Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Ulicy Niecałej w Kaliszu. Przypomnieli Stefana Szolc-Rogozińskiego

Andrzej Kurzyński
Święto Ulicy Niecałej 2014
Święto Ulicy Niecałej 2014 Andrzej Kurzyński
Po raz drugi w Kaliszu odbyło się Święto Ulicy Niecałej. Nie zabrakło prezentacji artystycznych, rękodzieła, lokalnych przysmaków, stoisk z antykami, porcelaną, czy zabytkowych aut. Głównym akcentem tegorocznego święta było odsłonięcie tablicy poświęconej podróżnikowi Stefanowi Szolc-Rogozińskiemu.

Święto Ulicy Niecałej, to wydarzenie mające przede wszystkim przypominać bogatą historie tej niedużej uliczki. W tym roku organizatorzy postanowili w szczególny sposób upamiętnić Stefana Szolc-Rogozińskiego, pochodzącego z Kalisza podróżnika i badacza Afryki. Urodził się on właśnie w Kaliszu przy ulicy Niecałej. Przy okazji święta na ścianie kamienicy przy ulicy Niecałej 2 odsłonięto pamiątkową tablicę. W ceremonii udział wzięli harcerze z 62 Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Brzoza", noszącej imię Stefana Szolc-Rogozińskiego.

- Odsłonięcie tablicy Stefana Szolc-Rogozińskiego jest ukoronowaniem dwuletniej pracy organizatorów Święta Ulicy Niecałej, moich działań we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie związanych z promocją i odkrywaniem Rogozińskiego na nowo - mówi Maciej Klósak, który w tym roku, po 130 latach, wzorem słynnego podróżnika wybrał się do Kamerunu. - Michał Jarnecki odkrył grób Stefana Szolc-Rogozińskiego w Paryżu. W tej chwili prowadzimy rozmowy, aby ten grób odnowić i być może przenieść ciało Rogozińskiego na cmentarz ewangelicki do Kalisza.

- Jestem zaskoczona, że o tak znanym podróżniku, jakim jest Stefan Szolc-Rogoziński, nie było dotychczas głośno - dodaje Eliza Smolińska, współorganizator Święta Ulicy Niecałej. - Przypominamy więc, że urodził się w Kaliszu i jest rodowitym kaliszaninem. W momencie, gdy nie było Polski na mapie świata, on podnosił naszą polskość, Podróżował, poznawał nowe lądy, miał tak szerokie perspektywy. To właśnie takie osoby były kreatorami naszej przyszłości.

Święto Ulicy Niecałej w Kaliszu rozpoczęła msza otwarta w cerkwi prawosławnej, połączona z możliwością zwiedzania świątyni. Nie zabrakło też występ chóru im. Św. Jerzego z Cerkwi Prawosławnej w Białymstoku. Miejska Biblioteka Publiczna im.A. Asnyka przygotowała wystawę ,,Przyodziany klęski chmurą i ognia purpurą - Kalisz 1914". Nie zabrakło stoisk z antykami, meblami i porcelaną, prezentacji zabytkowych samochodów. Stoiska przygotowali też kaliscy piekarze. Były też animacje dla dzieci, żywa pasieka, stanowisko Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego – z cyklometrem i trenerem, stoisko Straży Miejskiej Kalisza, która znakowała rowery, prezentacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, pokaz filmu dokumentalnego TVP pt. „Koniec czasu oswojonego”, Kalisz 1984 rok, stoiska Zespołu Szkól Gastronomiczno - Hotelarskich w Kaliszu, Liceum Plastycznego w Kaliszu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Trzeciego Wieku Calisia. Uczestnikom imprezy przygrywał kataryniarz.

Równocześnie na scenie odbywały się występy artystyczne.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto