Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Zburzą ośrodek wychowawczy przy Handlowej, ale co dalej?

Mariusz Kurzajczyk
Być może miejsce ośrodka zajmie... pusty plac.
Być może miejsce ośrodka zajmie... pusty plac. Mariusz Kurzajczyk
Obecna siedziba Specjalnego Ośrodka przy Kordeckiego zostanie zburzona, ale nie wiadomo, co stanie w jej miejscu.

W cieniu prezentacji "Statutu Kaliskiego" odbyło się sekretne spotkanie władz miasta i przedstawicieli środowisk żydowskich, nie tylko z Polski, ale także z Izraela i Londynu. Rozmowy dotyczyły przyszłości terenu, na którym stoi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który w czasie wakacji zostanie przeniesiony do nowej siedziby przy ul. Kordeckiego.

Jedno jest pewne - Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, do którego należy ta nieruchomość, zburzy budynek. Nie wiadomo, co stanie w tym miejscu i czy w ogóle cokolwiek.

Koncepcji jest kilka. Najciekawsza to rodzaj muzeum, pokazujący losy kaliskich Żydów na przestrzeni wieków. Niewątpliwie w połączeniu ze starymi macewami byłaby to atrakcja turystyczna. Problem polega na tym, że zgodnie ze zwyczajami żydowskimi taki obiekt nie może stać w miejscu grobów. Wprawdzie grobów już nie ma, a szczątki są rozsiane w różnych miejscach, ale Żydzi i tak traktują tę kwestię z całą powagą. Inne koncepcje mówią o utworzeniu parku lub choćby postawieniu ściany z macewami.

Termin przekazania ośrodka się zbliża, a prezydent Janusz Pęcherz zapowiadał, że do tego czasu musi powstać projekt i wizualizacja zagospodarowania terenu. Tymczasem na razie są tylko luźne koncepcje i wygląda na to, że Żydzi chcą przede wszystkim odzyskać nieruchomość, a dopiero potem zastanowić się, co dalej. Ratusz wierzy, że wszystko zakończy się dobrze i zgodnie z interesem mieszkańców miasta. Władze chciałby, żeby to było miejsce ogólnodostępne.

- Naczelny rabin Polski Michael Schudrich i Komitet Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie z Londynu są bardzo przyjaźni i chętni do rozmów na ten temat - uważa wiceprezydent Kalisza Dariusz Grodziński.

Nie wiadomo, kto miałby finansować prace na starym cmentarzu. Władze Kalisza uważają, że to sprawa Związku Gmin Żydowskich, który powinien zdobyć fundusze. Tymczasem Związek rzadko angażuje się finansowo, o czym świadczą przykłady w innych częściach Polski, gdzie stare nekropolie żydowskie są odnawiane rękami samorządów.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto