Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Znamy już wyniki w okręgu kalisko-leszczyńskim. Kto został posłem, a kto senatorem?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wybory 2023. Znamy już wyniki w Kaliszu i w powiecie. Kto został posłem, a kto senatorem?
Wybory 2023. Znamy już wyniki w Kaliszu i w powiecie. Kto został posłem, a kto senatorem? Ewelina Andrzejczak
Znamy już wyniki głosowania w okręgu 36, czyli kalisko-leszczyńskim. Wynika z nich, że PiS zdobył 35,85 proc. głosów, KO - 28,58 proc., Trzecia Droga - 16,16 proc., Nowa Lewica - 8,52 proc., Konfederacja - 6,98 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 2,39 proc., a Polska jest jedna - 1,52 proc.

Tym samym KW Prawo i Sprawiedliwość uzyskał 5 mandatów, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - 4 mandaty, KKW Trzecia Droga PSL - PL 2050 Szymona Hołowni - 2 mandaty, a KW Nowa Lewica - 1 mandat.

Uwzględniając największą liczbę głosów, posłami zostaną

Z KW Prawo i Sprawiedliwość:
1. Marlena Maląg - 109 870
2. Katarzyna Sójka - 18 138
3. Piotr Kaleta - 16 344
4. Jan Dziedziczak - 14 689
5. Jan Mosiński - 7 321

Z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni:
1. Jarosław Urbaniak - 50 724
2. Rusiecki Grzegorz - 22 410
3. Karolina Pawliczak - 21 819
4. Mariusz Sebastiaon Witczak - 12 754

KKW Trzecia Droga PSL - PL 2050 Szymona Hołowni:
1. Andrzej Grzyb - 29 391
2. Barbara Oliwiecka - 12 214

KW Nowa Lewica:
1. Wiesław Szczepański - 13 668

Senatorem wybranym z kaliskiego okręgu nr 96 został Janusz Pęcherz, który zdobył 69 512 głosów.

Komentarze

Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości:

- Dziękuję kaliszanom za udzielone poparcie w wyborach do Sejmu RP. W X kadencji Sejmu chcę nadal kontynuować dobre rozwiązania dla Kalisza, które były moim udziałem, chociażby skuteczne starania o środki finansowe, jakie trafiły do grodu nad Prosną: ponad 6 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont Mostu Trybunalskiego, przebudowa ul. Kościuszki i rozbudowa ul. Łaziennej. Kolejna inwestycja to rozbudowa odcinka ul. Dobrzeckiej i ul. Św. Michała w Kaliszu, na które to inwestycje po rozmowie z prezydentem Kalisza udało mi się wywalczyć 30 mln zł z Polskiego Ładu. To są fakty. Jeżeli nadal będziemy sprawować władzę, to dopilnuję, aby środki na powyższe inwestycje trafiły do miasta. Nie zapominam o obwodnicy Kalisza, która dzięki naszym staraniom została wpisana do programu 100 obwodnic. Cieszę się, że udało mi się obronić wariant najbardziej korzystny dla Kalisza czyli wariant 5. Kontynuacji wymaga inwestycja dla miasta bardzo ważna - Kolej Dużych Prędkości z przystankiem w Kaliszu. Zadbam o inwestycje drogowe i transport kolejowy - mówi poseł. - Dzięki moim staraniom Kalisz stał się miastem uniwersyteckim, a co z tym związane, potrzeba dalszych inwestycji w sferę kultury, rozrywki, polityki mieszkaniowej aby zatrzymać młodych ludzi w naszym mieście.

Karolina Pawliczak, posłanka Koalicji Obywatelskiej:

- Przede wszystkim pragnę podziękować za każdy z oddanych na mnie 21 819 głosów. Gratuluję też całej drużynie Koalicji Obywatelskiej świetnego wyniku i dobrej współpracy - zwycięstwo to nasz wielki, wspólny sukces. W najbliższej kadencji czeka nas ogrom pracy - przede wszystkim wielkie sprzątanie bałaganu po PiS-ie. Musimy przywrócić praworządność, ściągnąć do kraju środki z KPO, zmienić drakońskie przepisy antyaborcyjne, a lokalnie wziąć się wreszcie konkretnie za budowę obwodnicy Kalisza. Jako Koalicja Obywatelska mamy do realizacji 100 konkretów. Poza tym musimy rozliczyć PiS ze wszystkich afer i przekrętów, jakich dopuścili się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Bez wątpienia, czeka nas tu naprawdę bardzo dużo pracy - mówi posłanka.

Barbara Oliwiecka, posłanka Trzeciej Drogi z Polski 2050 Szymona Hołowni:

- Towarzyszą mi dwa uczucia - szczęście oraz duże zobowiązanie, odpowiedzialność. Te ponad 12 tys. osób zaufało mi i zagłosowało bezpośrednio na mnie - mówi Barbara Oliwiecka. - Trzeba teraz przeorganizować pracę w samorządzie, zawodowo, rodzinnie, trzeba się będzie wiele nauczyć w Sejmie. Ale jestem dobrej myśl, że będziemy kontynuować drogę współpracy, zgody i merytorycznej pracy, a najbardziej zależy mi na prawdziwej debacie parlamentarnej.

A jeśli chodzi o kwestie lokalne?

- Chciałabym się zająć kwestiami gospodarczymi i społecznymi. Chciałabym zobaczyć jak posłowie PiS, KO i Lewicy razem ze mną zgodnie lobbują za oczyszczeniem zbiornika w Szałem, pilnują i próbują przyspieszyć prace nad obwodnicą Kalisza. Tej współpracy w ostatnich latach zupełnie nie było. Dlatego Kalisz był tak pomijany. Dla mnie ważny będzie transport publiczny - połączenia kolejowe, wsparcie kolei aglomeracyjnej. Dostawałam również takie sygnały, że nie ma np. połączenia bezpośredniego do Gdańska. Będę również przekonywała do rozwijania transportu rowerowego w miastach. Muszą się znaleźć pieniądze na taką infrastrukturę - uważa nowa posłanka.

Janusz Pęcherz, senator Paktu Senackiego:

- Ostatnie dni były szczególnie trudne, ale i cała kampania niełatwa. Miałem aż 6 konkurentów. W okręgu senatora Gawłowskiego było w sumie 6 kandydatów. Cześć wyborców była zdezorientowana. Aż 7 nazwisk - to lista prawie tak jak do Sejmu - mówi Janusz Pęcherz. - Kaliszanom zawsze będę dziękował za poparcie, bo to wynik dla mnie oszałamiający, ale w powiecie jarocińskim zdobyłem tyle samo głosów, co Andrzej Wojtyła. To samo w gminie Pleszew. Muszę podziękować wszystkim wyborcom, szczególnie tym, którzy za mną głosowali, ale także tym, którzy w niedzielę zechcieli pójść do urn. Takiej frekwencji nie było nigdy po 1989 roku. To są bardzo dobre symptomy, że ludzie stwierdzili, że ich głos może się liczyć.

Pytany o to, co teraz powinien zrobić prezydent patrząc na układ sił w Sejmie, senator Pęcherz stwierdza, że Andrzej Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu tym partiom opozycyjnym, które mają w sumie 248 mandatów. Czy tak się jednak stanie, senator ma jednak wątpliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

Wieczór wyborczy Lewicy. „Cieszy nas zwycięstwo demokratyczn...

Trzeci Droga cieszy się z wyniku! Wielka radość podczas wieczoru wyborczego w Kaliszu!

Trzecia Droga cieszy się z wyniku! Wielka radość podczas wie...

Kandydaci do Sejmu i Senatu Koalicji Obywatelskiej komentują...

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. Trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie z kimś wejść w koalicję - mówi prof. Wojtyła

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. - Należy liczyć się z...

Wybory 2023. Mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego głosują. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto