Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik Wielowieś Klasztorna. Budowa ma ruszyć w 2019 roku

Andrzej Kurzyński
W Kaliszu zaprezentowano stan przygotowań do budowy zbiornika Wielowieś klasztorna
W Kaliszu zaprezentowano stan przygotowań do budowy zbiornika Wielowieś klasztorna Andrzej Kurzyński
Wielki zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie ma chronić Kalisz i południową Wielkopolskę przed powodzią oraz suszą. Jego budowa ma ruszyć najwcześniej w 2019 roku.

Zbiornika Wielowieś Klasztorna na rzecze Prośnie powstanie na 93 kilometrze rzeki od ujścia do Warty. Obejmie on teren aż trzech powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego oraz gminy: Sieroszewice, Godziesze Wielkie, Brzeziny, Kraszewice i Grabów nad Prosną. Dotychczas pod inwestycję wykupiono ponad 1253 hektary terenów. Do przejęcia pod zbiornik pozostały grunty od około 250 rolników o łącznej powierzchni około 606 hektarów, w tym trzy gospodarstwa znajdujące się w samej czaszy zbiornika. Jednak rozmowy z ich właścicielami zakończyły się bez rezultatu i wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku niezbędne będzie skorzystanie z tak zwanej specustawy.

W poniedziałek w kaliskim ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców z gmin, na terenie których zbiornik Wielowieś Klasztorna ma powstać z Krzysztofem Grabowski, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego oraz przedstawicielami Wielkopolskiego Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

- Od wielu lat mówi się o budowie zbiornika. Ostatnie lata pokazują, że jest ona bardzo potrzebny. Ma on zabezpieczać region przed powodzią, ale też retencjonować wodę w terenie, gdzie zauważamy już stepowienie - podkreśla Krzysztof Grabowski. - Stan przygotowań do budowy zbiornika jest taki, że posiadamy już pozytywną decyzję środowiskową wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Pozwala nam na przyspieszenie pewnych działań. Sama decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ponieważ jedno stowarzyszenie ekologiczne z Oświęcimia odwołało się od niej.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna ma zabezpieczyć południową Wielkopolskę przed powodzią oraz suszą. Inwestycja ma kosztować około 875 milionów złotych.

- Występujemy o finansowanie do rządu. Na tę inwestycję można pozyskać środku unijne, a dofinansowanie może wynieść 85 proc. Odbyliśmy w tej sprawie rozmowy w Ministerstwie Finansów i były one bardzo pozytywne - dodaje wicemarszałek Grabowski.

Jak dodaje Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.zbiornik Wielowieś Klasztorna został ujęty jako jedna z 5 najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

Na inwestycję z niecierpliwością czekają władze Kalisza.

- Na mapach zagrożenia powodziowego jesteśmy niestety cały czas obecni, dlatego możemy wspierać tylko Pana marszałka i prosić posłów o wstawiennictwo żeby inwestycja ruszyła – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Miasta nigdy nie będzie stać, żeby samemu zapobiec powodzi. To są inwestycje krajowe. Oczywiście robimy przeglądy wałów przeciwpowodziowych przy współpracy z odpowiednimi instytucjami, ale są to działania doraźne i w skali mikro.

Jeśli znajdą się pieniądze, to budowa zbiornika ma ruszyć najwcześniej pod koniec 2019 roku. Inwestycja miałaby zostać zakończona w 2023 roku.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Lekka sałatka owocowa z kozim serem. Idealna na letnie dni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto