Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

101 lat temu poświęcono kamień węgielny pod budowę kaliskiego teatru ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
101 lat temu poświęcono kamień węgielny pod budowę kaliskiego teatru
101 lat temu poświęcono kamień węgielny pod budowę kaliskiego teatru Bartłomiej Hypki
17 marca 1920 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy gmach kaliskiego teatru. Projekt Czesława Przybylskiego, wybitnego polskiego architekta, został oddany 14 listopada 1936 roku. I stoi do dziś.

Kiedy po I wojnie światowej rozpoczęto odbudowę miasta, nie zapomniano o teatrze i już 17 marca 1920 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowego teatru według projektu Czesława Przybylskiego, wybitnego polskiego architekta. Po nim pieczę nad planami przejął ceniony projektant i uczeń Przybylskiego Juliusz Żórawski.

Projekt teatru uwzględniał zagrożenie powodziowe. Dlatego pomieszczenie pod sceną (dzisiejszą szatnię) zbudowano ponad najwyżej odnotowanym poziomem Prosny.

Wnętrza teatru - przestronne foyer nawiązujące do bardzo modnego wówczas stylu okrętowego i utrzymana w modernistycznej konwencji sala teatralna z widownią w kształcie podkowy - to dzieło Żurawskiego. Całkiem szeroką scenę wyposażył krakowski malarz, scenograf i reżyser Karol Frycz. Był on w tamtym czasie jedną z niewielu osób w Polsce, które znały się na profesjonalnym wyposażeniu teatru.

Pierwszym dyrektorem odbudowanego w 1936 roku Teatru Miejskiego był Iwo Gall, scenograf i reżyser. Jako przedstawienie inauguracyjne - 15 listopada 1936 roku - przygotował on inscenizację komedii "Pan Damazy" Józefa Blizińskiego ze Stanisławem Brylińskim w roli tytułowej (za: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu).

Budynek stary, ale nagłośnienie najnowocześniejsze w Polsce

W lutym br. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zakończono prace nad modernizacją nagłośnienia na Dużej Scenie. System oparty jest na 77 nowoczesnych głośnikach, zamontowanych nie tylko z przodu sceny, ale również wokół widowni. Nowoczesne oprogramowanie przekazuje precyzyjnie opracowany sygnał do odpowiedniej liczby głośników, co zapewnia pełny dźwięk w przestrzeni 360 stopni wokół odbiorcy. Widzowie, niezależnie od zajmowanego miejsca, mają poczucie przemieszczania się dźwięku - dźwięk "śledzi" aktorów. Siedząc na widowni nagłaśnianej przez ten system w trybie dookólnym, wrażenia są takie, jakbyśmy byli "włożeni" w otaczającą nas zewsząd muzykę. "Bogusławski" to pierwszy teatr w Polsce wyposażony w tę technologię.

Zobacz także:

Duża Scena Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu z najnowocześniejszym nagłośnieniem w Polsce

Teatr w Kaliszu z najnowocześniejszym nagłośnieniem w Polsce ZDJĘCIA

Kolejny zwierzak zamieszkał w Urzędzie Miejskim w Ostrowie. ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto