Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JAKO producent Piwnicznego stawia na ekologię. Pracownicy firmy z Kokanina posadzili 200 drzew w Leśnictwie Lipe

Materiał informacyjny
JAKO producent Piwnicznego stawia na ekologię. Pracownicy firmy z Kokanina posadzili 200 drzew w Leśnictwie Lipe
JAKO producent Piwnicznego stawia na ekologię. Pracownicy firmy z Kokanina posadzili 200 drzew w Leśnictwie Lipe
200 sztuk jawora zostało zasadzonych w Leśnictwie Lipe. Inicjatorem akcji była firma JAKO z Kokanina, która jako marka odpowiedzialna społecznie wspiera działania ekologiczne.

W sadzeniu wzięli udział pracownicy firmy JAKO oraz ich rodziny. Akcja miała miejsce na terenie Leśnictwa Lipe w Nadleśnictwie Grodziec. To część wielkiego kompleksu nazywanego Puszczą Pyzdrską o powierzchni 15 tysięcy hektarów.

- Wymyśliliśmy, że nasza nowa marka Piwniczne będzie wspierała działania ekologiczne. Stworzyliśmy cały kalendarz działań - wyjaśnia Joanna Szpila, projekt manager w firmie JAKO. - Środowisko to nieodłączny element człowieka i postanowiliśmy o nie zadbać. Jednym z pomysłów było właśnie posadzenie lasu.

- W naszej strategii marketingowej przyjęliśmy otwarcie na nowe inicjatywy w tym środowiskowe. Mamy konkurs Piwnicznego wymyśl hasło ekologiczne, najciekawsze nagradzamy - mówi Sylwia Jaworowicz, dyrektor ds. marketingu.

Paweł Szpila, dyrektor browaru w firmie JAKO dodaje, że nową markę Piwniczne postanowili związać z ekologią.

- Część dochodu z każdej sprzedanej butelki nowego produktu zostanie przeznaczone na tego typu akcje. W ramach naszego budżetu ekologicznego będziemy planować i realizować kolejne działania - tłumaczy Paweł Szpila.

Wybór gatunku sadzonych drzew nie był przypadkowy, spółka posiada w swoim portfolio markę Jaworowe, które również wiąże się z przyrodą.

Z uwagi na epidemię akcja sadzenia jaworów musiała zostać nieco okrojona, ale inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Grodziec Michał Matłoka uważa, że to dobry początek.

- Myślę, że będziemy współpracować. Zawsze chętnie włączamy się we wszelkie działania na rzecz lasu, przyrody i ludzi - mówi Michał Matłoka. - To ubogie siedlisko, zatem jawor nie będzie w tym miejscu pełnił funkcji typowo lasotwórczej, ale będzie wzbogacał bioróżnorodność.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Firma JAKO już planuje kolejne działania. Chce m.in. zaangażować się w sprzątanie lasów. Ale nie tylko. Producent z Kokanina chce także wyjść z propozycją do Miasta Kalisza.

- Chcemy również organizować akcje sadzenia drzew i krzewów na terenach miejskich - tłumaczy Paweł Szpila i podkreśla, że firma Jako planuje też porządkowanie nabrzeży rzeki Prosny.

Ekologia także w produkcji

Firma JAKO od wielu lat propaguje i promuje zaczęła promować butelki zwrotne. Mogą być one wykorzystane aż sześciokrotnie. Tymczasem jednorazowa jest przetwarzana, co wymaga energochłonnego procesu powodującego dużą emisję dwutlenku węgla, gazów cieplarnianych i pyłów nieorganicznych. Co trzeba dodać, Piwniczne posiada także ekologiczną etykietę, która powstała z papieru i nie jest lakierowana. Do butelek zwrotnych dedykowane są opakowania zbiorcze tj. skrzynki piwne wielokrotnego użytku.

- Działania promujące wykorzystanie opakowań zwrotnych są dla nas kluczowe. Powinniśmy to propagować i intensyfikować działania wspierające proces wykorzystania opakowań wtórnych - mówi Paweł Szpila.

Firma zaczęła również modernizację kotłowni, co znacząco ograniczy emisję dwutlenku węgla. Proces produkcji w Jako staje się coraz bardziej ekologiczny w myśl hasła Piwniczne odbudowuje płuca ziemi, dlatego sadzimy drzewa, bo dla ziemi to duża potrzeba. Hasło, wykreował Przemysław Górny Pełnomocnik ds. jakości w firmie, jest mottem przyświecającym tym działaniom.

O firmie

JAKO to rodzinna firma powstała w 1984 roku, początkowo jako producent soków, napojów gazowanych, a od 1988 roku producent piwa. Od samego początku właścicielem oraz osobami bezpośrednio zaangażowanymi w prowadzenie firmy jest rodzina państwa Jaworowicz. Na początku firmą zarządzali Andrzej i Anna Jaworowicz, a od 2009 roku stery przejął syn, Bartosz Jaworowicz. Firma od początku działalności, aż po dzień dzisiejszy, zlokalizowana jest na ziemi kaliskiej, w gminie Żelazków, we wsi Kokanin. Celem nadrzędnym dla produkowanych piw zawsze była jakość. Aktualnie firma zatrudnia 90 osób i produkuje około 20 mln butelek piwa rocznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto