Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rozkładzie jazdy KLA. Jak pojadą autobusy od 1 września? SPRAWDŹ

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak
Andrzej Kurzyński
Od 1 września nastąpi zmiana w trasach i rozkładzie jazdy Kaliskich Linii Autobusowych. Korekta ma na celu uwzględnienie jak największej liczby otrzymanych uwag, wniosków i postulatów od czasu wprowadzenia nowej siatki połączeń 1 maja.

- W związku z postulatami pasażerów, jakie wpłynęły od organizatora i operatora po uruchomieniu nowej siatki połączeń od 1 maja 2023 r., od 1 września 2023 r. nastąpi korekta tras wybranych linii i rozkładów jazdy wszystkich linii, mająca na celu uwzględnienie możliwie największej liczby otrzymanych uwag, wniosków i postulatów – informuje Kancelaria Prezydenta Kalisza.

Zmiany tras

Trasa linii 5 pomijać będzie wjazd w os. Dobrzec – zamiast ulicami Wyszyńskiego, Szapocznikow i Dobrzecką, prowadzić będzie ul. Podmiejską. Ponadto przystankiem początkowym dla linii 5 będzie Dworzec Autobusowy (zamiast Centrum Przesiadkowego). W kierunku powrotnym trasa linii prowadzić będzie bezpośrednio z ul. Podmiejskiej do Dworca Autobusowego, z pominięciem centrum przesiadkowego.

Trasa linii 7 rozpoczynać się będzie z Dworca Autobusowego, z pominięciem centrum przesiadkowego.

Trasa linii 13 skierowana zostanie do pętli Godebskiego, zamiast do ul. Długiej. Ponadto zamiast ulicami: Szymanowskiego i Staffa, trasa linii 13 prowadzić będzie ulicami: Stawiszyńską, Morelową i Boya-Żeleńskiego. Pętlę przy ul. Długiej i przystanki przy ul. Staffa znacznie intensywniej niż obecnie obsługiwać będzie linia 18.

Trasa linii 16 prowadzić będzie ponownie ulicami Polną i Legionów, zamiast ulicami Skalmierzycką i Nowy Świat.

Czytaj także:

Trasa linii 18 na odcinku pomiędzy ulicami Stawiszyńską a pl. Jana Pawła II prowadzić będzie tak jak linii 5, a następnie w dwie strony ulicami: pl. Kilińskiego, pl. Jana Pawła II, pl. św. Józefa, Kolegialną, Sukienniczą, al. Wolności, Bankową, Ułańską, Legionów oraz Górnośląską i dalej jak dotychczas.

Uruchomiona zostanie nowa linia 20, funkcjonująca tylko w dni powszednie w godz. 6:30-17, na trasie: Majkowska Medix – Majkowska – Nowy Rynek – Chopina – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Lipowa (z powrotem: Nowy Świat – Śródmiejska – al. Wolności – Sukiennicza – Kolegiacka – pl. św. Józefa – pl. Jana Pawła II – pl. Kilińskiego – 3 Maja) – Nowy Świat – Skalmierzycka – Kresowa – Spółdzielcza – Tatrzańska – Karpacka – Grunwaldzka – Obozowa – Dworcowa – Miast Partnerskich – Dworzec Autobusowy.

W obu kierunkach autobusy linii 20 obsługiwać będą przystanek przy Parku Przyjaźni (po wycofaniu stamtąd linii 16), a w kierunku pętli Majkowska – Medix zatrzymywać się będą m.in. na przystanku Śródmiejska – Złoty Róg, w zamian za linię 18, której trasa zmieni się. Rozkład jazdy linii 20 zsynchronizowany został z odjazdami autobusów linii 9 i 16, dzięki czemu przez os. Zagorzynek autobusy w godzinach 6:30-17 kursować będą naprzemiennie – z częstotliwością trzech odjazdów na godzinę.

Zmiany rozkładów jazdy

Zmianie ulegną rozkłady jazdy wszystkich linii autobusowych. Najistotniejsze zmiany, uwzględniające zgłoszone postulaty pasażerów, to:

  • skorygowanie wieczornych godzin odjazdów na linii 1, umożliwiające wnioskującym o zmiany dogodny powrót z pracy po godz. 22:00;
  • wprowadzenie dodatkowego kursu na linii 3 zapewniającego dojazd do zakładów pracy w rejonie ul. Częstochowskiej przed godz. 5:00;
  • dostosowanie rozkładu jazdy linii 3B do dojazdu i powrotu pracowników do i ze szpitala w Wolicy oraz do szkół w Kaliszu przed godz. 8:00;
  • przyspieszenie na linii 14 pierwszego porannego kursu, umożliwiające dojazd do centrum Kalisza przed godz. 5:30, a także kursu wykonywanego przed godz. 8:00, umożliwiającego dojazd do szkół na tę godzinę;
  • uruchomienie dodatkowej pary kursów na linii 16 w soboty w godzinach porannych, umożliwiającej dojazd do pracy na godz. 6:00;
  • uruchomienie dodatkowej pary kursów na linii 17 w okolicach godz. 13:00;
  • zwiększenie częstotliwości kursowania na linii 18 oraz zmiana statusu tej linii na całodzienną w dni powszednie i jednocześnie całotygodniową (funkcjonującą w soboty w godz. 8-19 oraz w niedziele w godz. 10-19): kursy zostały zaprojektowane z częstotliwością co 30 minut w dni powszednie do godz. 17 oraz co 60 minut po godz. 17 w dni powszednie, a także w godzinach funkcjonowania linii w soboty i niedziele.

Z uwagi na zwiększenie częstotliwości linii 18 zmniejszona zostanie częstotliwość kursowania na linii 5 – do 30 minut w dni powszednie do godz. 17 oraz do 60 minut w godz. 17-22, a także całodzienne w soboty i niedziele. Na wspólnym odcinku trasy (pomiędzy osiedlem Majków a centrum Kalisza) rozkłady jazdy linii 5 i 18 będą ze sobą zsynchronizowane, a odjazdy wykonywane będą naprzemienne, zapewniając średnią częstotliwość co 15 minut w dni powszednie do godz. 17 oraz co 30 minut po godz. 17 w dni powszednie a także w godzinach funkcjonowania linii 18 w weekendy.

Nowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej Kaliskich Linii Autobusowych, a także umieszczany sukcesywnie na przystankach.

ZOBACZ TAKŻE:

Moc atrakcji na dożynkach gminy Stawiszyn. ZDJĘCIA

Dożynki w Liskowie. Dobra zabawa na zakończenie żniw. ZDJĘCIA

Dożynki w Brzezinach. Mieszkańcy i władze gminy dziękowali za plony

Dożynki w Brzezinach. Mieszkańcy i władze gminy dziękowali z...

Dożynki w sołectwie Dobrzec

Święto plonów w sołectwie Dobrzec. Zobacz, jak się bawiono ZDJĘCIA

Dożynki powiatowo-gminne w Morawinie

Powiatowo-gminne dożynki w Morawinie w gminie Ceków-Kolonia ZDJĘCIA

Dożynki gminy Blizanów w Jarantowie. Władze i mieszkańcy gminy dziękowali za plony

Dożynki gminy Blizanów w Jarantowie. Władze i mieszkańcy gmi...

Dożynki w gminie Szczytniki. Rolnicy i mieszkańcy świętowali zakończenie żniw

Dożynki w gminie Szczytniki. Rolnicy i mieszkańcy świętowali...

Żelazków zaprosił na pierwsze dożynki w powiecie kaliskim. ZDJĘCIA

Tak świętują dożynki w gminie Godziesze Wielkie. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto