Fotowoltaika - niezależność energetyczna

Materiał informacyjny P-KA SOLAR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Jak nasi czytelnicy zdążyli zauważyć, w Polsce i naszej okolicy w dużych firmach, domach jednorodzinnych, czy nawet działkach pojawiają się instalacje fotowoltaiczne, innymi słowy energia ze słońca. Jest to bezpieczne? Jest ona opłacalna? Po ilu latach koszty inwestycji się zwrócą?

Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do prężnie rozwijającej się spółki z powiatu Kaliskiego.

P-KA Solar, która zajmuję się kompleksowym montażem takich systemów.

Redakcja: Nie da się ukryć, że w ciągu ostatniego roku fotowoltaika stała się bardzo popularna.
Jak to się stało, że trzem młodym mężczyznom udało się zbudować firmę, która w pierwszym roku działalności zamontowała prawie dwa tysiące kWp?

P-KA: Prawdopodobnie bierze się to z tego, że fotowoltaika nie wybacza błędów. Wszystkie elementy muszą być skrupulatnie dobrane i nie można na nich oszczędzać, bo w przyszłości się to zemści i staramy się to przekazać naszym klientom.

Redakcja: Co to jest tak naprawdę Instalacja Fotowoltaiczna i z czego się składa

P-KA: Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak energia ze słońca. Stąd nasza dewiza: „Bierz ze Słońca co najlepsze”. Moduły PV (od ang. photovoltaic) potocznie nazywane Panelami słonecznymi, które są montowane zazwyczaj na dachu domu, lub pomieszczeń gospodarczych wytwarzają prąd stały, który przewodami solarnymi doprowadzany jest do inwertera który zmienia ten prąd w zmienny którego wykorzystujemy w domu. Następnie od inwertera przemieniony prąd doprowadzany jest do sieci domowej gdzie go konsumujemy na bieżąco, bądź oddajemy do tzw. magazynu energii którym jest nasz dostawca.

Redakcja: I to takie proste?

P-KA: Proste nie znaczy łatwe: (śmiech) Zawsze wszystko jest proste jak się o czymś mówi, ale od słowa do czynu daleka droga. Jest wiele trudności przy takim montażu. Pierwsza to wdrapać się na stromy dach. Kolejna kwestia dobrania odpowiedniego asortymentu do instalacji fotowoltaicznej. Następnie prawidłowego połączenia wszystkiego ze sobą. Ma to służyć przez kolejne 30lat i jak wspomnieliśmy wcześniej: Nie ma miejsca i czasu na pomyłki.

Redakcja: No właśnie ile taka instalacja może nam posłużyć?

P-KA: Producenci modułów pv w większości dają 25 lat gwarancji na wydajność pisząc, że po tych latach ich wydajność nie będzie niższa niż 80-85%, więc również uważamy, że jak się dach nie zawali to instalacja powinna produkować przez min 30 lat.

Redakcja: A wyobraźmy sobie, że dziś dzwonię do Was i pytam o taką instalację.

P-KA: Zazwyczaj telefonicznie umawiamy tylko spotkanie. Dobierając systemy i wielkość Instalacji Fotowoltaicznej musimy widzieć obiekt oraz przeprowadzić audyt energetyczny. Najważniejsze, to znać bieżące zużycie z całego roku, ale należy też wybadać, czy klient w przyszłości nie planuje zwiększać zużycia.

Redakcja: Jak to planuje zwiększać? To można coś takiego zaplanować?

P-KA: Oczywiście! Wszystko się zmienia. Kiedyś w domu był jeden telewizor i komputer, teraz urządzenia elektryczne w domu ciężko zliczyć na palcach dwóch rąk. Chociaż w przypadku pytania o zwiększenie zużycia chodzi nam przede wszystkim o zmianie kuchenki z gazowej na elektryczną, podgrzewanie wody latem grzałką elektryczną, czy inwestycja w klimatyzację. W naszej firmię audyt i przygotowanie oferty nic nie kosztuje, ale może wiele wnieść do planowanej inwestycji.

Czasem zdarza się, że klient chce większą czyli jednoznacznie droższą instalację, niż są jego potrzeby.

Redakcja: To może podsumujmy, na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji?

P-KA: Sprzęt powinien być maksymalnie bezawaryjny, dobry jakościowo i montowany zgodnie ze sztuką, bo inaczej łatwo stracić gwarancję. Między innymi dlatego nie korzystamy z usług podwykonawców, bo sami się boimy o cudze dachy, a szkoda czasu na poprawki. Jest jeszcze tyle dachów, które można upiększyć panelami.

Redakcja: Nie bójmy się tego powiedzieć: Bierzmy ze Słońca co najlepsze

P-KA Solar Bogdanów 8 62-840 Koźminek
https://pkasolar.pl/
tel: 663 311 956

FP: https://www.facebook.com/P-KA-Solar-104277221049448

Wideo

Dodaj ogłoszenie