Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarka finansowa Miasta Kalisza. Kontrola RIO wykazała szereg nieprawidłowości

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Gospodarka finansowa Miasta Kalisza. Kontrola RIO wykazała szereg nieprawidłowości
Gospodarka finansowa Miasta Kalisza. Kontrola RIO wykazała szereg nieprawidłowości Bartłomiej Hypki
Regionalna Izba Obrachunkowa podzieliła się wynikami kontroli w Urzędzie Miasta za 2021 rok. Stwierdzono szereg nieprawidłowości. Opozycyjni radni domagają się wyjaśnień w zakresie umów śmieciowych oraz zwrotu dodatków specjalnych od wiceprezydentów. Co na to Miasto?

Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych nakłada na izby obowiązek przeprowadzenia kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego co najmniej raz na cztery lata. Ostatnia kompleksowa kontrola w odniesieniu do Miasta Kalisza została przeprowadzona w terminie od 5 września 2022 r. do 25 stycznia 2023 r. i objęła rok budżetowy 2021 i w miarę potrzeb także inne lata. 24 marca 2023 r. RIO wydała wystąpienie pokontrolne.

- Nieprawidłowości są różne i mają różną rangę, bo dotyczą m.in błędnego księgowania czy ewidencjonowania wydatków i dochodów, jak opóźnienia w wypłacaniu odpraw emerytalnych czy nagród jubileuszowych. Są też uwagi dotyczące opóźnień w wypłacaniu pieniędzy przedsiębiorcom, które leżały w miejskiej kasie z tytułu wadium - wymienia radna Polski 2050 Barbara Oliwiecka. - Te wszystkie rzeczy wskazują na bałagan jaki panuje w urzędzie.

Wyniki kontroli RIO. Co budzi największe wątpliwości?

Opozycyjni radni wskazali dwie najpoważniejsze kwestie, które budzą ich największe wątpliwości, czyli kwestia dodatków specjalnych dla wiceprezydentów oraz gospodarka odpadami komunalnymi.

- Skala bałaganu jaką wykryła RIO jest ogromna. Na podstawie lektury tego raportu pytania "czy leci z nami pilot?" są całkowicie bezzasadne, bo wiemy, że nikt niczego nie pilotuje. Niekompetencja, która przerosła nasze największe obawy, powoduje ogromne obszary niegospodarności i strat - komentuje Dariusz Grodziński z KO. - RIO stwierdziło poważne nieprawidłowości w gospodarce odpadami komunalnymi, w zakresie zawierania umów i faktur oraz rozliczania się z firmami. Kontrola dokumentacji wykazała brak akceptacji finansowej, tzw. kontrasygnaty skarbnika miasta lub osoby przez niego upoważnionej, co najmniej 3 aneksów do umów śmieciowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Brak kontrasygnaty powoduje brak zapewnienia, że w budżecie są zabezpieczone środki finansowe na realizację danej umowy.

RIO stwierdza wyraźnie, że przez 2 miesiące miasto opłacało faktury za odbiór naszych odpadów bez zawartych umów.

Dalej kontrola prawidłowości dokonywania wydatków przeprowadzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu stwierdziła przypadki dokonywania w 2021 r. wydatków ponad limit ustalony w budżecie Miasta Kalisza.

- Im prędzej pożegnamy prezydenta Krystiana Kinastowskiego z jego luksusowego gabinetu, tym lepiej dla nas wszystkich. Na podstawie tylko tego fragmentu raportu RIO odnośnie odpadów komunalnych dla nas jest oczywiste, że do natychmiastowej dymisji jest co najmniej wiceprezydent i naczelnik odpowiedzialny za odpady komunalne, czyli wiceprezydent Grzegorz Kulawinek i naczelnik Paweł Bąkowski - komentuje radny KO.

Wyniki kontroli RIO. Dodatki specjalne dla wiceprezydentów

Zdumienie radnych wzbudziły również wypłacone - nieprawidłowo według RIO - dodatki specjalne dla wiceprezydentów.

- Prezydent przyznał między innymi wiceprezydentom Grzegorzowi Kulawinkowi i Mateuszowi Podsadnemu dodatki specjalne. Zgodnie z przepisami ustawy można je przyznać czasowo w okresie kiedy następuje zwiększenie zakresu obowiązków. Według prezydenta zwiększenie zakresu obowiązków wiceprezydentów trwało od 22 listopada 2018 roku, czyli od momentu rozpoczęcia kadencji i trwało nieprzerwanie do końca roku 2021. W tym okresie wiceprezydenci otrzymali dodatki specjalne z tytułu "powierzenia dodatkowych zadań polegających na pełnieniu nadzoru nad funkcjonowaniem jednostek organizacyjnych Miasta ze wskazanym przez prezydenta zakresie". Bardzo jesteśmy ciekawi, jakie to funkcji nadzorcze wiceprezydenci wypełniali w tym okresie, bo z tego protokołu wynika, że nie spisali się zbyt dobrze, mimo to co miesiąc otrzymywali dodatek w kwocie 1850 złotych - uważa adna Polski 2050 Magdalena Walczak.

- Ważne jest to, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby nie powtarzać tych błędów - mówi radny Lewicy Zbigniew Włodarek.

Czytaj także:

Wyniki kontroli RIO. Miasto komentuje

Poprosiliśmy ratusz o komentarz w sprawie wyników pokontrolnych RIO.

- Opisane nieprawidłowości nie mają istotnego znaczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdawczości. Oprócz ksiąg rachunkowych i ewidencji księgowej kontroli poddano także realizowanie obowiązków Prezydenta Miasta Kalisza jako organu podatkowego w zakresie podatków lokalnych. Tu także nie stwierdzono nieprawidłowości, które miałyby wpływ na nieprawidłowe opodatkowanie - tłumaczy w piśmie Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowa Kancelarii Prezydenta Miasta.

Informuje, że 28 marca RIO przekazało wystąpienie pokontrolne zawierające wnioski pokontrolne, które zostaną wykorzystane w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz usprawnienia gospodarki finansowej. Informacja o sposobie realizacji tych wniosków zostanie przekazana w terminie 30 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.

- Przeprowadzona kontrola działania służb finansowych i innych nie stwierdziła istotnych uchybień co do zasad prawidłowej gospodarki finansowej środkami publicznymi, a opisane w protokole nieprawidłowości będą stanowiły pomoc w osiąganiu celów i wyeliminowaniu ryzyka ich wystąpienia w przyszłości - podkreśla rzecznik.

Odnosi się również do kwestii dodatków dla wiceprezydentów. Zaznacza, że w poprzedniej kadencji również wypłacane były takie dodatki specjalne, a wcześniejsza kontrola RIO (wystąpienie pokontrolne z 3 czerwca 2019 r.) nie wskazała na nieprawidłowości w tym zakresie.

- Zaznaczam, że pisma o wycofaniu dodatków specjalnych dla wiceprezydentów Miasta Kalisza zostały podpisane w styczniu 2022 r., a zatem na kilka miesięcy przed rozpoczęciem kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu (ta rozpoczęła się 5 września 2022 r.) - dodaje Katarzyna Ciupek.

Zobacz także:

Misterium Męki Pańskiej na osiedlu Ogrody w Kaliszu. ZDJĘCIA, WIDEO

Rocznica śmierci Jana Pawła II. W Kaliszu odbył się Marsz Pa...

Wiosenny targ na plantach w Kaliszu

Wiosenny targ zagościł na plantach w Kaliszu. ZDJĘCIA

Gala Biznes Boxing w Kaliszu. Walkę wieczoru stoczyli Kinast...

Klucze do nowych mieszkań TBS w Kaliszu wręczone

Klucze do nowych mieszkań TBS w Kaliszu wręczone ZDJĘCIA, WIDEO


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto