Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka poświęcona między innymi Kaliszowi nominowana do tytułu książki historycznej roku

AND
Książka Ryszarda Spodzieji "Moim domem był Gaukinderheim" została nominowana do tytułu książki historycznej roku, a dotyczy germanizacji dzieci polskich w czasie II wojny światowej, które przebywały również w obozie mieszczącym się w Kaliszu. Niedawno w kaliskim Archiwum Państwowym można było oglądać wystawę poświęconą tej właśnie tematyce.

Od wybuchu II wojny światowej minęły już 73 lata, a mimo to pozostają zagadnienia, których opracowanie nastręcza sporo trudności z uwagi na brak dokumentacji, gdyż podstawowym źródłem informacji pozostają zeznania świadków.

Do takich właśnie tematów należy Lebensborn, otaczany szczególną tajemnicą Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, którego nadrzędnym celem, zgodnym zresztą z mottem statutu Świętą nam będzie każda matka dobrej krwi, była staranna selekcja rasowa i grabież dzieci pochodzących z narodów podbitych. Zanim oczywiście dzieci zostały zakwalifikowane do zniemczania, przeprowadzano wstępne badania rasowe w domach dziecka i obozach przesiedleńczych podlegających Centrali Przesiedleńczej. Tam też dokonywano pomiarów czaszki, określano wzrost, kolor oczu, włosów i oczywiście przeprowadzano wywiad dotyczący chorób dziedzicznych i zdrowia psychicznego, również najbliższej rodziny.
Książka Moim domem był Gaukinderheim została poświęcona zagadnieniom dotyczącym losu dzieci od drugiego do czternastego roku życia poddanych zniemczaniu, których zabierano z domów dziecka od matek, bądź najbliższej rodziny i prawnych opiekunów.

Ryszard Spodzieja jest absolwentem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Filologii Germańskiej. W swoim dorobku posiada liczne monografie i artykuły zarówno w języku polskim jak i niemieckim, współpracując m.in. z Praesens Verlag w Wiedniu, z Iudicium Verlag w Monachium a także z Konsulatem Republiki Austrii w Krakowie. Książka „Moim domem był Gaukinderheim” jest monografią zawierającą dotąd niepublikowane materiały źródłowe a także wspomnienia jeszcze żyjących osób, które były naocznymi świadkami tych wydarzeń.

Czytelnicy mogą oddać swój głos na w/w książkę do 31 października, głosując na stronie www. książka historycznaroku.pl

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto