MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KALISZ - Festiwal teatralny tuż, tuż...

Bożena Szal-Truszkowka
Bardzo interesująco zapowiadają się tegoroczne 50. Kaliskie Spotkania Teatralne, które zaplanowano na 8-15 maja. Sprzedaż biletów rozpoczęła się już 15 kwietnia

Jubileuszowy festiwal otworzy głośny spektakl ,,Między nami dobrze jest'' Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny z Teatru Rozmaitości w Warszawie, który jest efektem koprodukcji polsko-niemieckiej. Jego premiera odbyła się w marcu ubr. w Berlinie. I odtąd przedstawienie zbiera entuzjastyczne opinie. Recenzenci określają je jako farsę, rodzaj drwiny z naszej narodowej tożsamości. A sama autorka tak mówi o swej sztuce: - Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czego takiego jak ,,statystyczny Polak'', brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć ,,my''... W spektaklu występuje m.in. nestorka polskiej sceny, legendarna Danuta Szaflarska, która przed 50 laty gościła także na pierwszych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

W drugim dniu festiwalu (9 maja) zobaczymy ,,Miasto" Jewgienija Griszkowca, jednego czołowych rosyjskich dramaturgów. Głównym bohaterem sztuki jest mężczyzna, który ma w miarę uporządkowane życie (praca, żona, dziecko itp.). A jednak chce to wszystko porzucić, uciec z miasta - w poszukiwaniu sensu życia. Krytycy na marginesie spektaklu piszą o ,,kryzysie wieku średniego", ,,upadku rodziny", a nawet ,,tragedii egzystencjalnej", choć sztuki Griszkowca słyną też z dobrego humoru. Spektakl w reżyserii Andrzeja Urbańskiego pokaże w Kaliszu warszawski Teatr Ateneum, którym kieruje (niezmiennie popularna wśród kaliszan!) Izabela Cywińska.

Trzecia warszawska propozycja (12 maja) to ,,Sztuka bez tytułu'' (wg. ,,Platonowa") w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Współczesnego. Ta młodzieńcza sztuka Czechowa sygnalizuje wszystkie problemy egzystencjalne jego późniejszych bohaterów; ludzi niepotrzebnych, nieszczęśliwych. Autor - pisze inscenizatorka - ,,odsłania naszą ludzką pokrętność, małość, słabość, nasze bezradne poczynania i jednocześnie patrzy tak wyrozumiale - aż do istoty człowieczeństwa". Na scenie występują m.in. Borys Szyc jako Płatonow, Monika Krzywkowska (niegdyś związana z kaliską sceną), a ze starszego pokolenia Janusz Michałowski i Krzysztof Kowalewski. Spektakl był prezentowany jako ,,mistrzowski'' na prestiżowym festiwalu ,,Interpretacje" w Katowicach.

Na pewno wydarzeniem festiwalowym będzie (11 maja) sceniczna adaptacja ,,Trylogii'' Sienkiewicza, przygotowana w Teatrze Starym w Krakowie przez kontrowersyjnego reżysera, Jana Klatę. Zamknąć trzy opasłe tomy prozy w 4-godzinnym przedstawieniu to - jak pisze jeden z recenzentów - ,,pomysł szalony'', a jednak udany. Tak powstał spektakl o Polakach, którzy ,,ciągle muszą walczyć'' . O naszych heroicznych czynach, tragicznych powstaniach, ale także błazeńskich pozach, gestach czy słowach. Spektakl, który ośmiesza, wykpiwa i boli, ale także bawi i wzrusza. Prezentowany już na wielu festiwalach, zgarnął m.in. Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i Grand Prix Opolskich Konfrontacji ,,Klasyka Polska" - z motywacją ,,za najdoskonalsze przetworzenie starych, klasycznych, autorów na dzisiejszą rzeczywistość". Spośród aktorów doceniono Barbarę Wysocką i Krzysztofa Globisza. Ale w obsadzie jeszcze sporo znanych nazwisk tej miary, co Anna Dymna czy Jan Peszek.

Aż dwa przedstawienia konkursowe przyjadą na KST z Wrocławia. Będzie to (10 maja) ,,Kaspar" Petera Handke z Teatru Współczesnego w reżyserii, scenografii i opracowaniu muzycznym Barbary Wysockiej, uznany za ,,Najlepszy spektakl roku 2009'' we Wrocławiu. Autentyczna historia chłopca nieznanego pochodzenia, który pojawił się w 1828 r. na ulicach Norymbergii, stała się pretekstem do stworzenia sztuki (a właściwie antysztuki) o zagubionym człowieku, który uczy się żyć w obcym świecie, o procesie kształtowania jego osobowości i zarazem jej ograniczania - głównie poprzez język i słowa. Za tytułową rolę Szymon Czacki był nominowany do nagrody kulturalnej ,,Gazety Wyborczej''.

Drugi wrocławski spektakl (14 maja) z Teatru Polskiego, ,,Szajba'' Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty, to absurdalna opowieść z gatunku political fiction, w której województwo kujawsko-pomorskie opanowane przez islamopodobnych terrorystów-separatystów wypowiada posłuszeństwo IV RP i walczy o wolne Wielkie Kujawy. A z ta sytuacja najbardziej cieszy Wiktorię (w tej roli Kinga Preis), zdegustowaną żonę dożywotniego premiera, który zajmuje się odkłamywaniem historii. ,,To teatralny anarchizm w czystym stanie..." - pisze w recenzji Łukasz Drewniak.
W festiwalowym konkursie pojawi się też (14 maja) Teatr Jaracza z Łodzi spektaklem ,,Według Agafii" w inscenizacji Agaty Dudy Gracz. Nnowatorska wersja ,,Ożenku" Gogola, której główną bohaterką jest Agafia (Milena Lisiecka) czyli żałosna stara panna, która rozpaczliwie próbuje wybrać sobie męża spośród równie przerysowanych i skrzywionych psychiczne zalotników - utrzymana w konwencji koszmarnego snu sfrustrowanej kobiety. Zamiast zabawnej komedii o życiowych nieudacznikach, powstał groteskowy obraz pokolenia singli, stęsknionych za stabilizacją, a jednocześnie przerażonych perspektywą utraty wolności. Na miłość nie ma tutaj miejsca.

Konkursową ofertę wzbogaci Teatr Wybrzeże z Gdańska, który wystawi (15 maja) ,,Zwodnicę". Opowieść, opartą na motywach elżbietańskiego dramatu Thomasa Middletona i Williama Rowleya, o pięknej Beatrycze, która rozdarta między miłością a posłuszeństwem wobec ojca, ratuje się kłamstwem i zbrodnią - wyreżyserował Kuba Kowalski. Spektakl powstał w ramach projektu ,,Wyspa pełna krzyków" (adresowanego do młodych twórców podejmujących nowe interpretacje dawnych tekstów). ,,Zwodnica jest dla mnie wielkim przewrotnym moralitetem o kłamstwie..." - wyznał reżyser.
Teatr kaliski natomiast zgłosił do konkursu spektakle: ,,Ja, Hamlet'' wg. Wiliama Szekspira w reżyserii Marka Kality, ,,The New Elecktric Ballroom" Endy Walsha w reżyserii Rudolfa Zioło (oba już recenzowaliśmy na łamach ,,Ziemi Kaliskiej'') oraz realizowaną wspólnie z Teatrem Współczesnym ze Szczecina prapremierę sztuki ,,Getsemani" Dawida Hare'a w reżyserii Anny Augustynowicz. O tej ostatniej propozycji niestety niewiele wiemy - poza tym, że wystąpi w nim Maciej Grzybowski, który obchodzi właśnie jubileusz 45 lat pracy artystycznej. Najprawdopodobniej spektakl jest jeszcze w próbach.

Obok 10 spektakli konkursowych w repertuarze 50 KST znajdą się (wcale nie mniej ciekawe) propozycje prezentowane poza konkursem: ,,Rozmowy z diabłem'' Leszka Kołakowskiego, monodram w wykonaniu Jerzego Treli; ,,Smycz" czyli autorski spektakl-recital Bartosza Porczyka zainspirowany przez piosenkę zespołu Maanam; ,,Rzecze Budda Chinaski", spektakl wrocławskiego Teatru Muzycznego ,,Capitol" złożony z tekstów Charlesa Bukowskiego - z udziałem Justyny Szafran; ,,O mniejszych braciszkach św. Franciszka", przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
Ponadto festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja naukowa na temat sztuki aktorskiej, kilka tematycznych wystaw, cowieczorne spotkania z artystami czyli ,,Rozmowy w Malarni", promocje nowych teatralnych wydawnictw itp. O tym wszystkim nieco szerzej w następnych wydaniach ,,Ziemi Kaliskiej''.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto