62. Kaliskie Spotkania Teatralne. Już w sobotę w Kaliszu wystartuje teatralny maraton ZDJĘCIA

Redakcja
62. Kaliskie Spotkania Teatralne. Już w sobotę w Kaliszu startuje teatralny maraton
62. Kaliskie Spotkania Teatralne. Już w sobotę w Kaliszu startuje teatralny maraton Bartłomiej Hypki
Udostępnij:
14 przedstawień z 18 teatrów i aż 103 artystów na scenie. Już w sobotę, 7 maja, startuje coroczny teatralny maraton, czyli Kaliskie Spotkania Teatralne. Za nami wspaniały prolog 62. edycji KST, czyli wyjazdowy spektakl "Dziady" Mickiewicza w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

W sobotę, 7 maja, kaliską część KST otworzy "Awantura w Chioggi" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

- Komedia dell’arte pokazana w niezwykły sposób. Inscenizacja z mnóstwem atrakcji i z akrobacjami - mówi o spektaklu Bartosz Zaczykiewicz, szef kaliskiej sceny i dyrektor festiwalu.

Drugiego dnia na Scenie Kameralnej zobaczymy komedię "Źli Żydzi" z Gdyńskiego Centrum Kultury.

- Czwórka młodych aktorów gra bardzo frenetycznie, nie dając chwili na wytchnienie publiczności - mówi szef kaliskiego teatru.

Tego samego dnia, na Dużej Scenie, wraz z opolskim zespołem w spektaklu "Badania ściśle tajne" w reż. Norberta Rakowskiego wystąpi Katarzyna Herman.

W poniedziałek "Zaraza" na podstawie powieści "Dżuma", zrealizowana przez islandzką reżyserkę Unę Thorleifsdottir z zespołem Teatru im. Stefa na Żeromskiego w Kielcach z Joanną Kasperek na czele. Wieczorem rewelacyjne "Tchnienie" z Teatru Narodowego w Warszawie wyreżyserowane przez Grzegorza Małeckiego.

We wtorek zobaczymy m.in. Adama Ferencego i Łukasza Lewandowskiego w zaginającej czasoprzestrzeń "Sztuce intonacji" z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Spektakl trwa aż 3 h i 45 minut.

- To długie przedstawienie, ale fascynujące od początku do końca - zachwala dyrektor festiwalu.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia: "Dom lalki. Część 2" z Teatru Nowego w Zabrzu z główną rolą Magdaleny Waligórskiej-Lisieckiej oraz "Śnieg" w koprodukcji teatrów z Krakowa, Warszawy, Katowic i Gdańska, z udziałem m.in. znanych z Narodowego Starego Teatru w Krakowie aktorów: Iwony Budner, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego oraz Arturem Święsem.

W czwartek zobaczymy "Wujaszka Wanię" z Teatru Ludowego w Krakowie (Grand Prix Festiwalu "Boska Komedia") z Mają Pankiewicz oraz "Niespodziewany powrót" z Teatru IMKA w Warszawie w niespodziewanej gwiazdorskiej obsadzie. Tę dwuosobową sztukę na Dużej Scenie zagrają Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak.

W piątek zespół Teatru Współczesnego w Warszawie przedstawi "Kto chce być Żydem?" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata (autorzy sukcesu zeszłorocznego "Wstydu", NajBogusławskiego spektaklu 61. KST). Wystąpią m.in. Iza Kuna, Krzysztof Dracz, Andrzej Zieliński oraz kaliszanka Barbara Wypych.

Ostatniego dnia na deskach kaliska realizacja "Kim jest pan Schmitt?" z Marcinem Trzęsowskim oraz "Cudzoziemka" na podstawie wybitnej powieści Marii Kuncewiczowej z Teatru Polskiego w Poznaniu, w której główną rolę tworzy Aldona Szostak.

- Spektakl sprawi jurorom spory kłopot, bo jest kapitalnie zagrane - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

Jak zaznacza, 62. edycja KST przyniesie sporo mądrej i dobrej refleksji.

- Festiwal powinien przynieść wielką satysfakcję z przeżyć artystycznych, ale przede wszystkim sztuki aktorskiej. Spektakle mówią albo o naszym charakterze, albo dotykają w sposób niezwykły sztuki teatru - wyjaśnia Bartosz Zaczykiewicz.

Podkreśla również, że w tym roku wyjątkowo silna będzie funkcja katartyczna teatru.

Kto w tym roku wybierze najlepsze role teatralne na 62KST?

Dorota Ignatjew - aktorka, absolwentka PWST w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zarządzania. W latach 1995- 2003 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Od roku 2003 związana z Teatrem Narodowym w Warszawie, m.in. jako asystent reżysera, asystentka dyrektora artystycznego. W latach 2011-2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu. W latach 2016-20 dyrektor Teatru im. Osterwy w Lublinie. Od roku 2021 dyrektorka Teatru Nowego w Łodzi.
Tadeusz Kornaś - teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu. Zajmuje się przede wszystkim badaniami nad teatrem XX wieku oraz związkami teatru i religii. Autor licznych rozpraw i książek oraz sporadycznie recenzent teatralny. Był redaktorem Gazety Teatralnej „Didaskalia” (w latach 2004-2008 redaktorem naczelnym). Jest członkiem komitetu redakcyjnego kwartalnika „Teatr Lalek”.
Dominik Nowak - aktor (PWST Kraków), reżyser, współzałożyciel Teatru Nowego w Krakowie, autor licznych projektów teatralnych, pedagog (L’art Studio), scenarzysta, przedsiębiorca, laureat kilku nagród za działalność artystyczną i organizacyjną. Zagrał kilkadziesiąt ról w teatrze, filmie, serialach i programach telewizyjnych, występuje również jako prezenter na estradzie. Posiada doświadczenie w budowaniu ról charakterystycznych, dobrze czuje się w repertuarze komediowym. Od 2016 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
Rafał Turowski - dziennikarz, recenzent. Jest miłośnikiem teatru, interesuje go współczesne życie teatralne kraju, czego odbiciem jest prowadzony przez niego w formie raptularza blog teatralny rafalturow.ski. Pracuje jako prezenter w radiu w Chillizet, gdzie zajmuje się kulturą, a szczególnie – teatrem, wcześniej pracował m.in. w Radiu Zet, Trójce, RDC i TVP.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar, krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami w klubie festiwalowym "Kontrabas" będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka". Festiwalowi towarzyszyć będą także wydarzenia organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Kino CKiS zaprezentuje spektakl dla dzieci "Motyl" w reżyserii Michała Grzybowskiego.

Nie zabraknie też wystaw. "No-Flight Zone" Mariusza Warasa to ekspozycja, na którą składa się 7 prac, prezentowanych w przestrzeni naszego miasta, w wiatach przystanków autobusowych oraz "ulotny", bo możliwy do zobaczenia tylko do 27 maja mural. Powstał on w siedzibie organiztora wystawy, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przy placu św. Józefa 5, na ścianie Galerii Pulsar. Ponadto Galeria zaprasza na wystawę "Have a nice cry!" duetu artystyczno-kuratorskiego Ewy Mrozikiewicz i Bartosza Zimniaka.

Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Magdaleny Franczuk "Salamandra". Na ekspozycję składa się blisko 40 zdjęć zainspirowanych powieścią Stefana Grabińskiego. I choć film do tego utworu nigdy nie powstał, to oglądając wystawę z łatwością można sobie wyobrazić, jak mogłyby wyglądać wybrane kadry. Fotografie Magdaleny Franczuk cechuje przepych charakterystyczny dla scen filmowych. Aktorzy (rozpoznamy tutaj m.in. Marcina Czarnika, Jana Peszka czy Jerzego Schejbala) pozują tu w szczegółowo dopracowanych stylizacjach, pośród rozbudowanej scenografii.

Program 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych

7 maja, sobota
18.00 Duża Scena
Inauguracja 62. KST
"Awantura w Chioggi" Carlo Goldoni / reż. Paweł Aigner, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
8 maja, niedziela
17.00 Scena Kameralna „Źli Żydzi” Joshua Harmon / reż. Grzegorz Chrapkiewicz, Gdyńskie Centrum Kultury
18.30 Duża Scena „Badania ściśle tajne” Iwan Wyrypajew / reż. Norbert Rakowski, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
9 maja, poniedziałek
18.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu „Zaraza” Neil Bartlett / reż. Una Thorleifsdottir, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
20.00 Scena Kameralna „Tchnienie” Duncan Macmillan / reż. Grzegorz Małecki, Teatr Narodowy w Warszawie
10 maja, wtorek
18.00 Scena Kameralna „Sztuka intonacji” Tadeusz Słobodzianek / reż. Anna Wieczur, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
11 maja, środa
17.00 Scena Kameralna „Dom lalki. Część 2” Lucas Hnath / reż. Katarzyna Deszcz, Teatr Nowy w Zabrzu
19.00 Duża Scena „Śnieg” wg Orhana Pamuka / reż. Bartosz Szydłowski, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, koprodukcja: Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
12 maja, czwartek
17.00 Scena Kameralna „Wujaszek Wania” Antoni Czechow / reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Ludowy w Krakowie
20.00 Duża Scena „Niespodziewany powrót” Serge Kribus, Teatr IMKA, Teatr Gudejko z Warszawy
13 maja, piątek
18.00 Duża Scena „Kto chce być Żydem?” Marek Modzelewski / reż. Wojciech Malajkat, Teatr Współczesny w Warszawie
14 maja, sobota
12.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu „Motyl” Pokaz filmu dla dzieci / reż. Michał Grzybowski (Wydarzenie towarzyszące)
16.00 Scena Kameralna „Kim jest pan Schmitt?” Sébastien Thiéry / reż. Cezary Iber, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
18.00 Duża Scena „Cudzoziemka” Maria Kuncewiczowa / reż. Katarzyna Minkowska, Teatr Polski w Poznaniu
ok. 20.50 Duża Scena „Pąć przez Ukrainę” („Подорож Україною”) Koncert zespołu Dziczka / Концерт гурту Дичка
(Wydarzenie towarzyszące)
Zakończenie 62. KST, ogłoszenie werdyktu Jury.

Po spektaklach w namiocie festiwalowym będą odbywać się spotkania z aktorami. Wstęp jest wolny. Wieczorem teatr zaprasza na kameralne koncerty w klubie festiwalowym Kontrabas.

ZOBACZ TAKŻE:

Targ w Koźminku. Tutaj zaopatrują się nie tylko mieszkańcy g...

Tłumy na festynie w Parku Miejskim w Kaliszu. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Hans o nowej płycie, polskiej scenie rapowej i inspiracjach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie