Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Kaliszu wzbogaciło się o nagrania ze zniknięcia obrazu Rubensa [FOTO]

BH
Muzeum w Kaliszu wzbogaciło się o nagrania ze zniknięcia obrazu Rubensa
Muzeum w Kaliszu wzbogaciło się o nagrania ze zniknięcia obrazu Rubensa
W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku w kościele św. Mikołaja wybuchł pożar. Po obrazie „Zdjęcie z krzyża” Rubensa pozostała dziura. Uznano, że płótno spłonęło, ale nie wszyscy uwierzyli w tę wersję wydarzeń. W latach 90. XX w. Mieczysław Machowicz i Andrzej Tylczyński dotarli do świadków zdarzenia i nagrali ich relacje. Teraz przekazali nagranie Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej.

Obraz „Zdjęcie z krzyża” pędzla Petera Paula Rubensa znajdowało się w ołtarzu głównym kanonickiej świątyni pw. św. Mikołaja od XVII wieku. Należało do najwspanialszych zabytków kultury materialnej, artystycznej i religijnej w Polsce.

Milicyjne śledztwo wykazało, że obraz spłonął. Jednak wielu świadków - w tym strażaków uczestniczących w akcji gaszenia ognia - twierdzi zgodnie, że obraz został wcześniej wycięty nożem z ramy. Jeśli tak, to gdzie się teraz znajduje? O tym m.in. dyskutowano ze świadkami tamtych zdarzeń podczas środowego spotkania w muzeum.

W latach 90. XX w. Mieczysław Machowicz i Andrzej Tylczyński podjęli próbę dotarcia do świadków zdarzenia oraz osób bezpośrednio z nim związanych. W nagraniu audycji wzięli udział: Judyta Dymkowska, pracująca w tym czasie z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, ks. Andrzej Gaweł – wikariusz kościoła św. Mikołaja w latach 70., ś.p. Wacław Klepany – przewodnik po Kaliszu, ś.p. Józef Dąbrowski – major pożarnictwa, dowódca straży pożarnej kierujący akcją gaśniczą, ks. infułat Stanisław Piotrowski – ówczesny proboszcz kościoła św. Mikołaja, ś.p. Bronisław Owczarek – twórca kopii obrazu, która obecnie znajduje się w ołtarzu głównym kaliskiej katedry. Audycja powstała dzięki pomocy ś.p. Władysława Machowicza, zaś oprawę muzyczną wykonał Piotr Bereś.

Archiwalne nagrania, m.in. zachowane przez majora Józefa Dąbrowskiego przekazane zostały w środę do muzeum. Zostaną one potem udostępnione na cyfrowej platformie Muzea Wielkopolski, którą przygotowuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Więcej w świątecznym numerze "Ziemi Kaliskiej".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto