Jak działa piekarnik parowy i dlaczego warto go kupić?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Piekarnik parowy to urządzenie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Jeśli zdecydujemy się na jego zakup, możemy być pewni, że przyrządzane w nim potrawy osiągną pożądane walory odżywcze. Będą się także prezentować efektownie pod względem wizualnym.

Gdy kupimy taki sprzęt AGD z funkcją pary, zamiast piekarnika tradycyjnego, powinniśmy przeanalizować dostępne na rynku opcje. Szczególną uwagę musimy zwrócić na jego funkcje dodatkowe. Równie istotna jest klasa energetyczna. Droższe modele zapewnią oszczędności w każdej kuchni. W porównaniu ze starszym piekarnikiem tradycyjnym zużycie energii może być nawet dwa razy niższe, przy wykorzystaniu pary.

Definicja i rola pary w pieczeniu

Para przy pieczeniu to woda, która ulega skropleniu przez działanie wysokiej temperatury. Pozwala ona na przygotowywanie dań zdrowszych, beztłuszczowych, o doskonałych właściwościach. Dzięki niej warzywa zachowują wartości odżywcze, a mięso pozostaje soczyste w środku, a chrupiące na zewnątrz. Pieczenie z funkcją pary pozwala również zachować intensywny kolor oraz idealną teksturę potraw. Taki piekarnik elektryczny utrzymuje bowiem odpowiednią wilgotność powietrza w komorze pieczenia.

Proces generowania pary w piekarniku

Jak działa piekarnik z funkcją pary? To urządzenie, które przy pomocy dyszy wtłacza ze swojego wnętrza lub instalacji wodociągowej wodę do komory wewnętrznej.
Istnieją trzy rodzaje piekarników parowych:

  • z parowaniem statycznym – do generowania pary wykorzystywany jest pojemnik na wodę, który trzeba napełnić przed uruchomieniem urządzenia,
  • z generatorem pary – posiadają one pojemnik z wodą, ale działają na zasadzie obiegu wymuszonego; wytworzona para jest w ich przypadku z powrotem wtłaczana do wnętrza,

Przykłady zastosowań pary w pieczeniu

Dlaczego warto kupić piekarnik z funkcją gotowania na parze? Otóż jest to urządzenie, które pozwala na pieczenie potraw różnego rodzaju. Doskonale sprawdzi się on nie tylko przy mięsach, rybach, warzywach i zapiekankach. Z powodzeniem zastosujemy go również przy pieczeniu zapiekanek, ciast, a nawet podgrzewaniu gotowych dań. Można śmiało powiedzieć, że piekarnik z funkcją pary, jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które posiada nie tylko cechy klasycznego urządzenia do gotowania, ale również parowaru i mikrofalówki. Co ciekawe, na rynku spotkamy modele piekarników z funkcją pary pozwalających na pieczenie z parą kilku dań jednocześnie na różnych poziomach. Doskonałym tego przykładem jest SteamBoost 800 marki Electrolux. Warto sprawdzić bieżącą ofertę tego producenta, ponieważ jego urządzenia zbierają liczne pozytywne opinie.

Praktyczne wskazówki i porady dotyczące pieczenia na parze

Jak korzystać z piekarnika parowego? Przede wszystkim przed jego uruchomieniem, jeśli używamy do przyrządzania potraw urządzenia z pojemnikiem na wodę, powinniśmy go napełnić, najlepiej do poziomu maksymalnego. Przykładowo: w piekarnikach parowych Electrolux taka szuflada na wodę znajduje się w prawym górnym rogu, a w sprzętach SteamBake wodę wlewamy do specjalnej wnęki w dnie komory. Ponadto piekarniki parowe mogą oferować wybór różnych funkcji (stopni pary). Takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w większości modeli marki Electrolux. Funkcja pieczenia "Gotowanie na parze" sprawdzi się przy warzywach, ryżu, kuskusie i owocach morza, "Duża wilgotność" będzie idealna do tart, "Średnia wilgotność" do duszonych mięs i pieczenia ryb, a także do wypieku chleba i słodkich ciast, a "Mała wilgotność" - do pasztecików, babeczek i herbatników. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości nowoczesnych piekarników z funkcją pary marki Electrolux. Doskonałym tego przykładem jest SteamPro 900 ze zbiornikiem na wodę. Dlaczego warto wybrać ten model? Posiada on bowiem liczne dodatkowe funkcje, jak np.:

  • Steamify® - która automatycznie dobiera optymalną ilość pary oraz dostosuje pozostałe parametry pracy piekarnika,
  • SousVide - umożliwiającą gotowanie z pomocą pary, w próżniowo zamkniętym woreczku, np. mięs,
  • termosonda - dodatek, który monitoruje temperaturę wewnątrz potrawy, przeciwdziałając jej niedopieczeniu czy przepieczeniu. Gdy danie jest już gotowe, termosonda zasygnalizuje zakończenie pieczenia i wyłączy piekarnik,
  • połączenie z aplikacją - pozwala na zdalne ustawianie i zmienianie czasu pieczenia oraz temperatury piekarnika, nawet przebywając poza kuchnią,
  • dotykowy wyświetlacz TFT z asystentem gotowania - zapewniający intuicyjną obsługę, ze skróconym menu z dostępem do 3 najczęściej wykorzystywanych funkcji.

Dzięki takim funkcjonalnościom jest to najlepszy piekarnik parowy Electrolux w 2023 roku. Jeśli chodzi o urządzenia do mniejszych kuchni, także znajdziemy coś dla siebie. Ranking piekarników do zabudowy Electrolux zapewni wsparcie w wyborze, ponieważ, oprócz opisów, znajdują się w nim liczne opinie użytkowników. Na jego czołowych pozycjach znajdziemy sprzęty o licznych funkcjach dodatkowych, jak np. grill, rozmrażanie, czy też szybkie nagrzewanie.

Przygotowywanie potraw przy użyciu piekarnika parowego jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale również wygodne. Warto zainwestować swoje pieniądze w piekarnik z taką funkcją. Gdy już z niego skorzystamy i poeksperymentujemy w kuchni, możemy stworzyć potrawy o unikalnym smaku i teksturze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto