Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie kadencji samorządu gminy Blizanów. 65 mln wydanych na inwestycje

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Podsumowanie kadencji samorządu gminy Blizanów. 65 mln wydanych na inwestycje
Podsumowanie kadencji samorządu gminy Blizanów. 65 mln wydanych na inwestycje UG Blizanów
Podsumowanie kadencji 2018-2024 odbyło się w środę, 27 marca w sali konferencyjnej w Jankowie Pierwszym. W trakcie kadencji łącznie na inwestycje przeznaczono 65 mln zł, z czego 32 mln zł to środki własne gminy, a 33 mln zł to środki pozyskane z różnych źródeł zewnętrznych.

W kadencji 2018-2024 na inwestycje i zakupy inwestycyjne wydatkowano średnio w każdym roku kwotę 13 mln zł, co stanowiło 25% wydatków budżetowych. W trakcie kadencji łącznie na inwestycje i zakupy inwestycyjne przeznaczono 65 mln zł, z czego 32 mln zł to środki własne gminy, a 33 mln zł to środki pozyskane z różnych źródeł zewnętrznych.

Gmina i jej jednostki organizacyjne pozyskały również ponad 3 mln złotych z różnych źródeł na tzw. projekty miękkie m.in. aktywizację zawodową, usługi opiekuńcze, dodatkowe zajęcia oraz doposażenie do szkół i przedszkoli, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, naukę pływania, doposażenie orkiestr dętych w instrumenty i stroje, sprzęt pożarniczy, czy zakup książek do Biblioteki Gminnej.

W trakcie kadencji przebudowano:

  • 40 odcinków dróg gminnych o łącznej długości 37,5 km w 28 miejscowościach za łączną kwotę 32,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło 18 mln zł.
  • 4,1 km drogi powiatowej Blizanów - Piątek Wielki z udziałem finansowym gminy.

Wybudowano chodnik z Pawłówka do Kalisza, a przy udziale finansowym gminy wybudowano chodniki i ścieżki rowerowe przy drogach powiatowych w Warszówce, Pruszkowie, Zagorzynie, Piotrowie.

Wybudowano kolejne po Piotrowie przedszkole w Blizanowie. Dobudowano nowe klasy do szkoły Podstawowej w Rychnowie. Docieplono budynki szkół w Blizanowie Drugim i Jankowie Pierwszym. Powstały boiska ze sztuczną nawierzchnią w Blizanowie i Brudzewie. Zrewitalizowany został park w Piotrowie. Powstała świetlica wiejska w Jankowie Drugim.

Rozbudowano i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków w Zagorzynie oraz stacje uzdatniania wody w Jastrzębnikach i Rychnowie. Powstały studnie w Piotrowie i Pawłówku. Połączono gminną sieć wodociągową z wodociągami kaliskimi, co pozwala w pełni zabezpieczyć mieszkańców w wodę.

Pobudowano lub zmodernizowano odcinki oświetlenia ulicznego w 18 miejscowościach. Pobudowano place zabaw w Pruszkowie, Żegocinie, Szadku, Żernikach, Blizanowie, Lipem. Powstały utwardzone place i altany plenerowe w Zagorzynie i Jastrzębnikach. Dofinansowano zakup samochodów strażackich dla OSP Blizanów i Rychnów.

Jeszcze w tym roku zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody w Zagorzynie. Wymienionych zostanie ponad 1000 lamp oświetlenia ulicznego i drogowego na nowoczesne zdalnie sterowane lampy ledowe. Powstanie ok. 70 lamp oświetlenia solarnego rozmieszczonych min. wzdłuż chodników i ścieżek rowerowych. Przygotowywane są projekty budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Pamięcin, Szadek, Blizanów przy kościele oraz rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Jankowie Pierwszym, co da możliwość budowy kanalizacji sanitarnej w kolejnych miejscowościach. Realizowana będzie też budowa żłobka w Jarantowie, poprawa cyberbezpieczeństwa oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych w budynkach Urzędu Gminy.

Kadencja była wyjątkowa, bo pięcioletnia, z nowymi zadaniami takimi jak m.in.: przeciwdziałanie COVID-19, dystrybucja węgla czy pomoc Ukrainie.

Sesja stała się też okazją do wręczenia podziękowań wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju gminy. Minutą ciszy uczczono zmarłych w tej kadencji dwóch radnych: śp. Jarosława Olenderka i Jerzego Popiołka.

Dwóch spośród obecnych radnych: Andrzej Kasprzak i Grzegorz Słodkowski oraz nowy radny Tomasz Jędrzejak mają już mandaty radnego przyszłej kadencji, gdyż w tych okręgach zarejestrowano jednego kandydata.

Czytaj także:

Zobacz także:

Powiatowe Konfrontacje Taneczne w Liskowie. Zobacz, jak zaprezentowały się zespoły

Powiatowe Konfrontacje Taneczne w Liskowie. Zobacz, jak zapr...

Kalisz bił rekord na najdłuższego, świątecznego mazurka! Czy się udało się?

Kalisz bił rekord na najdłuższego, świątecznego mazurka! Czy...

Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Dębem. ZDJĘCIA

Niedziela Palmowa w Kaliszu

Niedziela Palmowa w Kaliszu. Zobacz najładniejsze palmy wiel...

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Kalisza do Kotłowa. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto