Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Pielgrzymka robotników i pracodawców do świętego Józefa. ZDJĘCIA

AND
Andrzej Kurzyński ©
Blisko czterdzieści delegacji z całego kraju wzięło udział w XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników NSZZ „Solidarność” do św. Józefa w Kaliszu. Po raz szósty uczestniczyli w niej również przedstawiciele pracodawców.

Uroczystość odbyła się tradycyjnie 1 maja. Tego dnia w Kościele obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Robotnika.

- Tegoroczna pielgrzymka, w swojej intencji wpisuje się w „moralne zapotrzebowanie” na autorytet, jakim bez wątpienia jest św. Józef Robotnik. Ideał, jakiego potrzebuje dzisiejszy świat. Świat relatywizmu, bylejakości, „wyścigu szczurów” i pogoni za mamoną. Można zapytać: gdzie podział się sens wykonywania pracy w sposób staranny i rzetelny? Czy nie zagubili go sami pracodawcy, a więc Ci, którzy są odpowiedzialni za robotników, których im powierzono? - mówi Jan Mosiński, szef kaliskiej „Solidarności”.

Do uczestników spotkania list skierował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. W jego imieniu pismo odczytał pierwszy zastępca Bogdan Biś

– Ponad dwa miliony naszych rodaków żyje w nędzy, a sześć i pół miliona w ubóstwie. To są dla Polski, członka Unii Europejskiej dane przerażające i zawstydzające – napisał Piotr Duda. – Przychodzimy tutaj do świętego Józefa, by prosić o siłę i wytrwałość. Prosić o łaski dla nas, naszych rodzin i wszystkich polskich pracowników.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała.

- Obecnie w Polsce i nie tylko w Polsce pracą się manipuluje, w rezultacie czego praca przestaje być środkiem a staje się celem. Praca przesłania wszystko, nawet Ojczyznę. Liczy się tylko praca. Dziś wielu Polaków, zwłaszcza młodych, wyjeżdża w poszukiwaniu pracy za granicę. Dla nich Polska, Ojczyzna, gubi znaczenie. Ojczyzną dla nich, jeśli jeszcze to pojęcie zachowują, jest miejsce, gdzie znajdują pracę - podkreślał w homilii ordynariusz diecezji kaliskiej. - We współczesnym polskim kapitalizmie łamana jest także zasada sprawiedliwości. W sferze wynagrodzenia za pracę pojawiły się kominy płacowe. Są w Polsce ludzi, którzy – wierzyć się nie chce – zarabiają miesięcznie kilkaset tysięcy złotych, i są tacy, którzy miesięcznie zarabiają kilkaset złotych. Jedni i drudzy są Polakami. Jedni i drudzy są ludźmi. Jedni i drudzy mają rodziny. Czym usprawiedliwić tak ogromne różnice w płacach? Nie widać przecież znowu takich geniuszy, od których talentu i aktywności zależałby wysoki poziom dobrobytu naszego społeczeństwa! Poziom usprawiedliwiający takich honorariów, sięgających niemal Nagrody Nobla.

Według biskupa, innym zjawiskiem znanym i tolerowanym w Polsce, będącym wynikiem łamania molarności, jest krzywda, krzywda wyrządzana szarym obywatelom przy wypłacaniu należnego im wynagrodzenia za pracę.

- Czyż nie jest krzywdą odprowadzanie składki ubezpieczeniowej od najniższego wynagrodzenia i przekazywanie reszty w osobnej kopercie? Co mają robić ci pracownicy? Odezwać się, protestować? Z lęku przed jeszcze gorszym, to jest utratą pracy w ogóle, wolą milczeć. A jaką będą otrzymywać w przyszłości po długich latach pracy emeryturę? Czy to nie będzie emerytura głodowa? - pyta hierarcha.

Po zakończeniu uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Organizatorem pielgrzymki były: Komisja Krajowa, Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa oraz Duszpasterstwo Pracodawców „Talent”.

Więcej filmów w serwisie GLOS.TV

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto