Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja kaliska. Ilu wiernych jest praktykujących [INFOGRAFIKA]

Andrzej Kurzyński
W diecezji kaliskiej mniej niż połowa katolików uczęszcza na msze
W diecezji kaliskiej mniej niż połowa katolików uczęszcza na msze Andrzej Kurzyński
Z najnowszego raportu na temat religijności Polaków wynika, że coraz mniej osób uczęszcza na niedzielne msze święte. Sprawdziliśmy, jak na tym tle wypada diecezja kaliska i Ilu wiernych jest praktykujących.

Instytut Statystki Kościoła Katolickiego zajmujący się badaniami nad religijnością oraz działalnością duszpasterską przedstawił najnowsze wyniki badań. Wynika z nich, że około 92 proc. deklaruje, że jest katolikami.

W 2015 roku w całym kraju księża udzielili około 304 tys. sakramentów chrztu św., 304 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. I Komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa. A jak wyglądało to w diecezji kaliskiej? Udzielono w sumie 8581 chrztów, 8191 bierzmowań, 7495 sakramentów I Komunii św. oraz 3577 małżeństw.

W 2015 roku mieliśmy w diecezji kaliskiej 266 parafii diecezjalnych i 18 zakonnych. Diecezja liczyła 749027 mieszkańców z czego 719830 stanowili katolicy. Policzono też 44775 emigrantów, czyli osób zameldowanych w poszczególnych parafiach, ale faktycznie mieszkających poza Polską.

Siły apostolskie diecezji kaliskiej w 2015 roku to 4 biskupów, 528 księży diecezjalnych, 80 księży zakonnych, 3 braci zakonnych, 427 sióstr zakonnych oraz 38 alumnów. W parafiach posługiwało 475 kapłanów.

W badaniach policzono też liczbę dominicantes i communicantes, czyli osób uczęszczających na niedzielne msze święte oraz przyjmujących komunię św. W kraju wskaźnik praktykujących katolików od kilkunastu lat systematycznie spada. W 2015 wynosił średnio 39,8 proc. Komunię św. przyjmuje średnio 17 proc. wiernych.

Liczba praktykujących katolików w diecezji kaliskiej
Create line charts

W diecezji kaliskiej jest pod tym względem nieco lepiej. Wskaźnik osób uczęszczających na niedzielne nabożeństwa kształtował się na poziomie 45,5 proc. (12. miejsce w kraju na 42 diecezje) a przyjmujących komunię św. wyniósł 20 proc. (10. miejsce w kraju). Jeszcze w 2009 roku było to odpowiednio 47,2 i 20,1 proc. Dla porównania najwyższa frekwencja w kościołach jest w diecezji tarnowskiej. Tutaj odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych sięga aż nieco ponad 70 proc. Na drugim końcu jest diecezja szczecińsko-kamieńska, gdzie odsetek praktykującyh katolików wynosi jedynie 26 proc.

Autorzy opracowania stwierdzają, że stały wzrost liczby parafii oraz liczby księży, a także nieznaczny spadek liczby wiernych odnotowany w ostatnim dwudziestoleciu wpłynął na średnią liczbę wiernych w parafiach i liczbę wiernych przypadających na jednego księdza.

- W 1991 r. wskaźniki te kształtowały się na poziomie: 4,0 tys. katolików w parafii i 1,5 tys. katolików na jednego księdza. Obecnie wynoszą one kolejno 3,2 tys. i 1,1 tys. Jednocześnie obserwuje się wyraźny spadek powołań, co w przyszłości skutkować może odwróceniem się tej tendencji - czytamy w opublikowanym w ostatnich dniach raporcie.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto