Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych sztucznych zbiorników świata

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych sztucznych zbiorników świata
Wyprawa z Kalisza nad Jezioro Nassera, jeden z największych sztucznych zbiorników świata Arch. pryw. Macieja Garbowicza
W pierwszych dniach marca czwórka kaliszan w ramach 10 osobowej grupy wzięła udział w wyprawie nad Jezioro Nassera w nubijskiej części Egiptu. Przez tydzień podróżnicy pokonali drogą wodą ponad 400 km, eksplorując skalisto-piaszczyste wyspy i zatoki jednego z największych zbiorników słodkiej wody na świecie.

Wyprawa nad wielką wodę

Maciej Garbowicz - kaliski architekt, podróżnik, a także miłośnik ryb i rzek - na swoją kolejną wyprawę wybrał nietypowo... jezioro. Jezioro Nassera to jednak zbiornik wyjątkowy, powstały w wyniku przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską w 1971 r., jedno z największych sztucznych jezior świata (sama jego długość to 510 km, a najgłębsze miejsce sięga 180 m). Jezioro Nassera rozciąga się od Asuanu przez Nubię, aż do Wadi Halfa w Sudanie.

Wyprawa była pilotażowym projektem podróżniczym klubu Bayan-Gol Angling Globtroters oraz "Prosny od żródeł" poprzedzającym dłuższą ekspedycję planowaną w przyszłym roku.

Podróżnicy przemieszczali się po rozlanych wodach Nilu dwoma łodziami. Mieli wsparcie nubijskich przewodników. Większa jednostka o stalowym kadłubie stanowiła bazę na której spali i jedli; mniejsza i bardziej zwinna, pełniła rolę łodzi zwiadowczej i desantowej, dzięki której mogli bezpiecznie dopływać do skalistego brzegu i dokonywać eksploracji terenu.

Okazja do złowienia lokalnych ryb

Członkowie wyprawy przemierzali odwiedzane wysepki wszerz i wzdłuż na nogach. Mieli okazje złowić kilka lokalnych ryb. Jak relacjonuje Maciej Garbowicz były to gatunki typowe dla zlewni najdłuższej rzeki świata m.in. okonie nilowe, ryby tygrysy, tilapie nilowe oraz ciekawe ryby z rodziny rozdymkowatych - kolcobrzuchy nilowe. Największą rybą wyprawy był tiger fish o długości 80 cm i wadze ok. 4 kg złowiony w ostatnim dniu eskapady. W trakcie penetrowania terenu podróżnicy znaleźli wiele śladów żyjących w tym rejonie stworzeń. Natknęli się na czaszki lisów piaskowych, szkielety afrykańskich sumów oraz olbrzymią, zasuszoną głowę okonia nilowego z utkwionym szkieletem tilapii w przełyku. Z oględzin wynikało, że mniejsza ryba stanęła przysłowiowym "okoniem" w gardle wielkiego drapieżnika co stało się bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

- Ze względu na pandemię covid oraz wybuch wojny na Ukrainie wyprawa nad Jeziora Nassera w Egipcie była odkładana przez kilka ostatnich lat. Skład osobowy, koszty wyprawy, uwarunkowania logistyczne zmieniały się wielokrotnie. Jednak w marcu udało się spiąć ten projekt i w okrojonym składzie ruszyć nad skąpane w piasku pustyni rozlane wody Nilu. Ten tydzień był rozpoznaniem przed kolejną, dłuższą wyprawą do Nubii. Planowany projekt zakłada dotarcie drogą wodną do Abu Simbel - świątyni z okresu panowania faraona Ramzesa II i eksploracja granicy z Sudanem - wyjaśnia Maciej Garbowicz, pomysłodawca wyprawy.

Inny Egipt

Południe Egiptu różni się znacznie od obrazków widywanych w nadmorskich kurortach tego kraju. Rejon ten zamieszkują Nubijczycy, lud który od tysięcy lat zajmował rejon środkowego Nilu pomiędzy Asuanem w Egipcie i Chartumem w Sudanie.

- Są oni bardzo pogodni, wręcz przyjacielscy. Przebywając w tym regionie można już poczuć prawdziwy powiew Afryki. W trakcie rejsu nie spotkaliśmy innych Europejczyków, czuliśmy się bezpiecznie, ale jak się okazało na koniec wyprawy na naszej jednostce mieliśmy wśród przewodników dyskretnych ochroniarzy z bronią maszynową - mówi Maciej Garbowicz. - Turystyka po zyskach czerpanych z Kanału Sueskiego jest jednym z głównych źródeł dochodów gospodarki i z tego względu spokój i bezpieczeństwo ludzi odwiedzających Egipt jest bardzo ważne - zaznacza.

ZOBACZ TAKŻE:

Młyńskie koło przyciąga wielu kaliszan na Główny Rynek

Młyńskie koło przyciąga wielu kaliszan na Główny Rynek

Grób Pański w kościele franciszkanów w Kaliszu

Kalisz: Zobacz symboliczne Groby Pańskie w kościołach kalisk...

Święconka 2024. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocn...

Straż Rzymska od ponad 150 lat strzeże Grobu Pańskiego w kaliskiej katedrze

Straż Rzymska od ponad 150 lat strzeże Grobu Pańskiego w kal...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto