Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna Wielkanoc. Kaliscy policjanci radzą

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Bezpieczna Wielkanoc. Kaliscy policjanci radzą
Bezpieczna Wielkanoc. Kaliscy policjanci radzą Arch. B. Hypki
Święta Wielkanocne to czas, w którym odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy by odpocząć. - Często zapominamy o najważniejszym - o szeroko pojętym bezpieczeństwie - przestrzegają policjanci. I radzą.

Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie należy być uważnym i ostrożnym. Oto kilka rad mundurowych, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin.

Ostrożnie w tłoku

Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowaj szczególną ostrożność. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i rozkojarzenie.

- Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki - apelują policjanci.

Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. A wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

- W tym okresie na ulicach naszych miast pojawi się więcej policjantów. W szczególności będą oni kontrolować dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani funkcjonariusze - informują funkcjonariusze.

Zabezpieczmy mieszkanie

Tłumaczą, że jeśli wybieramy się do rodziny na święta, to pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Pamiętajmy też, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki.

Sprawdź stan auta

- Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej - przestrzegają mundurowi.

Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności.

Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Śmigus-dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim "śmigus-dyngus" np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że "Lany Poniedziałek" to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Więcej policjantów

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie większa liczba funkcjonariuszy.

- Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc - apelują policjanci.

Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.

Zobacz także:

Święcenie pokarmów w kościołach w Kaliszu. Sprawdź, o której godzinie wybrać się ze święconką

Święcenie pokarmów w kościołach w Kaliszu. Sprawdź, kiedy wy...

Droga krzyżowa środowisk twórczych w kaliskiej katedrze

Droga krzyżowa środowisk twórczych w kaliskiej katedrze ZDJĘCIA

Kibice podczas meczu KKS Kalisz z Legią Warszawa

Kibice podczas meczu KKS Kalisz z Legią Warszawa. ZDJĘCIA

Drzwi otwarte w Gastronomiku. Moc atrakcji dla ósmoklasistów

Drzwi otwarte w Gastronomiku. Moc atrakcji dla ósmoklasistów ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto