MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Murale ozdobią wnętrze kamienicy przy ul. Podgórze 6. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Kamienica przy ul. Podgórze 6 przeszła kapitalny remont. Prace są już na ostatniej prostej. Teraz wnętrze kamienicy nabiera barw. A to za sprawą uczennic Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza, które podjęły się zadania ozdobienia klatki schodowej muralami.

Trwa remont kamienicy przy ul. Podgórze 6

W ramach prowadzonej w Kaliszu rewitalizacji zmieniają się też małe przestrzenie mieszkańców miasta. Jak choćby przebudowa podwórka kamienicy przy ul. Parczewskiego 5. Do udziału w tym projekcie samorząd Kalisza zaprosił młodych mieszkańców. Na murze zamykającym podwórko uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza namalowali mural zaprojektowany przez Nikolę Szperę, trzecioklasistkę tej artystycznej szkoły. Tym razem uczniowie nadają wyjątkowego wyglądu klatce schodowej kamienicy przy ul. Podgrórze 6.

- Uczniowie spisali się na piątkę, współpracowało nam się z nimi bardzo dobrze. Dlatego zaprosiliśmy młodzież z liceum plastycznego do udziału w kolejnym projekcie. W zeszłym roku rozpoczęliśmy remont kamienicy przy ul. Podgórze 6. To początek realizacji założeń Miejscowego Planu Rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze, pierwszego takiego dokumentu w kraju. Jako samorząd odkupiliśmy budynek, który był w nie najlepszym stanie technicznym. Razem z Kaliskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego przeprowadziliśmy kapitalny remont kamienicy, od piwnic po dach. Prace, odbywające się pod nadzorem służb konserwatorskich, są już na ostatniej prostej. Teraz jest czas na detale. Zaprosiliśmy uczennice Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza do namalowania na ścianach klatki schodowej murali. W ten sposób włączyliśmy młode artystki w modelową rewitalizację tego budynku. Razem tworzymy ducha naszego miasta! – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski.

Czytaj także:

Mural na klatce schodowej kamienicy na Podgórzu w Kaliszu

Budynek przy ulicy Podgórze 6 w 1933 roku wzniósł dla swojej rodziny Bernard Sołoniewicz według projektu Alberta Nestrypkego – kaliskiego architekta powiatowego, zaangażowanego w odbudowę miasta zniszczonego na początku I wojny światowej, autora projektów i nadzorcy budowy wielu istotnych obiektów w Kaliszu.

- Uczennice – Małgorzata Łaska, Wiktoria Pogorzelec i Maria Marszał – ozdobiły ściany wewnętrzne budynku malowidłami nawiązującymi właśnie do Alberta Nestrypkego. Są one mocnym akcentem zrewitalizowanej kamienicy i w harmonijny z całością przestrzeni sposób uwypuklają jej historię – informuje Juliusz Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta Kalisza.

Po zakończeniu prac, wyłonionych zostanie pięć rodzin, które rozpoczną tu nowy etap swojego życia.

Remont kamienicy kosztował 1,77 mln zł, a samorząd Kalisza pozyskał 85% tej kwoty w ramach dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. W najbliższym czasie rozpocznie się rewitalizacja sąsiedniego budynku, przy Podgórzu 8, a następnie kolejnych. Przez następne lata zapomniana dzielnica Kalisza zostanie przywrócona do życia.

ZOBACZ TAKŻE:

Koncerty na fortepianie przed ratuszem. Kolejne koncerty już dziś

Koncerty na fortepianie przed ratuszem. Kolejne koncerty już dziś

Nauczyciele z Kalisza odebrali awanse na stopień nauczyciela...

Sala widowiskowa CKiS w Kaliszu uroczyście otwarta po remoncie

Sala widowiskowa CKiS w Kaliszu została uroczyście otwarta po remoncie

Charytatywna impreza z gwiazdami w kaliskim WORD

"Charity Ride With The Stars". Charytatywna impreza z gwiazd...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto