno być wyznacznikiem, że mamy to samo prawo – mówi Barbara Oliwiecka, radna z klubu Polska 2050.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem, warunkiem otrzymania Karty Mieszkańca jest:

  • złożenie wniosku w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych, znajdującego się w budynku Dworca Autobusowego w Kaliszu przy ul. Podmiejskiej 2a,
  • okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość,
  • przedstawienie do wglądu w Punkcie Obsługi Klienta pierwszej strony rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok poprzedni, z prezentatą Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu,
  • w przypadku rozliczania podatku dochodowego przez Internet - przedstawienie potwierdzenia UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru), potwierdzającego złożenie deklaracji PIT do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu,
  • w przypadku emerytów i rencistów, którzy nie dokonali rozliczenia rocznego PIT-37 lub PIT-36 na wyżej wymienionych zasadach, przedstawienie w Punkcie Obsługi Klienta:

- rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy na formularzu PIT-40A wraz z pisemnym oświadczeniem, że nie złożono zeznania podatkowego (PIT-37, PIT-36) lub przedstawienie potwierdzenia złożenia w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Kaliszu PIT-OP, informującego o przekazaniu 1,5 % podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego,
- posiadanej informacji o dochodach uzyskanej od organu rentowego na formularzu PIT 11A wraz z pisemnym oświadczeniem, że emerytura jest jego jedynym źródłem przychodu oraz że nie będzie składał zeznania podatkowego w innym urzędzie skarbowym niż Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu,

  • w przypadku rolników i członków ich rodzin, którzy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - przedstawienie dowodu wpłaty podatku rolnego w Urzędzie Miasta Kalisza wraz z podpisanym oświadczeniem, że nie składali osobiście zeznania rocznego.

Opiekunowie ubiegający się o wydanie Kaliskiej Karty Mieszkańca dla siebie, dzieci i pełnoletnich wychowanków przebywających w pieczy zastępczej przedstawiają zaświadczenie wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu, potwierdzające fakt wychowywania dziecka/dzieci, pochodzących z Kalisza, w rodzinnej pieczy zastępczej.

Wniosek o wydanie karty można składać w wersji papierowej w Punkcie Obsługi Klienta Kaliskich Linii Autobusowych, znajdującego się w budynku Dworca Autobusowego w Kaliszu przy ul. Podmiejskiej 2a. W związku z koniecznością dostosowania obowiązującego wniosku na stronie www.kalisz.informica.pl, wniosek w formie elektronicznej będzie można składać w terminie późniejszym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto