Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta w Kaliszu: 1 listopada zbieramy pieniądze na zabytkowe nagrobki

Andrzej Kurzyński
Kwesta w Kaliszu odbędzie się po raz trzynasty
Kwesta w Kaliszu odbędzie się po raz trzynasty Andrzej Kurzyński (c)
1 listopada już po raz trzynasty odbędzie się kwesta w Kaliszu. Pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych nagrobków. Zbiórka zostanie przeprowadzona na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej i potrwa w godz. od 8.00 do 16.00.

Kwesta w Kaliszu ma już kilkunastoletnią tradycję. Wśród kwestarzy z charakterystycznymi czerwonymi puszkami jak co roku nie zabraknie ludzi kultury, znanych kaliskich aktorów, bibliotekarzy, artystów-plastyków, dziennikarzy, sportowców, przewodników PTTK, studentów, samorządowców, polityków i harcerzy.

Kwesta w Kaliszu: 1 listopada zbieramy pieniądze na zabytkowe nagrobki

Tegoroczna zbiórka ma szczególny charakter, bowiem przebiegać będzie w roku obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dlatego zapadła decyzja, aby dochód z kwesty przeznaczyć na renowację grobowca Mikołaja Henryka Milera (1839-1921), powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej.

- Wierzymy, że wsparcie kaliszan pozwoli ocalić i zachować dla potomnych miejsce wiecznego spoczynku wielkiego patrioty i powstańca styczniowego - mówi Jacek Konopka, wiceprezydent Kalisza.

Podczas dotychczasowych dwunastu kwest udało się w sumie uzbierać blisko 70 tys. zł. Pieniądze pozwoliły odrestaurować zabytkowe nagrobki: Adama Chodyńskiego - patrona kaliskich przewodników turystycznych i płk. Rafała Zajączka na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej, a także grobu rodziny Daragana, z cmentarza prawosławnego przy ul. Górnośląskiej. Parafia św. Mikołaja w Kaliszu wykonała remont więźby i pokrycia dachowego na kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa, naprawiono też ogrodzenie przy kaplicy Repphanów na cmentarzu ewangelicko – augsburskim.

W ubiegłym roku zakończono remont grobowca rodziny Myszkiewiczów i Grabowskich oraz Katasanowów na cmentarzu prawosławnym. Tutaj także w 1900 r. pochowany został ostatni z tzw. Greków kaliskich Jan Rayko-Grabowski. Koszt prac remontowych wyniósł 30.000 zł. Wykonawca otrzymał już całą kwotę, która pochodziła z czterech poprzednich kwest oraz z wpłat indywidualnych przekazanych przez Grażynę Goździewicz i zarząd PTTK Oddział w Kaliszu.

Kwesta w Kaliszu organizowana jest przez kaliski Oddział PTTK we współpracy ze Stowarzyszeniem Wszystko dla Kalisza przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Chętni do udziału w kweście mogą się zgłaszać do PTTK w Kaliszu przy ulicy Targowej 2.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto