Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Otwarto energooszczędny dom pasywny. Jest on własnością Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Redakcja
W energooszczędnym budynku uczyć się będą przyszli inżynierowie budownictwa
W energooszczędnym budynku uczyć się będą przyszli inżynierowie budownictwa Andrzej Kurzyński ©
W Kaliszu otwarto energooszczędny dom pasywny. Jest on własnością Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która jako pierwsza w kraju uruchomiła studia w zakresie budownictwa pasywnego.

Budynek o powierzchni 117 metrów kwadratowych powstał przy udziale wiodących na krajowym i międzynarodowym rynku firm budowlanych. Stanął on na terenie kampusu przy ulicy Poznańskiej i będzie służył jako obiekt szkoleniowo-laboratoryjny. Inwestycja kosztowała około 400 tysięcy złotych, z czego PWSZ wyłożyła na ten cel 200 tysięcy złotych.

- Model budynku pasywnego prezentowany był podczas targów "Budma" w Poznaniu przez niemiecki koncern Steico. Po ekspozycji został przekazany za niewielką opłatą PWSZ w Kaliszu. Jego realizacja nastąpiła w oparciu o projekty powstałe w naszym mieście – tłumaczy Piotr Michalak, rzecznik prasowy PWSZ w Kaliszu.

Budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Fundamenty oraz stolarkę okienną i drzwiową wykonała nieodpłatnie firma Novum Management. Materiały wykończeniowe i termoizolacyjne zewnętrzne podarowała uczelni firma BASF, a materiały do wykończenia wnętrz za niewielką odpłatnością udostępniła firma Fermacell. Montaż elementów konstrukcyjnych budynku na zlecenie PWSZ wykonała firma KlimaTech. Wszystkie roboty wykończeniowe wykonały nieodpłatnie firmy kaliskie: Pawbud (roboty ogólnobudowlane), Elbit (instalacje elektryczne) i Protek (instalacje sanitarne).

- Każda innowacja w naszej uczelni występuje naprzeciw zapotrzebowaniu gospodarki, czy kandydatów na studia – podkreśla prof. Jan Chajda, rektor PWSZ w Kaliszu. – Właśnie na konto budownictwa pasywnego otrzymaliśmy studia zamawiane, a więc najlepsi studenci będą otrzymywać stypendia w wysokości 1000 złotych. Zamierzamy także rozwijać studia w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz chcemy nawiązać współpracę z firmami, które zajmują się spalaniem biopaliw, by rozbudować nasze laboratoria w następnych latach i tworzyć wzorcową uczelnię w zakresie ekologii.

Dom pasywny w Kaliszu ma być istotnym elementem kształcenia przyszłych inżynierów budownictwa. Jak przekonuje dr inż. Roman Pieprzyk, który koordynował uruchomienie w Kaliszu studiów na specjalności budownictwo, dzięki budownictwu pasywnemu można zmniejszyć zużycie energii aż dziesięciokrotnie.

- Do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni domu pasywnego w ciągu roku potrzeba zaledwie 1,5 metra sześciennego gazu ziemnego. Przy obecnych kosztach jest to wydatek rzędu trzech złotych. A więc za ogrzewanie domku o powierzchni 150 metrów kwadratowych za cały rok zapłacimy tylko 450 złotych brutto – podkreśla naukowiec.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto