Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Poznaliśmy zwycięzców biennale. Nagroda główna dla Lidii Głazik ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Poznaliśmy zwycięzców biennale. Nagroda główna dla Lidii Głazik
A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Poznaliśmy zwycięzców biennale. Nagroda główna dla Lidii Głazik Bartłomiej Hypki
W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród i zamykająca tegoroczna edycję A-Kumulacji - Kaliskiego Biennale Sztuki. Nagroda główna trafiła w ręce Lidii Głazik. Wieczór zwieńczył koncert Patryka Cannona.

A-Kumulacje 2021 - Kaliskie Biennale Sztuki to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu oraz pracownicy i studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak zaznaczyła Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, przygotowanie trzeciej edycji A-Kumulacji 2021 w trudnym i nieprzewidywalnym czasie epidemii koronawirusa nie należało rzeczy łatwych, a odwołanie czy przełożenie wydarzenia ważnego dla kaliskiej sceny artystycznej nie mogło mieć miejsca.

- Odczuwając zmęczenie trudną sytuacją społeczną wynikającą z izolacji, która dodatkowo sprawiała trudności w komunikacji i organizacji spotkań, oraz mając świadomość rodzenia się nowych oczekiwań wynikających z refleksji dotyczących aktualnie przeżywanego czasu, kształt A-Kumulacji nie mógł stać się obrazem pełnym, widokiem z perspektywy lotu ptaka. Zawieszenie rzeczywistości zatrzymało ten obraz niczym technika slow motion, rozbijając energię środowiska artystycznego na osobne, pojedyncze, wirujące cząstki. Ta optyka spowodowała, że na kształt trzeciej edycji proponuję spojrzeć jak na czuły montaż woli tworzenia - osobistych wypowiedzi artystycznych skumulowanych propozycją wspólnej prezentacji - tłumaczyła podczas finisażu.

Kuratorka biennale Kinga Popiela dodała, że do konkursu zaprosiła artystów, którzy potrafią przeżywać poprzez sztukę i potrafią dać odbiorcom pole do nowych doświadczeń, poszerzyć rzeczywistość.

Artystom oraz zespołowi galerii gratulacje złożył prezydent Krystian Kinastowski. - Cieszymy się, że to wydarzenie miało okazję odbyć się mimo trudnych warunków pandemii i że mogliśmy je zobaczyć także w przestrzeni miasta.

Kto otrzymał nagrody?

Jury trzeciej edycji Kaliskiego Biennale Sztuki, w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAP dr hab. Mikołaj Poliński, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki Im. Jana Tarasina oraz Kinga Popiela kuratorka biennale, po długich obradach przeprowadzonych w formule hybrydowej, zdecydowało się wyróżnić honorowo 10 artystów oraz przyznać 4 regulaminowe nagrody.

Nagrodę główną, czyli zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zdobyła Lidia Głazik autorka rzeźby LICZYDNIE, za dojrzałą, świadomą i doskonale przemyślaną pracę, która zmaterializowała w niebywale artystyczny sposób pamięć i czas.

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, którą jest zakupu wyróżnionej pracy do kolekcji sztuki współczesnej, przypadła w udziale Dominikowi Janyszkiwi, autorowi pracy 6301 za perfekcyjną, artystyczną inspirację minimalizmem.

Marta Czarnecka, autorka instalacji NIE MOGŁAM oraz Magdalena Przywara, autorka instalacji PRZYWARY PRZYWARY zostały ex aequo laureatkami Nagrody Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, jaką jest wystawa w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu w 2022 roku, za zmysłowy sensualizm i odwagę "zniewolenia" piękna.

Wyróżnienia honorowe otrzymali: Piotr Blajerski za wideo INTO THE ZONA, Łukasz Glapka za animację OPHTHALMOS, Janusz Lewandowski za obrazy PEJZAŻ i BEZ TYTUŁU, Anekh Linkowska za animację WOKOŁO, Olha Liubokhynets za grafiki pt. HARMONIA LICZB I, III, VI I VIII, Patrycja Majerowicz za obraz W TRAKCIE REMONTU, Elena Ovcharova za obiekty MACIERZ 1 i MACIERZ 2, Beata Vágnerová za rzeźbę MATER MATUTA, Agata Wondrak za wideo JAK BRZMI CISZA? i Shuai Zhang za instalację na płótnie IZOLACJA II.

Nagroda Publiczności jaką jest prezentacja zwycięskiego Artysty w Galerii Pulsar, stała się udziałem pani Beaty Koteckiej, której rzeźba PROROK zdobyła najwięcej głosów w głosowaniu publiczniości, przeprowadzonym w tym roku w formie tradycyjnej oraz na Facebooku.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani goście, mogli wysłuchać przygotowanego specjalnie na ten wieczór koncertu performatywnego Patryka Cannona.

Zobacz także:

Kościół w Starych Prażuchach. Czy pojawiali się tam uczestni...

Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie i jej dokonaniom w przestrzeni miasta

Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu. Wystawa poświęcona rodzinie...

Kaliszanie przejadą na rowerach ponad 900 kilometrów by zebrać pieniądze dla chorych

Kaliszanie przejadą na rowerach ponad 900 kilometrów by zebr...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto