Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Pamięci Szczypiorna w Kaliszu z nową ekspozycją oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Izba Pamięci Szczypiorna w Kaliszu z nową ekspozycją oficjalnie otwarta
Izba Pamięci Szczypiorna w Kaliszu z nową ekspozycją oficjalnie otwarta Andrzej Kurzyński
Dokładnie rok po uroczystym otwarciu filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, otwarta została Izba Pamięci Szczypiorna w Kaliszu z nową ekspozycją.

Izba Pamięci Szczypiorna w Kaliszu mieści się właśnie w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. To miejsce wyjątkowe, które ma przypominać o tym, jak rodziła się niepodległa Polska. To właśnie na terenie dzisiejszego osiedla Szczypiorno mieścił się niemiecki obóz jeniecki, w którym internowani byli legioniści Józefa Piłsudskiego. Tutaj też narodziła się piłka ręczna na ziemiach polskich, zwana potocznie szczypiorniakiem.

- Odwiedzając ekspozycję, mamy możliwość wędrowania ścieżkami historii. Głównym punktem jest makieta przedstawiająca obóz jeniecki w Szczypiornie. Kontynuatorem legionistów był batalion pograniczny, który w 1918 roku zajął koszary i tutaj stacjonował. W listopadzie 1918 roku stacjonował drugi batalion 29 Pułku Strzelców Kaniowskich. W 1927 roku, w 10. rocznicę internowania legionistów, w Szczypiornie odsłonięto pomnik, a w uroczystości uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki - mówiła Maria Kubacka-Gorwecka, kierownik filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Zgodnie z założeniami dyrektora MBP Roberta Kucińskiego najnowsza placówka ma być kameralnym ośrodkiem kultury.

- Ten budynek, choć niewielki, ale zabytkowy, z jednej strony nakłada na nas obowiązki, z drugiej – stwarza sporo możliwości. Możemy tu organizować spotkania literackie, warsztaty artystyczne, wystawy i koncerty. Na co dzień musimy jednak dołożyć wszelkich starań, aby było to południowowielkopolskie centrum pamięci o tym, że między innymi tutaj rodziła się niepodległość i właśnie tutaj narodziła się piłka ręczna. W realizacji planów biblioteka zyskuje wsparcie nie tylko ze strony miasta, ale także sporego grona społeczników. Otrzymaliśmy w użyczenie wiele eksponatów od Stowarzyszenia Szczypiorniak, a do wspólnych projektów włączy się Klub Piłki Ręcznej Kalisz. Obie organizacje mają ponadto swą siedzibę w tym budynku. Ponadto otrzymaliśmy w darze od pana Edwarda Prusa zabytkowy fortepian z około 1920 roku oraz – w formie użyczenia – mundury od Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej - mówi Robert Kuciński.

Izba została otwarta dokładnie rok po otwarciu Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

- Rok działalności najprościej podsumować w liczbach: 535 czytelników odwiedziło naszą filię ponad 2,5 tysiąca razy i wypożyczyło blisko 4,5 tysięcy książek – podsumowuje Izabela Fietkiewicz-Paszek, bibliotekarka filii w Szczypiornie. - Przychodzą do nas zarówno tutejsi czytelnicy, którzy z zachwytem przyjęli fakt, że mają teraz swoją osiedlową czy dzielnicową bibliotekę, ale przyjeżdżają do nas także czytelnicy spoza Szczypiorna, niekiedy z drugiego końca Kalisza, z którego docierają autobusem, z przesiadką, a to naprawdę wymaga chęci, czasu i energii. A jednak chcą właśnie tu, widocznie powoli rodzi się jakiś genius loci.

W kameralnym otwarciu nowej ekspozycji, które nastąpiło w słoneczne przedpołudnie 17 czerwca udział wzięli ponadto: Zygfryd Kuchta, wiceprezes Związki Piłki Ręcznej w Polsce, Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Grażyna Dziedziak, naczelnik WKiSSiT UM w Kaliszu, Lidia Plajzer, z WKiSSiT UM w Kaliszu, Edward Prus, prezes Stowarzyszenia Szczypiorniak i kilkoro jego członków, Jarosław Łuczak, prezes Klubu Piłki Ręcznej Szczypiorno Kalisz, Andrzej Gałdusiński, prezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, Żaneta Żeśko, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kaliszu i Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

Izba Pamięci Szczypiorna, która mieści się przy ulicy Wrocławskiej 189A, czynna jest w godzinach otwarcia Filii nr 6 MBP w Kaliszu. Chęć zwiedzania grupowego należy zgłosić telefonicznie (798 846 141) lub mailowo [email protected]. Autobusy nr 15 i 19E KLA oferują „przystanek na żądanie” na trasie w stronę Szczypiorna.

ZOBACZ TAKŻE:

Czy Miasto poradzi sobie z pijakami i bezdomnymi na plantach po ich rewitalizacji?

Planty miejskie w Kaliszu. Czy miasto poradzi sobie z pijaka...

Złote Gody w Koźminku. Trzy pary świętowały 50-lecie ślubu ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto