Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymazy na obecność COVID-19 pobrane w kaliskim szpitalu muszą jechać do laboratorium w Poznaniu. Dlaczego?

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak
fb/ Szpital Kalisz
Dlaczego wymazy na obecność COVID-19 pobrane w kaliskim szpitalu wysyłane są do Poznania, a nie badane w pracowni na miejscu? – to pytanie dość często zadają Pacjenci, kierowani na testy przez lekarzy rodzinnych do szpitalnego punktu pobrań. Szpital odpowiada, że to przede wszystkim zasady bezpieczeństwa epidemicznego i mniejsze moce przerobowe niż w poznańskim laboratorium.

Wymazy na obecność COVID-19 pobrane w kaliskim szpitalu muszą jechać do laboratorium w Poznaniu

Próbki pobrane od pacjentów w punkcie wymazów przed kaliskim szpitalem muszą jechać do Poznania przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa epidemicznego. Szpital musimy też zagwarantować jak najszybsze wyniki, a gdyby w czasie pandemii ograniczać się tylko do szpitalnego laboratorium, nie byłoby to możliwe.

- Wyniki próbek badanych na miejscu w szpitalu otrzymujemy jeszcze tego samego dnia, natomiast na wyniki wysyłane do pracowni ALAB w Poznaniu, czeka się zazwyczaj około 24 godzin. Laboratorium szpitala jest w stanie wykonać 4 testy na godzinę, czyli statystycznie ok. 90 testów PCR na dobę. Nie można jednak na działalność pracowni genetycznej patrzeć pod kątem statystycznej wydajności przemysłowej” – podkreśla Paweł Gawroński, rzecznik prasowy kaliskiego szpitala.

Celem utworzenia laboratorium genetycznego w kaliskim szpitalu był szybki dostęp do diagnostyki dla pacjentów w stanie zagrożenia życia, trafiających do SOR oraz pacjentów podejrzanych o zakażenie, a hospitalizowanych na wszystkich oddziałach.

Szybka diagnostyka i bezpieczeństwo epidemiczne

Szybka diagnostyka w tym zakresie decyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem oraz o bezpieczeństwie epidemicznym pozostałych pacjentów i personelu medycznego.

- Szpital nie może dopuścić do sytuacji, aby Pacjent, który trafia do szpitala w stanie zagrożenia życia, musiał czekać na wynik testu, bowiem pracownia zajęta jest badaniem próbek „zewnętrznych”. To narażałoby zdrowie i życie Pacjentów wymagających pilnej pomocy – dodaje rzecznik kaliskiego szpitala.

Jak dodaje – szpitalne statystyki pokazują, że procedury wprowadzone już od początku pandemii są skuteczne.

- Już jesienią 2020 r. z powodu pandemii wyłączonych było wiele oddziałów w szpitalach w południowej Wielkopolsce, m.in. nasz szpital zabezpieczał pacjentów z tych ośrodków. Pomimo tak dużego przedsięwzięcia wszystkie nasze oddziały funkcjonowały zachowując ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych” – wyjaśnia Paweł Gawroński.

System polega więc na tym, że próbki wysyłane są do Poznania, bo ALAB posiada dużo większe moce przerobowe od pojedynczego szpitala, nawet tak dużego jak kaliski.

Przez cały 2021 rok w szpitalnej pracowni wykonaliśmy 4698 pilnych testów PCR. W tym samym czasie do Poznania wysłanych zostało 21 906 próbek. Co ważne, firma ALAB, która realizowała testy dla pacjentów zewnętrznych, rozlicza się z NFZ bezpośrednio – bez jakichkolwiek kosztów dla kaliskiej lecznicy.

Jednocześnie w ubiegłym roku #szpitalKalisz wykonał aż 10 285 szybkich testów antygenowych – w laboratorium szpitala, w SOR i w ginekologiczno-położniczej izbie przyjęć.

-Trzeba pamiętać, że jeszcze do niedawna byliśmy jedynym punktem wymazowym dla Kalisza. Dlatego dwie drogi analizy próbek – wewnętrzna i zewnętrzną były i są niezbędne w czasie pandemii – zaznacza rzecznik szpitala.

Godziny pracy punktu pobrań w Kaliskim szpitalu:

PONIEDZIAŁEK 9:00 – 19:00
WTOREK 7:00 – 19:00
ŚRODA 9:00 – 19:00
CZWARTEK 7:00 – 19:00
PIĄTEK 9:00 – 19:00
SOBOTA 7:00 – 15:00
NIEDZIELA 7:00 – 15:00

ZOBACZ TAKŻE:

Potężna wichura w powiecie kaliskim. Wiatr zrywał dachy. Straty są ogromne

Potężna wichura w powiecie kaliskim. Wiatr zrywał dachy. Str...

Trąba powietrzna w Dobrzycy. "Wszystko trwało pięć minut". P...

W byłym kaliskim więzieniu ma powstać Izba Muzealna Służby W...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto