Kaliski Szkolny Związek Sportowy zachęca dzieci i młodzież do uprawiania sportu

KSZS
Kaliski Szkolny Związek Sportowy mimo pandemii koronawirusa zrealizował szereg imprez sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży. KSZS podsumował właśnie 2021 rok.

Kaliski Szkolny Związek Sportowy realizował zadanie „Upowszechniania Sportu dzieci i młodzieży w wszystkich typach szkół”. Celem było zachęcenie jak największej liczby dzieci i młodzieży w szkolnych i międzyszkolnych zawodach sportowych. Te niestety musiały odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

- W miarę spadku zakażeń i przywróceniu części obostrzeń jakie miały miejsce w sporcie udało nam się od września 2021 zorganizować imprezy sportowe w których uczestniczyła młodzież z kaliskich szkół zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Dotyczyło to przede wszystkim limitów osób na obiekcie sportowym i zabezpieczenie w środki sanitarne i dezynfekujące oraz zachowanie wszelkich „ covidowych” procedur – podkreśla Waldemar Olszyna, przewodniczący Kaliskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Pierwszy kwartał roku 2021 był najtrudniejszym do przeprowadzenia zawodów w ramach realizacji zadania jednak pomimo wielu obostrzeń udało się zorganizować zawody nie tylko w ramach mistrzostw Kalisza, ale również zawody rangi finału rejonu południowej Wielkopolski jak i finały wojewódzkie.

- Organizacja zawodów w czasie pandemii to nie lada wyzwane dla Kaliskiego Szkolnego Związku Sportowego jednak zachowanie reżimu sanitarnego pozwoliło nam na przeprowadzenie zawodów w sposób sprawny i z pozytywnym odzewem nie tylko ze strony młodzieży, ale również ze strony Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Poznaniu. Warto dodać, że w roku 2021 nie doszło na naszych zawodach nawet do jednego przypadku zakażenia koronawirusem – dodaje Waldemar Olszyna.

Kaliskiemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu udało się zorganizować zawody dla uczniów kaliskich szkół na wszystkich etapach edukacyjnych. Niestety nie wszystkie szkoły wzięły udział w zawodach ze względu na trwającą cały czas pandemię.

- Pod względem organizowanych imprez sportowych w 2021 roku byliśmy jednym z najlepszych w Wielkopolsce stowarzyszeń działających na rzecz dzieci i młodzieży. Przyczyniliśmy się do udziału w zawodach sportowych i innych formach współzawodnictwa i rywalizacji blisko 10 tysięcy uczestników – dodaje Waldemar Olszyna.

Dla szkół podstawowych w ramach Igrzysk Dzieci udało się zorganizować i przeprowadzić 18 imprez z udziałem blisko 2500 uczestników. Dla szkół podstawowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej było to 20 imprez z udziałem około 3000 uczestników. Dla szkół ponadpodstawowych w ramach Licealiady w 18 imprezach wystartowało 4000 uczestników.

Do rywalizacji sportowej przystąpiło 15 szkół podstawowych i 13 szkół ponadpodstawowych. Zwycięzcy zawodów otrzymali medale, puchary, okolicznościowe koszulki i upominki, a także pamiątkowe statuetki.
Zadanie realizowali członkowie Zarządu Kaliskiego Szkolnego Związku Sportowego, nauczyciele wychowania fizycznego z szkół kaliskich uczestniczących w zawodach. Zawody były rozgrywane na obiektach i kompleksach sportowych: SP 9, SP 12, SP 24, sali ZSGH oraz sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych oraz obiektach OSRiR i aquaparku.

Rok 2021 obfitował w liczne sukcesy kaliskich szkół. Do najważniejszych należy zaliczyć:

• Licealiada – Finał wojewódzki w szachach drużynowych - 4 grudnia w Szkole Podstawowej nr 8 Kaliski Szkolny Związek Sportowy był organizatorem Finału wojewódzkiego w szachach drużynowych. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba szkół z całej Wielkopolski. W sumie rywalizowało 38 zespołów. Historyczny sukces odniosły kaliskie licea, ponieważ w pierwszej czwórce turnieju zameldowały się aż trzy szkoły. Mistrzem Wielkopolski została drużyna III LO, przed I LO, a trzecie miejsce zajęło III LO Poznań. Na czwartej pozycji sklasyfikowany został zespół II LO. Wszystkie zespoły z Kalisza uzyskały awans do Finałów Mistrzostw Polski.
  • IMS, Licealiada w sztafetowym pływaniu dziewcząt i chłopców w Finale wojewódzkim, który został rozegrany na termach maltańskich w Poznaniu srebrny medal wywalczyła sztafeta dziewcząt z „Kościuszki” , a medal brązowy Szkoła Podstawowa nr 8.
  • w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej - kategoria dziewcząt, historyczny występ zaliczyli kaliscy pływacy. Dwie szkoły z Kalisza wywalczyły na jednej imprezie medale wojewódzkie.
  • ID . IMS, Licealiada : Lekkoatletyczny Festiwal Sztafet - zawody rejonowe na stadionie OSRIR, których organizatorem był KSZS miały rekordową obsadę z całej Wielkopolski. 94 sztafety w sumie 400 osób rywalizowało na kaliskim stadionie. Finał wojewódzki odbył się w Poznaniu, gdzie sztafety w kategorii chłopców- III LO 4X100 m i SP 18 4x100 m zdobyły brązowe medale. Były to pierwsze historyczne medale wywalczone przez kaliskie szkoły w tej imprezie.
  • Licealisda w piłce nożnej - finał wojewódzki, który odbył się w dniu 21 czerwca na obiektach ZS nr 9 reprezentacja VII LO SMS zajęła II miejsce i zdobyła tytuł wicemistrzów Wielkopolski.
  • Licealiada w piłce siatkowej- VII LO SMS i III LO im. M. Kopernika rywalizowały w zawodach rejonowych rozegranych w kaliskiej Arenie w dniu 1 czerwca. Turniej rejonowy wygrała drużyna VII LO SMS i awansowała do półfinału wojewódzkiego, którego była gospodarzem w dniu 9 czerwca.

16 czerwca również w kaliskiej Arenie odbył się finał wojewódzki gdzie drużyna VII LO SMS zdobyła srebrny medal.
IMS w piłce nożnej - drużyna SP 18 awansowała do finału wojewódzkiego, który odbył się w Wągrowcu 2 czerwca i została mistrzem Wielkopolski.

KSZS po raz 27 był organizatorem Turnieju im. Józefa Goli, najstarszego turnieju dla dzieci w halową piłkę nożną, który odbył się w kaliskiej Arenie 4 grudnia. 6 drużyn zgłosiło się do tegorocznej edycji. W wielki Finale spotkały się zespoły SP 18 oraz SP Stawiszyn. Górą okazała się kaliska osiemnastka zdobywając okazały puchar. Trzecie miejsce wywalczyła SP nr 24.

W bieżącym roku Kaliski Szkolny Związek Sportowy również będzie realizował zadanie „Upowszechniania Sportu dzieci i młodzieży w wszystkich typach szkół”