Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyszła pierwsza monografia poświęcona grodzisku na Zawodziu w Kaliszu

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wyszła pierwsza monografia poświęcona grodzisku na Zawodziu w Kaliszu
Wyszła pierwsza monografia poświęcona grodzisku na Zawodziu w Kaliszu Bartłomiej Hypki
"Gród Kalisz-Zawodzie we wczesnym średniowieczu" to nowa publikacja wydana przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN pod redakcją Tadeusza Baranowskiego i Doroty Cyngot. To pierwsza monografia kaliskiego grodziska. Jednym ze współautorów jest kaliski archeolog, dr Adam Kędzierski.

"Gród Kalisz-Zawodzie we wczesnym średniowieczu" to XVII tom z serii Origines Polonorum. W ramach serii publikowane są monograficzne opracowania naukowe, powstałe w wyniku projektu badawczego "Ziemie polskie na przełomie tysiącleci", który był realizowany przed pod auspicjami Komitetu Badań Naukowych. W serii Origines Polonorum dotychczas ukazały się tomy poświęcone takim ośrodkom jak choćby Lublin, Kołobrzeg, Płock, Szczecin, Przemyśl, Gniezno, czy Kruszwica.

Jak czytamy w publikacji, gród w Kaliszu na Zawodziu to jeden z głównych wczesnośredniowiecznych grodów Wielkopolski, centrum osadnicze, gospodarcze, siedziba władzy świeckiej i kościelnej, w wcześniej ośrodek pogański. Publikacja ujmuje rezultaty prac kilku pokoleń archeologów i historyków. Nakład wynosi 200 sztuk. Można ją kupić online w księgarni Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

- Jest to pierwsze dzieło, które całościowo obejmuje prace archeologiczne, które były rozpoczęte przez Krzysztofa Dąbrowskiego w 1958 roku. Ten etap trwa do 1965 r. Są tutaj też wyniki prac prowadzone pod kierunkiem Tadeusza Baranowskiego w latach 80. i początku 90. - mówi dr Adam Kędzierski, kaliski archeolog i współautor publikacji. - Jest tutaj przedstawiony całokształt problematyki związanej z grodem na Zawodziu - historia badań, kwestie pochówku Mieszka III Starego w ujęciu historycznym, są rozdziały dotyczące środowiska naturalnego, jest artykuł o roli Kalisza w państwie Piastów, są też przedstawione fazy rozwoju grodu aż po XIV wiek, kiedy to Krzyżacy ostatecznie zniszczyli gród.

W publikacją znajdują się min. także artykuły poświęcone pierwszym kościołom na Zawodziu, cmentarzysku czy umocnieniom. Ostatnia część książki poświęcona jest zabytkom ruchomym.

- Sam piszę o ceramice na Zawodziu. Oprócz tej kiepsko wykonanej, są też fragmenty naczyń wykonanych wysoko wyspecjalizowanymi technikami, także możemy sądzić, że funkcjonowali tutaj dobrzy rzemieślnicy przed X wiekiem. Drugi z tekstów mojego autorstwa poświęcony jest odkrytym monetom średniowiecznym. Nie mamy ich za dużo, ale pokazują fazy rozwoju grodziska - mówi archeolog. - Myślę, że to najważniejsza pozycja dotycząca archeologii wczesnego średniowiecza w Kaliszu - uważa dr Adam Kędzierski.

Adam Kędzierski to adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk, kierownik Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego IAE PAN, przewodniczący Koła Archeologów przy kaliskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Archeologia Polska i powszechna. Zajmuje się problematyką związaną z funkcjonowaniem kaliskiego skupiska osadniczego w średniowieczu oraz mennictwem wczesnośredniowiecznym. Autor i współautor artykułów o tematyce archeologicznej i numizmatycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

27 lipca podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono działaczy społecznych, działaczy Solidarności i opozycji antykomunistycznej, pracowników służby zdrowia, honorowych dawców krwi, kombatantów AK, Sybiraków, członków TG Sokół i działaczy harcerskich.

Krzyże zasługi i medale dla zasłużonych. Wręczono odznaczeni...

W Kaliszu zostaną zrewaloryzowane ruiny zamku kazimierzowskiego

W Kaliszu zostaną zrewaloryzowane ruiny zamku kazimierzowski...

Pielgrzymi z Kalisza wezmą udział w Światowych Dniach Młodzi...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto