MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Z tych budynków kaliszanie mogą być dumni ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Baszta Dorotka i pozostałości murów miejskich
Baszta Dorotka i pozostałości murów miejskich Bartłomiej Hypki
18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Ma on na celu przybliżenie wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji prezentujemy zabytki, z których kaliszanie mogą być naprawdę dumni.

Zabytki w centrum Kalisza

Będąc w Kaliszu na pewno trzeba zajrzeć do zabytkowego, wzniesionego w latach 1920-1925, budynku ratusza otoczonego urokliwym rynkiem, który niedawno przeszedł gruntowny remont. Z kolei budynek Starostwa Powiatowego to dawny Pałac Gubernatorski. Jest on jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w mieście. Kolejnym punktem wartym zobaczenia jest baszta Dorotka z fragmentem dawnych murów miejskich, gdzie obecnie mieści się Centrum Kaliskich Baśni i Legend. Budynek Talmud Tory to jeden z nielicznych zachowanych (a i to przebudowanych) obiektów publicznych, służących kiedyś kaliskiej społeczności żydowskiej. Znajdowała się tam szkoła religijna dla chłopców, do niedawna mieścił się II Urząd Skarbowy. Chodząc po centrum miasta można także podejść pod pomnik Adama Asnyka znajdującego się na końcu kaliskich plant miejskich. Stąd także niedaleko na ulicę Niecałą z ciekawymi budynkami m.in. domem Wincentego Borettiego, budynkiem parafii ewangelickiej "Domem Pod Aniołami" czy budynkiem dawnej Fabryki Lalek i Zabawek A. Sztajera. Nieopodal znajduje się także niewielka cerkiew prawosławna. Trzeba też zobaczyć najstarszy w Kaliszu, pochodzący z 1825 roku, Most Kamienny.

Budynki instytucji kultury

Od Mostu Kamiennego kierujemy się w stronę alei Wolności. W dawnym zakładzie sukienniczym, zajmującym się obróbką sukna (folowaniem - stąd nazwa folusz), mieszczą się biura Filharmonii Kaliskiej wraz z mieszkaniami dla muzyków. Za foluszem zaś mała elektrownia wodna z 1922 r.. Po drugiej stronie ulicy znajduje się zabytkowy gmach sądu z pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed nim. Biało-beżowy budynek tuż obok to Villa Calisia, dawniej Pałac Ślubów. Idąc dalej aleją Wolności dotrzemy na plac Bogusławskiego, gdzie znajduje się Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Przy ulicy Łaziennej mieści się budynek Centrum Kultury i Sztuki, który powstał w 1825 r. według projektu Franciszka Reinsteina. Gmach pierwotnie mieścił kaplice i sale musztry dla Korpusu Kadetów. Stąd można też wejść do Parku Miejskiego. To najstarszy z ogólnodostępnych parków w Polsce. Powstał w roku 1798 na terenie pojezuickich ogrodów. Początkowo użytkowali go słuchacze pobliskiego Korpusu Kadetów, wkrótce jednak stał się "ogrodem" wszystkich kaliszan.

Kościoły

Patronem Kalisza jest św. Józef. W Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, miejscu licznych pielgrzymek, znajdziemy wspaniały obraz Świętej Rodziny. To jedna z kilku kaliskich świątyń, które trzeba odwiedzić będąc w Kaliszu. Na pewno trzeba również zajrzeć do Katedry Kaliskiej, kościoła garnizonowego, kościoła jezuitów oraz zwiedzić zabytkowe przestrzenie zakonu franciszkanów z ogromnym malowidłem św. Krzysztofa.

Zobacz także:

Radni nowej kadencji otrzymali zaświadczenia o wyborze do Rady Miasta Kalisza

Radni nowej kadencji otrzymali zaświadczenia o wyborze do Ra...

Odwiedź urokliwy Koźminek. Ma wiele do zaoferowania

Odwiedź Koźminek. To miasto w powiecie kaliskim jest niewiel...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto