Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie wzięli udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliszanie wzięli udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy
Kaliszanie wzięli udział w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
W sobotę na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Spotkanie rozpoczął wspólny śpiew i modlitwa pod przewodnictwem biskupa Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej.

Historię cmentarza i innych nekropolii, na których spoczywają ukraińscy żołnierze, przedstawił historyk Jarosław Syrnyk. W uroczystości wziął udział także Yurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, który dziękował za otwartość wobec jego rodaków i pomoc w trudnym czasie wojny.

- Dzisiaj obchodzimy 32. rocznicę niepodległości Ukrainy. 30 lat Ukraina cieszyła się niepodległością. Miała oczywiście wojnę na wschodzie i zabrany Krym, natomiast 1,5 roku temu ta niepodległość została tak naprawdę zagrożona i naród ukraiński tak się zjednoczył, że już po 3-4 miesiącach było wiadomo, ze Rosja tej wojny nie wygra. Nadzwyczaj ważna jest pomoc Polski. Polska przyjęła prawie 2 miliony naszych obywateli. Ukraina bardzo docenia te otwarte serca i tą pomoc. Wielkie podziękowania Miastu. Mamy wspaniałe karty historii. Dzięki takim wysiłkom będziemy mieć wspaniałą przyszłość w Unii Europejskiej, NATO i wygraną wojnę z Rosją - powiedział konsul Yurij Tokar.

Ze społecznością ukraińską był w tym wyjątkowym dniu również Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę tu z Państwem czcić dzień niepodległości. Powtarzamy, że nie ma zwycięstwa bez trudu. Spoglądamy na dumną Ukrainę, która walczy o swoją niepodległość. Z tego miejsca życzymy Wam pokoju, a zarazem jesteśmy dumni z naszego partnerstwa z Kamieńcem Podolskim - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - 24 lutego otworzyliśmy nie tylko nasze serca, ale i nasze domy. Przyjdzie moment przebaczenia, może pojednania, takie są losy historii, które wielokrotnie się powtarzają. Przyjdzie również taki moment, w którym my jako naród polski staniemy z Wami ramię w ramię, by odbudować wielką Ukrainę.

O swoich ukraińskich korzeniach opowiedzieli kaliszanie, wśród nich prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Kolejnym akcentem święta będzie popołudniowy koncert na terenie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu. Obchody zorganizował ks. Roman Wozniak z greckokatolickiej placówki duszpasterskiej w Kaliszu.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto