Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliskie fortepiany i pianina Fibigerów, Bettinga, Hintza i Lindemanna. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
W katalogu nie ma tylko najnowszego nabytku muzeum - fortepianu Calisia z 1958 r. Powstało tylko 11 sztuk tego instrumentu.
W katalogu nie ma tylko najnowszego nabytku muzeum - fortepianu Calisia z 1958 r. Powstało tylko 11 sztuk tego instrumentu. Muzeum Przemysłu w Opatówku
Wyprodukowane w Kaliszu fortepiany i pianina, ale także pozostałe instrumenty z wystawy znalazły się w katalogu „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”. Wydawnictwo to nie tylko szczegółowy opis i historia instrumentów wchodzących w skład wystawy stałej, ale także przyczynek do historii przemysłu muzycznego w Polsce i w Kaliszu. Wydany w twardej oprawie, bogato ilustrowany katalog na pewno będzie ozdobą każdej domowej biblioteczki, nie tylko należącej do miłośnika historii miasta i regionu.

„Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

W dostojnym, pachnącym historią, zabytkowym wnętrzu pierwszego piętra Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wyeksponowana jest kolekcja fortepianów i pianin. Instrumenty zbierane są od początku powstania placówki, czyli od 40 lat.

- Kolekcja jest pewnego rodzaju historycznym zapisem oraz przeglądem tak możliwości wytwórczych, jak i kunsztu artystycznego firm produkujących fortepiany i pianina jakie działały na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Zbiór ten może ułatwić historykom, producentom, studentom uczelni muzycznych - prześledzenie poszczególnych stadiów rozwoju instrumentów, zobaczyć jak postęp nauki i techniki wpływał na ich konstrukcję i brzmienie. Eksponaty występujące w naszej kolekcji pochodzą w części od prywatnych darczyńców, w części jako darowizny różnych instytucji a pozostałe z zakupów ze środków własnych muzeum - podkreśla dyrektor muzeum Jerzy Marciniak.

Instrumenty zostały poddane renowacji i opracowywane naukowo przez prof. Beniamina Vogla. W celach porównawczych zgromadzono tu również instrumenty wyprodukowane w fabrykach zagranicznych.

Już w 1994 roku wydany został katalog „Polskie fortepiany XIX - XX w.” opracowany i napisany przez prof. Vogla. Z czasem to znakomite wydawnictwo straciło nieco na aktualności, bowiem muzeum znacznie powiększyło swoją kolekcję. Z tego powodu stało się konieczne wydanie nowego, uzupełnionego i poszerzonego katalogu opatóweckich zbiorów.

- Opracowany i napisany przez prof. Beniamina Vogla katalog „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” przyczyni się niewątpliwie do popularyzacji wiedzy na temat przemysłu budowy fortepianów i pianin na ziemiach polskich. Tak wszechstronna prezentacja zabytków, stanowiących symbol naszej kultury, jest wielkim wkładem profesora w naukę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego - uważa dyr. Marciniak.

Wszystko o instrumentach i ich twórcach

Katalog składa się z 10 rozdziałów. Można w nim znaleźć m.in. obszerny tekst o tradycjach fortepianmistrzowskich Kalisza, kilkadziesiąt biografii budowniczych instrumentów oraz informacji o wytwórniach fortepianów i firm z nimi współpracujących. Dość rzec, że samych Fibigerów jest tam siedmiu oraz - oczywiście - należące do nich fabryki, nie tylko fortepianów i pianin, ale na przykład odlewnia żeliwa, w której powstawały ramy do fortepianów.

Zasadniczą część wydawnictwa stanowi oczywiście katalog fortepianów i pianin, łączący fachowy opis techniczny z ciekawostkami historycznymi. Każdy instrument zilustrowany jest kilkoma zdjęciami. Katalog wieńczą indeks budowniczych i wytwórni oraz bogata bibliografia.

Dodajmy, że wydanie katalogu „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” zostało sfinansowane w 100% przez Mecenasa Muzeum - Bank PKO BP. Przez cały rok 2020 r. Bank wspiera muzeum opatóweckie na różnych polach aktywności. Jest to efekt podpisanej między instytucjami umowy sponsorskiej.
Katalog jest już do nabycia w sklepiku muzealnym w cenie 40 zł.

W katalogu nie ma tylko najnowszego nabytku muzeum - fortepianu Calisia z 1958 r. Powstało tylko 11 sztuk tego instrumentu.

Kaliskie fortepiany i pianina Fibigerów, Bettinga, Hintza i ...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto