Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CKiS w Kaliszu wydało "Śpiewnik kaliski". To blisko 100 tradycyjnych pieśni z regionu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. "Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022"
Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. "Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022" Ewelina Samulak-Andrzejczak
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wydało "Śpiewnik kaliski", który zawiera 92 pieśni wraz z zapisem nutowym, śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski.

W "Śpiewniku kaliskim" znajdziemy piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego. "Śpiewnik kaliski" w nakładzie 300 egzemplarzy jest bezpłatny. Autorkami są dr Arleta Nawrocka-Wysocka i Anna Gałczyńska.

Co znajdziemy w "Śpiewniku"?

W śpiewniku znajdziemy zapis nutowy i gwarowe teksty pieśni, wraz z krótkim komentarzem. Utwory zostały zaczerpnięte z archiwum fonograficznego Instytutu Sztuki PAN - z nagrań kilkudziesięciu śpiewaczek i śpiewaków wiejskich, dokonanych w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku przez poznańskich etnomuzykologów Jarosława Lisakowskiego oraz Jadwigę i Mariana Sobieskich.

Źródłami do Śpiewnika były także publikacje: "Pieśni kaliskie" (wydane w 1971) i "Pieśni ludowe znad Prosny" (wydane w 1983) autorstwa Jarosława Lisakowskiego oraz "Wielkopolskie śpiewki ludowe" Jadwigi Sobieskiej (wydane w 1957). Pieśni pochodzą m.in. z takich miejscowości jak: Wola Droszewska i Zagorzyn k. Kalisza, jarocińska Ciświca, miasto Krotoszyn, ostrowskie Nabyszyce czy Ołobok, a także Kościelna Wieś i Tursko w powiecie pleszewskim czy Gorzałów k. Błaszek.

W Śpiewniku znajdziemy przede wszystkim pieśni mniej popularne, ale jednocześnie charakterystyczne dla regionu i warte szerszego rozpowszechnienia. Utrwalono dzięki temu śpiewające artystki ludowe dawnej wsi, jedyne w swoim rodzaju wykonania m.in. Marii Czaczyk z Ciświcy, Agnieszki Hylińskiej z Nabyszyc czy Antoniny Nogaj z Zagorzyna.

Wyboru pieśni i zapisu nutowego dokonała dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN. W komentarzu do Śpiewnika pn. "Tradycyjne melodie Ziemi Kaliskiej przypomniane i na nowo przepisane" omówiła koncepcję wydawnictwa. Nacisk został położony na czytelność zapisu i praktyczne zastosowanie. Nowością w stosunku do istniejących opracowań jest uporządkowanie pieśni w oparciu o charakterystyczne metrum i rytmy: parzyste, nieparzyste - walcerkowe, mazurkowe, chodzonego i wiwata - oraz mieszane. Takie przedstawienie repertuaru pieśniowego pozwoli współczesnym wykonawcom w inny, głębszy sposób spojrzeć na melodie oraz teksty. Śpiewnik ma popularyzować kulturę śpiewaczą wsi wielkopolskiej, nie tylko wśród zespołów ludowych, ale także mieszkańców regionu. Dlatego może on również zachęcać do poznawania muzycznych tradycji, jak i pomagać w poszukiwaniu tożsamości regionalnej.

Śpiewnik powstał w ramach zadania pn. "Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współpraca: Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

Zobacz także:

Ostatkowe zwyczaje. W gminie Mycielin barwne korowody odwied...

Studniówka II LO w Kaliszu. Zobacz, jak bawili się Kościuszkowcy

Studniówka II LO w Kaliszu. Zobacz, jak bawili się Kościuszk...

Studniówka Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. To była wspaniała zabawa!

Studniówka Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Tak wspaniale...

Tłumy na koncercie noworocznym w Nowych Skalmierzycach

Tłumy na koncercie noworocznym w Nowych Skalmierzycach ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto