Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imię dla młodego żubra z zagrody OKL w Gołuchowie wybrane

OPRAC.: ESA
Mariusz Hertman
Żubr, który przyszedł na świat 9 maja tego roku w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie ma już imię. Zostało ono wybrane w drodze konkursu.

Do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie wpłynęło 1699 propozycji imion dla młodego żubra. Nadesłało je 849 osób. Zwyciężyła propozycja Agaty Tomczak z Gaci Kaliskiej, która zaproponowała imię Porest.

W pierwszym etapie oceny wyeliminowano te, które nie spełniały warunków regulaminu, a następnie te, które już wcześniej zostały zgłoszone do Księgi Rodowodowej Żubrów przez ośrodki hodowlane. Do finału zakwalifikowało się 775 imion i to właśnie spośród nich Porest, nawiązujący do słowa restytucja, został wybrany – informuje OKL w Gołuchowie.

Gołuchowski Ośrodek przypomina, że termin restytucja oznacza przywrócenie przyrodzie gatunku zagrożonego wyginięciem. Losy żubra na początku XX wieku wydawały się być przesądzone. Ostatni osobnik żyjący na wolności w Puszczy Białowieskiej został zabity przez kłusownika w 1919 roku. Dzięki zaangażowaniu i wieloletniej współpracy naukowców i pasjonatów z wielu krajów, bazując na zwierzętach żyjących w ogrodach zoologicznych, udało się przywrócić żubry naturalnemu środowisku. Polska odegrała wiodącą rolę w procesie restytucji oraz ochrony gatunku Bison bonasus. Po przeszło stu latach na terenie naszego kraju żyje ponad dwa tysiące tych zwierząt (stan na koniec 2020 roku – 2316).

Księga Rodowodowa Żubrów prowadzona przez Białowieski Park Narodowy jest światowym rejestrem tych zwierząt. Na podstawie raportów  otrzymywanych od hodowców gromadzi ona kompletne dane o każdym żubrze czystej krwi. Byk urodzony w tym roku w gołuchowskiej zagrodzie otrzymał w Księdze numer 15109 i już wkrótce zostanie odnotowane przy nim imię Porest. 

Porest to 106 żubr urodzony w Gołuchowie

Porest jest potomkiem Pinsecji II i Pogaja. To 106 żubr urodzony w Gołuchowie. W 44-letniej historii zagrody hodowano tutaj 121 zwierząt. Stado Ośrodka Kultury Leśnej jest kontynuacją białowieskiej linii żubrów, stanowi rezerwę genetyczną dla zwierząt żyjących na wolności. Gołuchowskie osobniki zasilają też inne hodowle, w kraju i za granicą. W minionym roku byk Podlas pojechał do Hiszpanii. Celem wymiany żubrów pomiędzy zagrodami jest zwiększenie aktualnego zasięgu i stworzenie nowych stanowisk. Zapobiega ona również kojarzeniu zwierząt w bliskim pokrewieństwie, co jest szczególnie ważne przy hodowli gatunku o tak małej genetycznej zmienności.

Uroczyste nadanie imienia w obecności zwyciężczyni konkursu odbędzie się 7 października br.

ZOBACZ TAKŻE:

Bieg Winiarski w Kaliszu

Bieg Winiarski w Kaliszu. Ścigali się leśnymi ścieżkami. ZDJĘCIA

Huczny roczek Jagódki w Szczytnikach. Chętnych do pomocy nie...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto