Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Kalisza dla najmłodszych oraz trudne związki Dąbrowskiej. Nowe publikacje kaliskiego muzeum

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Historii Kalisza dla najmłodszych oraz trudne związki Dąbrowskiej. Nowe publikacje kaliskiego muzeum
Historii Kalisza dla najmłodszych oraz trudne związki Dąbrowskiej. Nowe publikacje kaliskiego muzeum MOZK
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu przygotowało dwa nowe wydawnictwa. Pierwsze z książek to "Kaliskie ABC", czyli kompendium historii Kalisza dla najmłodszych. Druga natomiast to "Trudne związki", czyli opowieść o miłościach Marii Dąbrowskiej, które są często kluczem do interpretacji jej twórczości.

Kaliskie ABC

Książka jest adresowana głównie do najmłodszych czytelników, ale nie tylko. To swoiste kompendium historii Kalisza, zawarte w wierszach, przedstawiających najsławniejsze zabytki miasta. Zarówno mieszkańcy dawnego piastowskiego grodu, zwanego niegdyś Kalisią, jak i turyści przejeżdżający dziś Bursztynowym Szlakiem, poznają urok tutejszych zakątków i zdobędą wiedzę o budowlach, wzniesionych na tych terenach od czasów średniowiecza.

- Kalisz jest skarbnicą pamiątek naszej narodowej przeszłości, dziedzictwa zamkniętego w miejscach, symbolach, które określają naszą przynależność do narodu i państwa - tłumaczą autorzy publikacji.

W książce opisali oni dzieje m.in. starego grodu ˗ rezerwatu na Zawodziu, kolegiackiej Baszty Dorotki, cerkwi, potwierdzającej wielokulturowość osady, zabytkowego dworca, starej fabryki fortepianów Arnolda Fibigera, bazyliki św. Józefa, do której pielgrzymują wierni z całego świata, katedry św. Mikołaja.

Autorzy przybliżają także sławne postaci związane z Kaliszem m.in. artystę Tadeusza Kulisiewicza, pisarkę Marię Dąbrowską, poetę Adama Asnyka i podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego.

- Na szczególną uwagę zasługują wiersze podejmujące temat wielokulturowości Kalisza, w którym przeszłość splata się ze współczesnością ˗ czytelnicy dowiedzą się m.in. o historii placu zwanego Rozmarkiem, żydowskiej dzielnicy przy ulicy Złotej, Towarzystwie Wioślarskim, założonym jeszcze w czasach Królestwa Polskiego, Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, a także o Starym Rynku z ratuszem - tłumaczą autorzy "Kaliskiego ABC".

"Kaliskie ABC". Tekst - Agnieszka Nożyńska-Demaniuk, red. Sylwia Kucharska. Ilustracje, opracowanie graficzne, projekt okładki i skład - Szaryfika Agata Józefowicz.

Trudne związki

- To opowieść o życiu kształtowanym przez relacje, faktyczne i upragnione, oraz przez nieuchronne spięcie, jakie między nimi zachodzi. Publikacja jest rozwinięciem wątków podjętych w wystawie o tym samym tytule, prezentowanej w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Opowiada o życiu wbrew historii, która raz w swym gwałtownym pędzie zabiera lub odracza antycypowane w miłości poczucie spełniania i spokoju, a innym razem uparcie ciąży, zmuszając do przełamywania tabu - tłumaczą autorzy publikacji.

Podkreślają jednocześnie, że temat miłości stanowi jeden z kluczy do interpretacji twórczości Marii Dąbrowskiej, jest też próbą zrozumienia życia emocjonalnego pisarki. W książce poznajemy jej kolejnych partnerów i partnerki, a wraz z nimi staramy się poznać ją samą w ewolucji oraz rozwoju ideowym. W tej dynamice wydają się powtarzać nadmiar uczuć, nieredukowalna różnica między tym, co dane, a tym, co upragnione, jak i powracające poczucie braku. Pretendują one zarazem do określenia uniwersalnego wymiaru twórczości autorki "Nocy i dni".

"Trudne związki" Michał Miklas. MOZK, Kalisz 2020 r.

Książki są dostępne w oddziałach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Salonikach Prasowych Tomasza Lisa.

Zobacz także:

"Pasje subtelne i namiętne", czyli piątkowy wieczór z Filharmonią Kaliską

"Pasje subtelne i namiętne", czyli piątkowy wieczór z Filhar...

Akcelerator Kultury w Kaliszu. Wystawa fotografików ze stowarzyszenia Poza Kadrem

Akcelerator Kultury w Kaliszu. Wystawa fotografików ze stowa...

Na kaliskich przystankach pojawiły się prace Piotra C. Kowalskiego w ramach "Postoju ze sztuką"

Na kaliskich przystankach pojawiły się prace Piotra C. Kowal...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto