Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byli właściciele Fabryki Wagon w Ostrowie Wielkopolskim usłyszeli wyrok. Po 13 latach

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Sprawa liczyła 52 tomy akt. Wpłynęła do sądu 23 grudnia 2008 roku. Odbyło się ponad 60 terminów rozpraw
Sprawa liczyła 52 tomy akt. Wpłynęła do sądu 23 grudnia 2008 roku. Odbyło się ponad 60 terminów rozpraw Bartłomiej Hypki
Przed kaliskim sądem po 13 latach zapadł wyrok w sprawie byłych właścicieli Fabryki Wagon w Ostrowie Wielkopolskim. Oskarżonych było dziewięć osób - sześcioro Słowaków, Szwajcar i dwóch Polaków.

Sprawa liczyła 52 tomy akt. Wpłynęła do sądu 23 grudnia 2008 roku. Odbyło się ponad 60 terminów rozpraw. Zarzuty obejmowały niegospodarność i działanie na szkodę spółki Fabryki Wagon. Prokuratura oskarżyła siedem osób o wyprowadzenie ze spółki 11 mln złotych oraz sprzedaży akcji ostrowskiej spółki po zaniżonej cenie, co miało skutkować kolejnymi stratami w wysokości 9 mln zł. Na skutek tego fabryka upadła. Przed sądem stanęły też żony właścicieli, które wypłaciły pieniądze z zablokowanych kont. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów.

Oskarżeni i ich obrońcy wnieśli o uniewinnienie, prokurator zaś o wymierzenie bezwzględnych kar pozbawienia wolności - od 2 lat i 6 miesięcy do czterech lat i sześciu miesięcy, a także grzywny oraz naprawienia szkody w wysokości ponad 11 mln zł. Prokurator wniósł także o wymierzenie oskarżonym grzywny od 5 do 10 tys. złotych.

Jak zaznaczył sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu Krzysztof Patyna, największym problemem była ocena sytuacji finansowej tej spółki, którą oskarżeni zarządzali.

- Jak określił w swojej opinii jeden z biegłych, już w 2000 r. sytuacja była dramatycznie zła. Działanie zarządu powinno być nakierowane na poprawę sytuacji i ratowanie przedsiębiorstwa. Temu celowi miało służyć według oskarżonych i ich obrońców zawarcie trzech umów z podmiotem szwajcarskim czyli Fabryką Wagon - tłumaczył.

Wyroki po 2,5 roku więzienia usłyszeli dwaj byli właściciele fabryki - Emil S. i William J. Mają oni też oddać razem wyprowadzone ze spółki 11 milionów złotych. Trzeci z członków dawnego zarządu usłyszał wyrok roku i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, a czwarty został uniewinniony od zarzutu działania na niekorzyść spółki. Sąd uniewinnił także Szwajcara Karla V., a także dwóch współpracujących z nimi Polaków.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator zapowiedział apelację. Zapowiedzieli je także obrońcy wszystkich oskarżonych, którzy zostali skazani.

Zobacz także:

Kaliskie osiedla KSMLW

Od "Kalińca" po "Asnyka". Kaliskie osiedla na starych fotogr...

Polska Miss i Polska Miss Nastolatek zostały wybrane! Wśród nagrodzonych są Wielkopolanki!

Polska Miss i Polska Miss Nastolatek zostały wybrane! Wśród ...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto