Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na wykład o dziejach medycyny w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Szpitalu św. Trójcy w Kaliszu - fotografia z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów MOZK
W Szpitalu św. Trójcy w Kaliszu - fotografia z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów MOZK MOZK
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wykład popularnonaukowy z cyklu "Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach z XIX i XX wieku". Podczas spotkania, które odbędzie się w niedzielę 21 lutego o godz. 17, Maciej Błachowicz wygłosi wykład "Szlachetne zdrowie. Z dziejów medycyny w Kaliszu". Wykład odbędzie się w sali studio z zachowaniem reżimu sanitarnego.

- Ludzie od wieków próbowali pokonać trapiące ich choroby. Jednak dzieje medycyny w niewielkim stopniu są opowieścią o postępie mierzonym wyleczeniem pacjenta. To raczej historia niekończących się pomyłek, nieudanych prób i błędnych teorii. Jeszcze w XVII wieku lekarze w ramach diagnozy stawiali horoskopy, a osiemnastowieczny kaliski aptekarz przyczyny nieskuteczności leków upatrywał w czarach. Obok tego pojawiała się medycyna oparta na obserwacji i quasi klinicznym doświadczeniu np. chirurgicznym - tłumaczy Maciej Błachowicz.

Patron "okrąglaka"

Przedstawicielem nauki odrzucającej zabobon był przełożony (w latach 1793-1807) kaliskiego szpitala bonifratrów ks. Ludwik Perzyna. I on nie ustrzegł się poglądów budzących dziś uśmiech politowania. Choć był prekursorem higieny, zakazywał ścinania kołtuna, widząc w jego usunięciu zagrożenie dla pacjenta. Podobnie długą drogę przeszła też służba zdrowia. Prowadzone przez kaliskie duchowieństwo szpitale św. Ducha i św. Trójcy posiadały średniowieczną metrykę, ale były bardziej przytułkami niż placówkami medycznymi w dzisiejszym znaczeniu.

Świeckie szpitale

Wykładowca tłumaczy, że oddzielenie szpitalnictwa od opieki społecznej (dobroczynności) i co najważniejsze ich medykalizacja nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy też szpital z instytucji kościelnej stał się w pełni świecką placówką ochrony zdrowia. Pojawia się wyspecjalizowany fachowiec - lekarz z uniwersyteckim dyplomem. Kilku z nich, jak np. praktykujący w Kaliszu w latach 1849-1858 dr Ludwik Neugebauer, dokona znaczących odkryć. W 1877 roku powstaje Kaliskie Towarzystwo Lekarskie zrzeszające nie tylko lekarzy, ale również aptekarzy i weterynarzy.

Z bogactwa faktów, zdarzeń i ludzi trzeba będzie wybrać najciekawsze i najważniejsze. Organizatorzy mają nadzieję, że wykład choć trochę przybliży tę ciekawą kartę lokalnej historii.

W trakcie wydarzenia obowiązuje zachowanie dystansu oraz środków ochrony osobistej - nakaz zakrywania ust i nosa. W przestrzeni dla widzów może w tym samym czasie przebywać maksymalnie 45 osób. Wydarzenie zostanie również nagrane, a emisja nagrania nastąpi w terminie późniejszym.

ZOBACZ TAKŻE:

Nissan Micra 1,5 d
1490 zł

Tanie samochody w Kaliszu. Sprawdziliśmy, co można kupić za ...

Co kaliszanie chcą oddać za darmo? Zobacz najciekawsze ogłoszenia z OLX

Co kaliszanie chcą oddać za darmo? To najciekawsze ogłoszeni...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto